MiastaMagia Podkarpacia

Magia Podkarpacia

Karpackie Klimaty - trzydniowe święto podkarpackiego pogranicza, najbardziej zagadkowego i niezbadanego zakątka Polski. Warto więc poznać jego tajemnicę, zarezerwować swój wolny czas na ostatni weekend sierpnia (29 – 31.08) i… przyjechać do Krosna.

07.07.2008 | aktual.: 09.05.2013 12:54

Obraz
© (fot. Ariusz Nawrocki)

Urząd Miasta Krosna (województwo podkarpackie) przygotował ciekawą propozycję dla tych, którzy swoje wakacje chcieliby zakończyć mocnym, niespodziewanym i nietuzinkowym akordem. To głównie do nich adresowane są Karpackie Klimaty - trzydniowe święto podkarpackiego pogranicza, najbardziej zagadkowego i niezbadanego zakątka Polski. Warto więc poznać jego tajemnicę, zarezerwować swój wolny czas na ostatni weekend sierpnia (29 – 31.08.2008) i… przyjechać do Krosna!

Karpackie Klimaty to międzynarodowa impreza, prezentująca wielowiekową spuściznę kulturalną i historyczną regionu karpackiego. Swój udział w tegorocznej edycji potwierdzili goście z Polski, Ukrainy, Słowacji i Węgier. Wydarzenie łączy czar zamierzchłych czasów z nowoczesnością, ukazuje nieznany powab Galicji, przedstawia jej różnorodność i zabiera w podróż artystyczną, kulturową i kulinarną.

Karpackie Klimaty zmieniają średniowieczny rynek krośnieński w tętniące życiem centrum pogranicza. Wśród wielu wydarzeń towarzyszących imprezie każdy znajdzie dla siebie coś wyjątkowego i niespotykanego. I tak miłośnicy kulinariów kresowych posmakują wybornych dań kuchni łemkowskiej i słowackiej. Będą także mogli degustować wina węgierskie podczas Festiwalu Wina Węgierskiego im. Roberta Portiusa. Warto zaznaczyć, że jest to jedyna otwarta impreza winiarska, która odbywa się pod gołym niebem. Wielu zainteresowanych przyciągną wybory Ulubionego Chleba Krośnian. Zapach i smak pieczywa prezentowanego na krośnieńskiej starówce zadowoli najbardziej wybrednych Gości imprezy. Nie pominięto również fanów muzyki karpackiej.

W trakcie Karpackich Klimatów wystąpią grupy folklorystyczne i folkowe (chociażby tak uznane kapele jak Karpatia, Siklawa czy Elektro Góralska Kapela Ziomalska Psio Crew). Publiczność będzie także podziwiać barwne choreografie zespołów tanecznych i śpiewać wspólnie z kapelami ludowymi. Miłośników wystaw zachwyci Międzynarodowe Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej „Z krosna do Krosna”. Nawiązano też do bogatej tradycji szklarskiej i naftowej naszego regionu. Karpackie Klimaty to ekspozycje szkła, lamp naftowych oraz pokazy wytopu szkła, prowadzone „na żywo” pod gołym niebem. Nie zapomniano o pasjonatach sztuki ludowej: wśród zabytkowych kamieniczek krośnieńskiej starówki pojawią się rzędy straganów, wystawianych przez twórców ludowych i rękodzielników. Jeszcze więcej wrażeń gwarantują wielobarwne korowody szczudlarzy i żonglerów, sowizdrzalskie parady, spektakle teatrów ulicznych, widowiska uliczne, nocne zwiedzania kościołów i wieczorne pokazy rycerskie.

„Karpackie Klimaty to jedyna w swoim rodzaju impreza, która wypełnia białą plamę na wakacyjnej, turystycznej mapie Polski w jej południowych rejonach”, mówi Piotr Przytocki, prezydent Krosna. „Jest nie tylko dopełnieniem krajowej oferty kulturalno-rozrywkowej, ale również pewną ideą, otwierającą Polskę na Podkarpacie. Poprzez nią chcemy przedstawić klimat tego miejsca, wyróżniający się zdecydowanie nie tylko ze względu na wielorakość atrakcji architektonicznych czy kulturalnych, ale także przez panującą tutaj atmosferę. Pragniemy zaprzeczyć schematom myślowym, krzywdzących naszą społeczność. Karpackie Klimaty to zupełnie nowe Podkarpacie: nowoczesne, tolerancyjne, a jednocześnie pełne magii, której brakuje tak wielu zakątkom naszego kraju. Dlatego warto przyjechać do Krosna i przekonać się o tym osobiście”.


KROSNO (www.krosno.pl): ponad siedemsetletnie miasto podkarpackie o niezwykle malowniczym i atrakcyjnym położeniu geograficznym. Zachwyca pięknem starodawnej architektury, bogatą historią, niezwykłymi okolicami i jednoczesnym otwarciem na współczesność. Renesansowe kamieniczki, gotyckie i barokowe kościoły, średniowieczna starówka i mury obronne przypominają o potędze miasta, zwanego niegdyś „Małym Krakowem”. To tutaj przebiegał słynny „Trakt Węgierski”, to na tym terenie otwarto pierwszą na świecie kopalnię ropy naftowej. To właśnie to miasto cieszy się zasłużenie przydomkiem „szklanego zagłębia”- z ponad 20 firmami, zajmującymi się produkcją oraz zdobieniem wyrobów szkła artystycznego, użytkowego i gospodarczego.

Równie mocną stroną Krosna są jego bliższe i dalsze okolice: zamek Kamieniec (który zainspirował Fredrę do napisania „Zemsty”); Skansen Przemysłu Naftowego w Bóbrce, dworek Marii Konopnickiej w Żarnowcu; rezerwat form skalnych „Prządki”; unikatowy średniowieczny kościół drewniany w Haczowie; zabytkowe uzdrowisko Iwonicz Zdrój czy pustelnia Św. Jana z Dukli. Miasto jest także otwarte na nowe inwestycje. Poświadczają to liczne nagrody, odznaczenia i tytuły, jakie zdobyło w ostatnich czasach. Wymieńmy niektóre z nich. I tak w rankingu miesięcznika „Forbes” na miasta przyjazne biznesowi, Krosno - jako jedyne z województwa podkarpackiego - znalazło się w kategorii miejscowości do 100 tysięcy mieszkańców (2008). Miasto odznaczono również tytułami: Gmina Fair Play (corocznie, 2004 - 2007), Samorządowy Lider Funduszy Strukturalnych (2005), Lider Samorządności (2007, 2008), Promotor Ekologii (2006), Gmina Przyjazna Środowisku (2008). Krosno zajęło także wysokie pozycje w Ogólnopolskim Rankingu Miast na prawach
powiatu Związku Powiatów Polskich (2007), w rankingu miast Polski, w których żyje się najlepiej magazynu „Polityka” (VI miejsce, 2004) czy w rankingu najbogatszych miast na prawach powiatu w Polsce w rankingu „Rzeczpospolitej” (VI miejsce, 2006).

_ Źródło: Biuro Prasowe Karpackich Klimatów _

polskakrosnomiasta
Zobacz także
Komentarze (0)