Trwa ładowanie...
d3u6en3

Majówka 2020. Co można, a czego nie można robić?

Wielu Polaków zastanawia się czy w majówkę można zrobić grilla, jechać nad morze, wyjść w góry? Jeśli chcemy uniknąć kar finansowych, warto pamiętać o obowiązujących obostrzeniach i przestrzegać zasad bezpieczeństwa.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Podczas majówki pamiętajmy o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa
Podczas majówki pamiętajmy o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa (PAP)
d3u6en3

Czy można wynająć pokój lub nocleg na majówkę 2020?

Nie. Zgodnie z informacjami zaprezentowanymi w środę 29 kwietnia przez premiera Mateusza Morawieckiego, hotele oraz miejsca noclegowe otwarte zostaną dopiero 4 maja. Czyli po majówce. Do tego czasu powinniśmy nocować w domu lub jeśli mamy pilną potrzebę wyjazdu – skorzystać z gościny rodziny lub znajomych. Hotele i miejsca noclegowe są do 4 maja oficjalnie zamknięte. Eksperci apelują jednak o powstrzymanie się od kontaktów z innymi osobami, ze względu na zdrowie nasze i innych.

Czy można jechać w góry lub nad morze?

d3u6en3

Tak. 20 kwietnia zniesiony został zakaz poruszania się po lasach, parkach, plażach i bulwarach. Otwarta została również większość parków narodowych. Możemy już poruszać się po kraju w celach rekreacyjnych. Nie możemy się jednak gromadzić, a zatem wszelkie wycieczki w gronie przyjaciół pozostają zakazane.

Możemy przemieszczać się jedynie w towarzystwie najbliższej rodziny, przestrzegając zasad bezpieczeństwa: należy mieć zakryte usta oraz nos, a także zachować 2-metrowy dystans. W lesie można poruszać się bez maseczki ochronnej. Wyjeżdżając za miasto należy jednak liczyć się z niemożliwością wynajęcia noclegu.

d3u6en3

Czy można jechać na działkę?

Tak. Można jechać na działkę. Krajowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców już 3 kwietnia informował, że nie ma takiego zakazu. Od 20 kwietnia możemy poruszać się po kraju w celach rekreacyjnych, a zatem wypad na własną działkę lub do własnego domku letniskowego w majówkę nie jest niczym nielegalnym.

Czy można robić grilla?

Tak, ale tylko na własnej działce i w towarzystwie najbliższej rodziny lub współlokatorów. Ze względu na zakaz zgromadzeń nie można organizować grilla ani ognisk w miejscach publicznych. Przypominamy także mieszkańcom bloków, że polskie prawo nie zabrania rozpalania grilla na balkonie. Zabraniają tego za to regulaminy wielu spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych. Uprawianie grilla na balkonie może zatem sprawić, że popadniemy w niełaskę sąsiadów oraz bliskie spotkanie ze strażą pożarną czy funkcjonariuszami policji.

Czy można iść na ryby?

Jak najbardziej! Polski Związek Wędkarski przypomina, że od 20 kwietnia wędkarze mają możliwość prowadzenia połowów amatorskich zarówno w łowiskach stawowych, jak i w obwodach rybackich (jeziorach, rzekach i zbiornikach zaporowych). Uwaga! Wędkarzy obowiązują takie same zasady bezpieczeństwa, co innych! Wszyscy mają obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowania bezpiecznej odległości.

d3u6en3

Co można robić w mieście?

Nic straconego, jeśli nie możemy w tym roku wyjechać do domku pod lasem. Cieszmy się tym, co mamy na miejscu. Możemy do woli korzystać z parków, lasów czy bulwarów. Możemy spacerować, uprawiać sporty czy wybrać się na rodzinny piknik do parku.

Za co grozi mandat?

Niezależnie od tego, jak planujemy spędzić majówkę, jesteśmy zobligowani do przestrzegania zasad bezpieczeństwa i niełamania przepisów. Powinniśmy zachowywać się w sposób nieuciążliwy dla naszych sąsiadów oraz uważać z grillowaniem na balkonie.

d3u6en3

Na mandat można się narazić również nie przestrzegając zasad bezpieczeństwa w związku z koronawirusem. Majówkę 2020 zgodnie z obowiązującymi zasadami powinniśmy spędzić w gronie najbliższej rodziny lub współlokatorów. Mandatem może się skończyć zatem niestosowanie się do zakazu zgromadzeń oraz nakazu zakrywania ust i osa, a także zachowania bezpiecznego dystansu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Majówka w dobie pandemii koronawirusa

d3u6en3

Podziel się opinią

Share

d3u6en3

d3u6en3