Trwa ładowanie...

Merchant Royal - w poszukiwaniu zaginionego skarbu na dnie kanału La Manche

Ekipa Odyssey Marine Exploration pływa po morzach i oceanach w celu przeszukiwania podwodnego świata. Tym razem wykorzystuje Zeusa, podwodnego robota, do obserwacji kolejnego, odnalezionego wraku. Załoga szuka skarbu, który w 23 września 1641 r. zatonął wraz ze statkiem Merchant Royal w pobliżu zachodniej Kornwalii.

Share
Merchant Royal - w poszukiwaniu zaginionego skarbu na dnie kanału La Manche
Źródło: Fer Gregory - Shutterstock.com
d213v1q

Ekipa Odyssey Marine Exploration pływa po morzach i oceanach, aby wydobywać z ich dna skarby, które kryją się we wrakach statków. W tym celu wykorzystuje _ Zeusa _ - nowoczesnego, podwodnego robota, który pomaga badaczom penetrować dna wód. Tym razem załoga szuka skarbu, który w 23 września 1641 r. zatonął wraz ze statkiem Merchant Royal w pobliżu zachodniej Kornwalii.

d213v1q

Listy przewozowe wskazują, że na pokładzie znajdował się niezwykle cenny ładunek. Było na nim co najmniej 45 ton złota (o wartości ok. 6 mld złotych na dzisiejsze pieniądze), 400 sztabek meksykańskiego srebra (o wartości ok. 4 mln złotych), 500 tys. monet dolara hiszpańskiego oraz inne cenne przedmioty. Ogromne ilości szlachetnych kruszców i pieniędzy czyni ten wrak prawdopodobnie najcenniejszym w historii.

Dokładna pozycja statku na dnie kanału La Manche to ściśle strzeżona tajemnica. Kamera robota nie pokazuje wyraźnego obrazu, więc operatorzy włączają sonar, który emituje fale dźwiękowe. Tworzy wizualizację na podstawie ich odbicia od dna i przeszkód. Dzięki temu załoga może dokładnie zobaczyć miejsce spoczywania wraku. Badaczom udało się odnaleźć na dnie kanału La Manche dzwon. To może być ważne odkrycie, ponieważ często odlewano na nich nazwę statku. Zobacz, co zaskakującego dowiedziała się załoga Odyssey Marine Exploration po wydobyciu dzwonu.

d213v1q

Podziel się opinią

Share
d213v1q
d213v1q