MiastaLondyn - te miejsca musisz odwiedzić

Londyn - te miejsca musisz odwiedzić

Londyn - te miejsca musisz odwiedzić
Źródło zdjęć: © hexadb, licencja CC BY-SA 2.0 via flickr.com

Świat się zmienia, a Nelson nadal stoi na kolumnie wznoszącej się nad Trafalgar Square, premier Wielkiej Brytanii mieszka przy Downing Street, królowa w Buckingham Palace, a Big Ben wybija godziny na gmachu parlamentu. Oto miejsca, które koniecznie trzeba zobaczyć w Londynie.

Świat się zmienia, a Nelson nadal stoi na kolumnie wznoszącej się nad Trafalgar Square, premier Wielkiej Brytanii mieszka przy Downing Street, królowa w Buckingham Palace, a Big Ben wybija godziny na gmachu parlamentu. Jak zwiedzać Londyn? Jaki sposób wybrać, by zobaczyć miejsca, które stanowią o tożsamości tego miasta, jego ikony i jedne z najczęściej fotografowanych obiektów na świecie? Proponujemy trasę zwiedzania dla osób, które są w Londynie po raz pierwszy, ale także dla tych, którzy chcą skupić się na najważniejszych zabytkach związanych z polityką i rodziną królewską. Naszą podróż zaczniemy na kultowym Trafalgar Square, placu położonym w pobliżu stacji metra Charing Cross by dojść do królewskiej siedziby - Pałacu Buckingham.

Źródło: Wydawnictwo Berlitz/ at/if

1 / 5

Atrakcje Londynu - Trafalgar Square

Obraz
© lapas77 - Fotolia.com

Trafalgar Square znajduje się w samym centrum miasta, o czym informuje tabliczka umieszczona na rondzie. Na środku placu wznosi się 46-metrowa kolumna zwieńczona 5,5-metrowym posągiem admirała lorda Nelsona. Otaczają ją cztery posągi lwów, do których wykonania użyto metalu z przetopionych armat francuskich. Po północnej stronie placu znajduje się National Gallery, prezentująca sztukę powstałą przed XX w., którą można zwiedzać za darmo. We wschodniej części placu wznosi się kościół St Martin-In-the-Fields. Nazwa pochodzi stąd, że świątynia stała w tym miejscu już w XIII w., kiedy na terenie pomiędzy miastami Westminster i Londyn rozciągały się pola (fields). Miejsce słynie z koncertów muzyki poważnej. Tutejsza orkiestra kameralna wykonuje klasyczne utwory, ale także muzykę filmową (nagrali m.in. ścieżki dźwiękowe do: "Angielskiego pacjenta" i "Titanica"). W 1992 roku orkiestra wraz z chórem nagrała słynny hymn Ligii Mistrzów UEFA.

2 / 5

Atrakcje Londynu - Whitehall i Downing Street

Obraz
© OliBac, licencja CC BY-SA 2.0 via flickr.com

Z Trafalgar Square należy, kierując się na południe, pójść ulicą Whitehall, której nazwa pochodzi od spalonego w 1698 r. pałacu Henryka VIII. Większość monumentalnych budowli wokół ulicy to siedziby urzędów rządowych. Stosunkowo blisko, za łukiem po prawej stronie, znajduje się budynek wartowni Horse Guards, gdzie kawaleria przyboczna, pełniąca funkcję ochrony królowej w czasie oficjalnych okazji, uczestniczy w codziennej ceremonii zmiany warty (poniedziałek - sobota godz. 11:00, niedziela godz. 10:00). Nieco dalej znajduje się Downing Street, od 1732 r. siedziba urzędującego premiera. Tradycyjnie prezes rady ministrów mieszka pod nr. 10, a kanclerz (minister finansów) pod nr. 11. Ulicę oddziela od publiczności stalowa brama.

