Trwa ładowanie...

Mają najczystsze morze w Europie. "Wynika to z kilku czynników"

Chorwacja została uznana za kraj z najczystszym morzem. Według ekspertów jest to zasługa zarówno czynników naturalnych, jak i ludzkich. Czym mogą pochwalić się Chorwaci, czego nam brakuje, że jakość wód w morzach, do których mamy dostęp, tak się od siebie różni?

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Kolor morza u wybrzeży Chorwacji jest niesamowity Kolor morza u wybrzeży Chorwacji jest niesamowity Źródło: Adobe Stock
d1o5rkh
d1o5rkh

Badania czystości europejskich mórz przeprowadzone były z należytą pieczołowitością, a koordynowały je Komisja Europejska i Europejska Agencja Środowiska. Jakość morza skontrolowano w Chorwacji w aż 1120 lokalizacjach. W ponad 97 proc. ocena czystości była "doskonała". Wynik ten uplasował ulubiony wakacyjny kraj Polaków na pierwszym miejscu w Europie w tej kategorii.

Eksperci nie mają wątpliwości

- Czystość morza wynika z kilku czynników, takich jak charakterystyczne prądy morskie, które do chorwackiego wybrzeża niosą ubogie w składniki odżywcze wody Morza Śródziemnego, czy rzeki, które nie wprowadzają do morza zbyt wiele materiału z lądu, jak to się dzieje w przypadku włoskiej części Adriatyku - tłumaczy dr Marin Ordulj, ekolog mikroorganizmów morskich z Wydziału Studiów Morskich Uniwersytetu w Splicie.

- Biorąc pod uwagę mikrobiologiczny aspekt czystości, należy zwrócić uwagę na monitorowanie jakości wody w kąpieliskach. W Chorwacji taki monitoring działa już od czasów Jugosławii. Dzięki monitoringowi, którego wyniki są podawane do wiadomości publicznej po każdej kontroli, społeczności lokalne mogą szybko zidentyfikować i ostatecznie usunąć sporadyczne zanieczyszczenia, które mogą powstać na skutek ewentualnych zaniedbań człowieka - dodał ekspert.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Dr Slaven Jozić z Instytutu Oceanografii i Rybołówstwa w Splicie stwierdził, że system monitorowania jakości wody w Chorwacji, jest jednym z najlepiej działających w Europie. Ekspert dodał także, że na stan wody wpływa brak dużych miast i przemysłu w głębi lądu. - W ostatnich latach, a zwłaszcza od czasu przystąpienia Chorwacji do UE, miasta nadmorskie inwestują znaczne środki w budowę i modernizację infrastruktury oczyszczania ścieków i odwadniania. Istniejące zanieczyszczenia powstają głównie w wyniku małych, lokalnych źródeł zanieczyszczeń lub sporadycznych awarii systemu kanalizacyjnego - przyznaje Jozić.

d1o5rkh

Ordulj zwraca natomiast uwagę na znaczenie świadomości społecznej, którą eksperci i instytucje starają się stale rozwijać. - Na Wydziale Studiów Morskich, oprócz kształcenia studentów, często bierzemy udział w działaniach, które mają na celu podniesienie świadomości społeczeństwa na temat znaczenia badań i ochrony morza oraz ekosystemów morskich - podkreśla ekspert.

Krystalicznie czysta woda Adriatyku zachwyci każdego Adobe Stock
Krystalicznie czysta woda Adriatyku zachwyci każdego Źródło: Adobe Stock

Zagrożenia dla Adriatyku

Eksperci z chorwackich uczelni uważają, że czystości morza w Chorwacji zagrażać może turystyka i zmiany klimatyczne. - Wzmożenie budownictwa nad wybrzeżem, wzrost liczby statków wycieczkowych i ogólny wzrost presji na infrastrukturę kanalizacyjną w sezonie turystycznym zdecydowanie zwiększają ryzyko zanieczyszczeń - zaznacza Ordulj.

- Konieczne jest pogłębienie miłości do morza i przejście z podejścia rozrywkowego na wyższe poczucie przywiązania. Czysta i dobrze utrzymana kolebka życia, jaką jest morze, zapewnia pomyślną przyszłość - przekonuje Ordulj.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d1o5rkh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1o5rkh

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj