Trwa ładowanie...

Mekka. Jak funkcjonuje najświętsze miejsce islamu w czasie pandemii?

Położona w Arabii Saudyjskiej Mekka jest odwiedzana przez miliony pielgrzymów. W tym roku jest ich znacznie mniej, co związane jest z pandemią koronawirusa. Świetnie to obrazują zdjęcia ze świętego miejsca islamu, które zazwyczaj jest szczelnie wypełnione wiernymi.

Mekka, Arabia SaudyjskaMekka, Arabia SaudyjskaŹródło: Getty Images
d3pgy92
d3pgy92

Wielu osobom dobrze są znane obrazki z zatłoczonej Mekki. Nie brakuje historii, gdzie z powodu ścisku pielgrzymi mdleli, a nawet ginęli z powodu zadeptania. Informacje te wywoływały poruszenie na całym świecie.

Mekka, Arabia Saudyjska Getty Images
Mekka, Arabia SaudyjskaŹródło: Getty Images

Jednak w tym roku zdziwienie wywołały zdjęcia nie dzikich tłumów wiernych, a właśnie ich niewielka liczba. Przybyło ich raptem 10 tys. Powód jest oczywisty – pandemia. Jak widać na poniższej fotografii, osoby odwiedzające aktualnie najświętsze miejsce islamu muszą przestrzegać zasad dystansu społecznego.

Poza trzymaniem odpowiednich odległości, muzułmanie podczas tegorocznego hadżdżu, który – jak przypomina "National Geographic" - zakończył się na początku sierpnia, musieli również mieć zasłonięte twarze. Część osób zastanawia się, jak to możliwe, że na placu panuje taki ład i wszyscy znajdują się w równych odstępach, okrążając Al-Kabę. To za sprawą ścieżek, które pojawiły się na posadzkach.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez saudyjską służbę zdrowia, podczas tegorocznej pielgrzymki nie wykryto żadnego przypadku koronawirusa, a pielgrzymi byli poddawani regularnym kontrolom temperatury.

Mekka, Arabia Saudyjska Getty Images
Mekka, Arabia SaudyjskaŹródło: Getty Images

Wierni okrążają Al-Kabę siedem razy w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara oraz dotykają lub pozdrawiają kamień. Jest to tradycyjny rytuał zwany "tawaf". Wielu muzułmanów oszczędza pieniądze przez wiele lat, aby móc przynajmniej raz w życiu pojechać na pielgrzymkę do Mekki. W tym roku saudyjski rząd pokrył wydatki wszystkich pielgrzymów - zapewnił im wyżywienie, zakwaterowanie i opiekę zdrowotną.

d3pgy92

Źródło: National Geographic

Krwawy sobór wykreślony z historii kościoła

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3pgy92
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3pgy92