Trwa ładowanie...

Lotnisko Wnukowo w Moskwie. Jak dotrzeć do centrum miasta?

Lotnisko Wnukowo w Moskwie to najmniejsze z trzech głównych lotnisk stolicy Rosji. Jak dotrzeć do centrum miasta? Jest położone najbliżej centrum Moskwy, dlatego transfer do centrum jest zdecydowanie najłatwiejszy ze wszystkich moskiewskich lotnisk. Lotnisko łączy bezpośrednia linia kolejowa z usytuowanym w centrum Dworcem Kijowskim.

Lotnisko Wnukowo w Moskwie. Jak dotrzeć do centrum miasta?Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY, fot: Lewa
d1t740c
d1t740c

Lotnisko we Wnukowie to trzecie i najmniejsze z lotnisk, na których wylądujemy lecąc do Moskwy obok Lotniska Moskwa-Domodiedowo i Lotniska Moskwa-Szeremietiewo.

Lotnisko Wnukowo w Moskwie – taksówką i samochodem

Z lotniska we Wnukowie, które formalnie leży już w okręgu administracyjnym Moskwy dotrzemy samochodem jedną z trzech głównych autostrad: Borovskoie, Kievskoie i Minskoie. Podróż samochodem, w zależności od natężenia korków, zajmie nam od 20 do 40 minut.

Rosja to niezwykle rozległy kraj, pokryty rozbudowaną siatką różnej jakości dróg i punktami miejscowości. Odległości pomiędzy poszczególnymi miastami dla podróżnych jadących samochodem czy autobusem są ogromne, dlatego spora część ruchu podróżnych przeniosła się na lotniska. Obok stolicy Rosji jest ich aż trzy. Położone w odległości nieco ponad 40 kilometrów lotniska Domodiedowo na południowy wschód i Szeremietiowo na północ od miasta oraz najmniejsze z nich – we Wnukowie, niespełna trzydzieści kilometrów od centrum stolicy Rosji.

d1t740c

Lotnisko Wnukowo w Moskwie – transfer do centrum autobusem

Trasa do centrum Moskwy samochodem lub autobusem zajmie nam maksymalnie pół godziny. Z dworca kursują autobusy miejskie, gdzie za bilet zapłacimy dwadzieścia parę rubli. Autobusy kursują często, więc nie ma obaw, że będziemy długo czekać. Wsiadamy do linii 611 i 611c. Polecamy też regularne busy taxi-vans, które kursują bardzo często i bilet kosztuje nieco ponad 10 złotych. Za każdą sztukę bagażu dopłacimy kierowcy 10 rubli. Do taxi-vans wsiądziemy koło Oktyabrskaya, jednej ze stacji moskiewskiego metra.

Taksówka z Wnukowa do Moskwy kosztuje kilkadziesiąt złotych. Należy jednak uważać. Słynne rosyjskie taksówki nie zawsze kosztują podróżnych dokładnie tyle, ile zapewnia kierowca – trudno jest złapać taksówkę oficjalnej korporacji i z taksometrem. Dlatego należy przed rozpoczęciem trasy dokładnie ustalić z taksówkarzem lub prywatnym kierowcą udostępniającym swój samochód koszt przejazdu, aby u celu podróży nie okazał o się, że musimy zapłacić znacznie więcej.

Lotnisko Wnukowo w Moskwie – transfer koleją

W 2005 roku połączono Dworzec Kijowski z lotniskiem we Wnukowie bezpośrednią linią kolei, co znacznie ułatwia podróż i transfer do centrum miasta pociągiem. Pociągi z lotniska zaczynają na nim swój bieg i kończą na dworcu, wysiadamy więc na przystanku końcowym, dzięki czemu nie ma ewentualności, że przegapimy przystanek, jeśli jedziemy do centrum.

Kolej do centrum Moskwy to także Aeroexpress, za który zapłacimy około 300 rubli. Kursuje od 6 rano do północy.

d1t740c

Lotnisko Wnukowo w Moskwie – warto wiedzieć

Będąc w Moskwie, nie sposób nie odwiedzić Kremla czy Placu Czerwonego. Jednym z symboli Rosji jest Cerkiew Wasyla Błogosławionego, a dla pasjonatów nowszej historii polecamy Mauzoleum Lenina.

W czasie wojny lotnisko we Wnukowie obsługiwało sporą część lotów samolotów wojskowych. Do momentu otwarcia Lotniska Szeremietiewo obsługiwało większość lotów tej części kraju.

Przebywając na lotnisku we Wnukowie bez wizy tranzytowej lub innej odpowiedniej wizy – niestety nie możemy zwiedzić miasta i musimy pozostać na jego obszarze.

d1t740c
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1t740c