3 / 5

Atrakcje Londynu - Parlament i Westminster Abbey

Obraz
© OwenXu, licencja CC BY-SA 2.0 via flickr.com

Pałac Westminsterski wraz z wieńczącą go wieżą zegarową to jedna z wizytówek Londynu. Jest siedzibą obu izb parlamentu (Izby Lordów i Izby Gmin). Zwiedzający mogą obejrzeć debaty, wysłuchać przesłuchań parlamentarnych i przyjrzeć się pracom komisji oraz zwiedzić gmach w towarzystwie przewodnika. Najstarszą zachowaną częścią jest Westminster Hall, którego ściany pochodzą z 1097 r. Podobno Henryk VIII grał tu w tenisa. Obecnie w obszernym gmachu mieści się prawie 1200 sal, 100 klatek schodowych i trzy kilometry korytarzy.

Po przeciwnej stronie niż gmach parlamentu, w południowej części placu, znajduje się kolejna ikona Londynu - Westminster Abbey. Średniowieczne opactwo zbudowano i konsekrowano w 1065 r. W świątyni, na tronie św. Edwarda, koronowano króla Harolda i Wilhelma Zdobywcę oraz większość następców. Opactwo przebudowano w XIII w. na zlecenie Henryka III, z pierwotnej budowli zachowały się jedynie kaplica Pyxu (skarbiec królewski) oraz krypta. Wśród zabytków warto wyróżnić odkrytą w 2005 r. pod pokrytą mozaiką podłogą za głównym ołtarzem kryptę ze szczątkami Edwarda Wyznawcy, a także kapitularz z posadzką z XIII-wiecznych kafli oraz mały wirydarz i ogród (College Garden).

4 / 5

Atrakcje Londynu - St James's Park

Obraz
© Shutterstock/Richard Barnes

St James's Park, jedno z najpiękniejszych miejsc w Londynie, powstał z inicjatywy Henryka VIII, który polecił osuszenie tutejszych bagien. Z kolei król Karol II kazał urządzić go w stylu francuskim wzdłuż prostego kanału. Jerzy IV wraz z architektem Johnem Nashem zmienił kształt jeziora, stworzył wyspę oraz most, z którego roztacza się jeden z najpiękniejszych widoków w Londynie. Od strony północnej do parku przylega pokryta różowym asfaltem reprezentacyjna aleja The Mall, prowadząca od Admiralty Arch (Łuk Admiralicji) do wzniesionego przed Pałacem Buckingham pomnika królowej Wiktorii (Queen Victoria Memorial).

5 / 5

Atrakcje Londynu - Buckingham Palace

Obraz
© Shutterstock/Bucchi Francesco

Pierwotnie Pałac Buckingham był wiejską rezydencją księcia Buckingham. Król Jerzy III kupił ją w 1761 r. dla małżonki, królowej Charlotty. Po przebudowie, pierwszym władcą, który zamieszkał tu w 1837 r., była królowa Wiktoria. Obecny kształt pałac osiągnął w 1914 r., kiedy sir Ashton Webb przeprojektował fasadę. Zmiana warty przed pałacem odbywa się codziennie o 11.30, od sierpnia do kwietnia co drugi dzień o 11.30. Ceremonii, która trwa około 40 minut, towarzyszy muzyka w wykonaniu orkiestry gwardzistów.

W pałacu jest 775 pokoi, z czego 52 to sypialnie królewskie i gościnne, a 188 to pomieszczenia dla służby, oraz 78 łazienek. W lecie, gdy królowa przenosi się do zamku Balmoral w Szkocji, pokoje reprezentacyjne są udostępniane zwiedzającym.

Przechodząc Buckingham Palace Road dojdziemy do Galerii Obrazów Królowej, gdzie wystawiona jest część królewskiej kolekcji sztuki, między innymi liczne portrety królewskie (pędzla Holbeina i van Dycka), obrazy Rembrandta, Rubensa i Canaletta, rysunki Leonarda da Vinci, Holbeina, Rafaela, Michała Anioła i Poussina.

Źródło: Wydawnictwo Berlitz/ at/if

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)