Trwa ładowanie...

Mało popularna atrakcja turystyczna. Naukowcy dobrze znają to miejsce

Nie jest to atrakcja z pierwszych stron przewodników turystycznych. W niektórych miejscach bywa niebezpieczna, dlatego wybierając się tutaj, warto zaopatrzyć się w kask. Na osoby zainteresowane prehistorią czekają tu jednak znaleziska wręcz unikatowe, których próżno szukać w innych lokalizacjach.

Kamieniołomy to miejsca, które odsłaniają prehistorię naszej planetyKamieniołomy to miejsca, które odsłaniają prehistorię naszej planetyŹródło: Wikimedia Commons, fot: Jacek Halicki
d1fo38a
d1fo38a

Kamieniołom w Nasiłowie znajduje się w pobliżu Janowca i jest malowniczo usytuowany na wiślanym brzegu. Sprawdźmy, jak trafić w to niezwykłe miejsce i co ciekawego na nas w nim czeka!

Jak dojechać do kamieniołomu w Nasiłowie?

Kamieniołom w Nasiłowie jest jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych okolic Janowca i Kazimierza Dolnego. Jest to unikalne miejsce z ogromnym potencjałem turystycznym, o czym przekonuje się każdy, kto tylko pokusi się o jego odwiedzenie. Warto je zobaczyć, tym bardziej, że dotarcie do niego jest łatwe i szybkie, o ile posiadamy samochód. Do Nasiłowa wiedzie droga 743 z Janowca, która w miejscowości kończy się ślepą uliczką, przebiegającą równolegle do biegu Wisły. W tym miejscu można zaparkować samochód i pieszo skierować się ścieżką, która zaprowadzi nas prosto do kamieniołomu.

Po drodze możemy podziwiać piękne widoki na nadwiślański brzeg oraz podziwiać znajdujący się na drugim brzegu Kazimierz Dolny.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Odwiedziła kraj pełen winnic. "Fenomenalny czas"

Skamieliny i inne ślady przeszłości

Największą atrakcją kamieniołomu są natomiast skamieliny, z których wiele "pamięta" czasy prehistoryczne, kiedy człowiek jeszcze nie chodził po świecie. Skamieliny w nasiłowskim kamieniołomie są bardzo łatwo dostępne, a ich wyszukiwanie samo w sobie może stanowić ciekawą rozrywkę dla całej rodziny. Uważny obserwator z łatwością wyszuka na skalistych ścianach i podłożu ślady starych, ale świetnie zachowanych małż, amonitów, ślimaków, gąbek, a także jeżowców oraz wiele innych pozostałości z przeszłości.

d1fo38a

Oprócz klasycznych skamielin można tu natrafić także na prawdziwe prehistoryczne skarby, w tym… zęby rekina!

Kamieniołom w Nasiłowie idealnie nadaje się do zwiedzania dla całej rodziny, jednak zapuszczając się głębiej na jego teren, warto pamiętać o zabezpieczeniu siebie i swoich bliskich. Najwięcej ciekawych skamieniałości można bowiem znaleźć na północnej grani. Jest to jednak miejsce, w którym często spadają z góry kamienie – położone jest bowiem tuż pod kredowym urwiskiem. Kask jest więc obowiązkowym elementem wyposażenia każdego przezornego turysty goszczącego w tym miejscu!

W kamieniołomie w Nasiłowie nawet amatorzy bez trudu znajdą ślady skamielin Adobe Stock
W kamieniołomie w Nasiłowie nawet amatorzy bez trudu znajdą ślady skamielinŹródło: Adobe Stock

Co ciekawego robić po zobaczeniu i zwiedzeniu kamieniołomu?

Po zwiedzeniu kamieniołomu w Nasiłowie i obejrzeniu znajdujących się na jego terenie skamielin, warto pokusić się o wejście na górę – z tzw. wierzchowiny kamieniołomu można bowiem podziwiać niezwykle malowniczą panoramę okolicy. Z tego miejsca zobaczymy m.in. Bochotnicę oraz fragment Kazimierza Dolnego. Przy dobrej pogodzie widać stąd także stację narciarską w Kazimierzu Dolnym, a także basztę obronną z przełomu XIII i XIV w., która również znajduje się na terenie miasta. Niewątpliwą gratką jest też obserwowanie Małopolskiego Przełomu Wisły.

d1fo38a

Małopolski Przełom Wisły to miejsce, gdzie rzeka rozcina skały powstałe na pograniczu kredy i ery kenozoicznej. Tu właśnie można odnaleźć miejsca, gdzie jak na dłoni widać różnicę w wyglądzie i składzie skał powstałych w czasach dinozaurów i krótko po nich. Granica, którą widać tu bardzo wyraźnie, według naukowców jest śladem masowego wymierania sprzed 66 milionów lat, podczas którego wyginęło około trzy czwarte gatunków roślin i zwierząt żyjących na Ziemi.

Cała okolica kamieniołomu także jest bardzo atrakcyjna pod względem turystycznym. Odwiedzający ją turyści zachwycają się przede wszystkim wspaniałą doliną Wisły oraz samym Nasiłowem, który jest bardzo malowniczo położony. Nic więc dziwnego, że w okolicy działa rozbudowana baza noclegowa, z której oferty warto skorzystać, jeśli planujemy w tym miejscu dłuższy pobyt.

d1fo38a

Po wizycie w kamieniołomie w Nasiłowie możemy skorzystać z jeszcze jednej, miejscowej atrakcji. Jest nią rejs promem rzecznym, którym przepłyniemy Wisłę i dostaniemy się prosto do Kazimierza Dolnego. Pozwoli to przedłużyć wycieczkę oraz wzbogacić ją dodatkowo o atrakcje, jakie znajdują się poza Nasiłowem. W Kazimierzu Dolnym warto m.in. wstąpić na zamek, a także zobaczyć wąwozy lessowe, z których słyną te okolice.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1fo38a
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1fo38a

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj