Trwa ładowanie...

Lotnisko Szeremietiewo w Moskwie. Jak się do dostać do centrum miasta?

Lotnisko Szeremietiewo w Moskwie jest jednym z trzech najważniejszych lotnisk obsługujących ruch lotniczy w pobliżu Moskwy. Jak się do dostać do centrum miasta? Komunikacja z centrum miasta nie należy do najłatwiejszych, ale jest bardzo rozbudowana a poszczególnych kursów jest dużo, dlatego dotarcie do hotelu w stolicy Rosji nie będzie ani trudne, ani zbyt drogie.

Lotnisko Szeremietiewo w Moskwie. Jak się do dostać do centrum miasta?Źródło: Wikimedia Commons CC0
d4m51gv
d4m51gv

Lotnisko Szeremietiewo w Moskwie – położenie

Lotnisko to leży w podobnej odległości od centrum miasta co położone na południowy wschód Lotnisko Moskwa-Domodiedowo, z tym że Szeremietiewo jest położone na północ od miasta. Obydwa lotniska dzieli od centrum nieco ponad 40 kilometrów. Najbliżej centrum Moskwy leży najmniejsze z lotnisk moskiewskich – Wnukowo – 28 kilometrów od centrum. Jest starsze od Lotniska Moskwa-Domodiedowo, bo działa od 1959 roku. Do niedawna dorównywało największemu lotnisku w Rosji, obsługując ponad 30 milionów podróżnych.

Okoliczne większe miejscowości są oddalone o kilkaset kilometrów od Moskwy – Rosja to ogromny obszar, więc i odległości pomiędzy ośrodkami miejskimi są spore. Jeśli macie na uwadze podróżowanie samochodem między miastami albo na moskiewskie lotniska – warto pamiętać o różnej kondycji rosyjskich dróg oraz uwzględnić konieczność tankowania auta na nieznanych stacjach.

Lotnisko Szeremietiewo w Moskwie – transfer do centrum Moskwy koleją

Z centrum miasta, ze stacji Belorussky na lotnisko kursują co około pół godziny pociągi linii Aeroexpress. Przejazd koleją do centrum Moskwy zajmie nam 30-40 minut i będzie kosztował 33 złote. Aby ułatwić podróżnym przemieszczanie się po terenie lotniska, kursuje tam darmowy autobus, którym łatwiej dojedziecie do interesujących was terminali. Na trasie kursują także nieliczne pociągi osobowe, ale mają dużo przystanków i dłuższy czas przejazdu.

Lotnisko Szeremietiewo w Moskwie – transfer do centrum Moskwy autobusem

Z lotniska kursuje komunikacja miejska i ekspresowa do Moskwy. Mniej obeznanym z lokalnym rozkładem polecamy skorzystać z ekspresowej – dostosowanej do zagranicznych podróżnych, z większą liczbą kursów. Jeśli zdecydowaliśmy się na autobusy – z pewnością będzie taniej, jednak czas przejazdu może być różny. Dojazd do najbliższej od lotniska Szeremietiewo stacji metra (Rechnoy vokzal lub Planernaya) może zająć autobusem lub busem nawet 70-80 minut, a to z powodu powszechnych w Rosji korków.

d4m51gv

Linia autobusowa do centrum Moskwy 851 kursuje z lotniska Szeremietiewo cały dzień, W godzinach porannych ma kilka ekspresowych kursów (do godziny 8 rano), później kursuje z częstotliwością od kilku minut do pół godziny. Autobusy kursują od 5 rano do pierwszej w nocy, więc transfer z Szeremietiewa do Moskwy nie będzie dla nas oznaczał długiego oczekiwania na nasz autobus.

Bilet kosztuje niecałe 30 rubli. Do centrum Moskwy zawiezie nas też linia 817, 948 i 949 z biletem za 70 rubli.

Lotnisko Szeremietiewo w Moskwie – transfer do centrum Moskwy samochodem i taksówką

Rosja to spore odległości pomiędzy poszczególnymi punktami. Oczywiście jak na każdym lotnisku – także i tu wynajmiemy samochód. Możemy także dojechać na lotnisko samochodem. Dojazd samochodem na miejsce trwa jednak aż godzinę i dziesięć minut, z uwagi na stan rosyjskich dróg i trasy, którymi się przemieszczamy.

Znamienne dla rosyjskich taksówkarzy są różne ceny za przejazd w to samo miejsce, niejasna taryfa i przejazd okrężną drogą. Podróżnych uczula się na to, aby wsiadali do taksówek znanych firm i ustalali cenę przejazdu przed zapakowaniem walizek do bagażnika. To najdroższy sposób transferu do centrum miasta z lotniska Moskwa-Szeremietiewo, ale i najbardziej komfortowy. Za przejazd zapłacimy od 100 złotych do około 200-250 złotych, jeśli zdecydujemy się na lepszy samochód – w Rosji standard podróży lepszym autem znacząco wpływa na cenę usługi. Jeśli przejazd jest droższy – prawdopodobnie przepłaciliśmy.

d4m51gv

Lotnisko Szeremietiewo w Moskwie – warto wiedzieć

Lokalizacja lotniska stosunkowo blisko pięknej Moskwy pozwoli nam sporo zwiedzić i zobaczyć. Choć Moskwa słynie z wygórowanych cen, na ulicach wiele się dzieje i zawsze można zobaczyć coś ciekawego. Jak na każdym lotnisku – na parterze znajdują się kantory wymiany walut, gdzie warto zaopatrzyć się w odpowiednią ilość rubli na dalszą podróż.

Atrakcje turystyczne Moskwy

Trzeba zobaczyć w Moskwie Plac Czerwony, Kreml, Cerkiew Wasyla Błogosławionego oraz Mauzoleum Lenina. Jeśli jednak nie posiadacie odpowiedniej wizy i w Moskwie jesteście tylko przelotem – nie opuszczajcie terenu lotniska.

d4m51gv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4m51gv