Miasta otoczone imponującymi murami obronnymi
Przed wiekami wiele miast, by bronić swoje dobra i zapewnić bezpieczeństwo jego mieszkańcom, budowało mury obronne. Są na świecie miejsca, głównie w Europie, gdzie przetrwały one do dzisiejszych czasów w świetnym stanie. Sprawdź, które z nich są najbardziej imponujące, a także jakie miasto w Polsce otoczone jest imponującym systemem fortyfikacji!
Avila, Hiszpania
To zamieszkane przez ok. 55 tys. osób miasto w środkowej Hiszpanii. Usadowione jest w Górach Kastylijskich, 110 km od stolicy kraju - Madrytu. Po trzech wiekach rządów Maurów, w 1085 r. zdobył je król Alfons VI, który polecił rycerzom wzniesienie murów obronnych. Są one obecnie najbardziej charakterystyczną budowlą w mieście. Las Murallas mają średnio 3,6 m wysokości i 2,7 m grubości, a ich łączna długość wynosi prawie 2,7 km. Dawniej do miasta wiodło 9 bram, a 90 wież zwiększało jego obronność. Szlachta była odpowiedzialna za obronę poszczególnych odcinków. Powstało wówczas także wiele wytwornych i dobrze ufortyfikowanych pałaców miejskich. Niektóre z nich stanowiły integralną część murów.
wg
Zobacz także: Włochy - najpiękniejsze miejsca
Carcassonne, Francja
Carcassonne to słynne francuskie miasto-warownia. Uważane jest także za najwspanialsze miasto średniowiecznej Europy. Pierwsze ślady osadnictwa w tym miejscu pochodzą sprzed ponad 5 tys. lat. W VI w. n.e. Wizygotom udało się zbudować fortyfikacje, które przetrwały do dzisiaj za sprawą szeroko zakrojonej kampanii w XIX w., dzięki której zamiast, jak to planowano, zburzyć je, zrekonstruowano. Miasto przecina rzeka Aude, która oddziela nowoczesną i zabytkową część grodu. Średniowieczną zabudowę otacza podwójny pas wałów obronnych i dwa pierścienie murów z bramami i barbakanami, które są zwieńczone 53 wieżami. Wewnątrz murów znajduje się czworoboczny zamek, którego powstanie datuje się na XII wiek.
Jerozolima, Izrael
Jerozolima, największe miasto Izraela, gdzie żyje ok. 800 tys. osób, jest ważnym miejscem dla wyznawców trzech wielkich religii: judaizmu, chrześcijaństwa i islamu. Współczesna aglomeracja powstała wokół starego miasta, które do 1860 r. stanowiło teren całej Jerozolimy. W obrębie jego murów znajdują się miejsca święte dla wyznawców ww. religii - m.in. Ściana Płaczu dla żydów, bazylika Grobu Świętego dla chrześcijan czy kopuła Na Skale dla wyznawców Mahometa. Tradycja dzieli stare miasto na cztery dzielnice: muzułmańską, chrześcijańską, żydowską i ormiańską. Jest ono otoczone murami obronnymi, które mają długość 4,5 km i są wzmocnione 35 basztami oraz cytadelą. Dawniej mury miały jedenaście bram, obecnie tylko siedem z nich jest otwartych. Całość murów obronnych z bramami poddano gruntownej renowacji, przez co wyglądają jeszcze bardziej okazale.
Dubrownik, Chorwacja
Cartagena, Kolumbia
Cartagena *jest głównym miastem portowym *Kolumbii, zamieszkanym przez ok. milion osób. Do Cartageny przyciąga głównie jej piękno - jest to jedno z najokazalszych miast kolonialnych na kontynencie południowoamerykańskim. W przeszłości wielokrotnie było rabowane i oblegane - głównie przez przypływające tu wojska angielskie. W związku z tym podjęto decyzję o rozbudowaniu fortyfikacji, dzięki której miejsce to przetrwało wiele następnych ataków i oblężeń. Wznoszenie Las Murallas trwało w sumie dwieście lat i zakończyło się w 1796 roku. W obrębie murów warto zobaczyć Puerta del Reloj, główną bramę do miasta. Plac Plaza de los Coches służył w przeszłości jako targ niewolników. Znajduje się tam statua, która przedstawia Pedro de Heredia, założyciela Cartageny.
Paczków
Jednym z miast w naszym kraju, w którym zachowały się w świetnym stanie mury obronne, jest położony w woj. opolskim Paczków, który nazywany jest "polskim Carcassonne". Zespół staromiejski otoczony jest imponującym systemem fortyfikacji. To, co znajduje się wewnątrz średniowiecznych, dobrze zachowanych murów obronnych, stanowi unikat na skalę całego kraju. Od zarania miasto było warownią. Mury mają miejscami 7 m wysokości (pierwotnie wnosiły się na wysokość 9 m). Mają one ponad 1200 m długości, a w ich obrębie pozostało 19 z 24 dawnych baszt. Wieże różnią się od siebie - niektóre są wysokości murów obronnych, a inne - znacznie wyższe. W wielu z nich do czasów obecnych zachowały się oryginalne otwory strzelnicze. Elementami zachowanych obwarowań Paczkowa są również trzy wieże bramne - Wrocławska, Kłodzka i Ząbkowicka oraz brama Nyska.
Paczków
W ścisłym centrum kilkutysięcznego miasta znajduje się XVI-wieczny ratusz z renesansową wieżą, która jest jednym z najlepiej zachowanych tego typu obiektów w regionie. Obok ratusza, innym ciekawym miejscem jest monumentalny gotycki kościół parafialny pw. św. Jana Ewangelisty z potężną wieżą i wykończeniem dachu w formie tzw. jaskółczych ogonów. Jest to kościół inkastelowany - w czasie rozbudowy nadano mu charakter obronny. To najsłynniejsza świątynia warowna w Europie Środkowej i przykład gotyckiej architektury sakralnej. Status pomnika historii polskie Carcassonne dostało jednak nie tylko dzięki fortyfikacjom, ale i całemu zespołowi staromiejskiemu.
wg