Trwa ładowanie...

Lotnisko Nowy Jork-JFK. Jak dostać się do centrum miasta?

Lotnisko Nowy Jork-JFK jest głównym lotniskiem międzynarodowym Nowego Jorku, leży w jego południowo-wschodniej części, 25 kilometrów od Manhattanu, w Queens. Jak dostać się do centrum miasta?

Lotnisko Nowy Jork-JFK. Jak dostać się do centrum miasta?Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY, fot: Roland Arhelger
d3bjcqg
d3bjcqg

Port lotniczy Nowy Jork-JFK jest głównym lotniskiem międzynarodowym Nowego Jorku, leży w jego południowo-wschodniej części, 25 kilometrów od Manhattanu, w Queens. Istnieje kilka możliwości dojazdu się z lotniska JFK na Manhattan, a do bezpośrednich połączeń należą taksówki, specjalne autobusy NYC Airporter oraz helikoptery. Inną opcją jest skorzystanie z metra lub kolei, jednak na stację trzeba najpierw dojechać pociągiem kolei AirTrain lub autobusem.

Port lotniczy Nowy Jork-JFK – do centrum taksówką

Na lotnisku JFK można wsiąść w jedną z licencjonowanych nowojorskich żółtych taksówek, w których obowiązują stałe stawki przewozowe – 52 dolary za dojazd do Manhattanu, bez wliczenia napiwku i opłat drogowych, dlatego ostatecznie zapłacimy o kilkanaście dolarów więcej. Dojazd może zająć między 30 a 90 minut, w zależności od ruchu.

Port lotniczy Nowy Jork-JFK – do centrum autobusem

NYC Airporter jest oficjalnym przewoźnikiem, kursującym z portu lotniczego Nowy Jork-JFK na Manhattan (Penn Station lub Grand Central Station). Dostępny jest też kurs z lotniska JFK do portu lotniczego LaGuardia, a także z LaGuardia do Manhattanu (Penn Station). Przejazd busem Airlink w jedną stronę wynosi około 17 dolarów. W ofercie NYC Airporter dostępne są też przejazdy minivanami, limuzynami i samochodami osobowymi.

d3bjcqg

Port lotniczy Nowy Jork-JFK – do centrum koleją

Na Manhattan można dojechać z portu lotniczego JFK metrem lub koleją podmiejską, jednak najpierw trzeba dojechać z lotniska na stację: Jamaica lub Howard Beach–JFK Airport.

Dojazd na stację kolejową Jamaica lub Howard Beach możliwy jest pociągami AirTrain (5 dolarów za przejazd), które obsługują całe lotnisko w Nowym Jorku – zatrzymują się przy wszystkich terminalach, parkingach i wypożyczalniach samochodów. Głównymi liniami autobusowymi dojeżdżającymi do Jamaica Station są: Q3, Q6, Q7, Q10, B15; do Howard Beach kursuje Q11.

Z Jamaica Station można przesiąść się w metro na sąsiedniej stacji Sutphin Boulevard – Archer Avenue – JFK Airport (linie E, J lub Z). Z Howard Beach odjeżdża linia metra A. Bilet za jeden przejazd metrem do centrum Nowego Jorku kosztuje niecałe 3 dolary, a czas przejazdu to 1–1,5 godziny.

Poza metrem, na stacji Jamaica można wsiąść w pociągi LIRR, które dojeżdżają do Penn Station na Manhattanie w około pół godziny, a kosztują do 10 dolarów. Można nimi również dojechać do Brooklynu.

Port lotniczy Nowy Jork-JFK – do centrum helikopterem

Istnieje opcja przelotu helikopterem z lotniska Nowy Jork-JFK na Manhattan – cena wynosi około 100–220 dolarów, a lot trwa sześć minut.

d3bjcqg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3bjcqg