Miasta śmierci - toksyczne zakątki naszej planety
Jak informowała w zeszłym tygodniu Informacyjna Agencja Radiowa w Singapurze zanotowano rekordowy poziom smogu. Według tamtejszego rządu osiągnął niebezpieczną dla życia barierę 400 mikrogramów na metr sześcienny. Przy tak wysokim stężeniu smogu szczególnie zagrożone jest życie dzieci, osób starszych, a także cierpiących na schorzenia płuc i układu krążenia. Władze zaleciły tym grupom, by w miarę możliwości nie wychodziły na dwór, a w razie złego samopoczucia - natychmiast skorzystały z opieki medycznej. Singapur to nie jedyne miejsce na świecie, które borykają się z problemem zanieczyszczenia powietrza czy wody, zagrażającym życiu ludzkiemu. Przedstawiamy dziś 7 najbardziej toksycznych miast świata.
Jak informowała w zeszłym tygodniu Informacyjna Agencja Radiowa w Singapurze zanotowano rekordowy poziom smogu. Według tamtejszego rządu osiągnął niebezpieczną dla życia barierę *400 mikrogramów na metr sześcienny. Przy tak wysokim stężeniu szczególnie zagrożone jest życie dzieci, osób starszych, a także cierpiących na schorzenia płuc i układu krążenia. Władze zaleciły tym grupom, by w miarę możliwości nie wychodziły na zewnątrz, a w razie złego samopoczucia - natychmiast skorzystały z opieki medycznej. *Singapur to nie jedyne miejsce na świecie, które borykają się z problemem zanieczyszczenia powietrza czy wody, zagrażającym życiu ludzkiemu. Przedstawiamy dziś 7 najbardziej toksycznych miast świata.
if/pw
Mexico City, Meksyk
Mexico City, trzecie co do wielkości miasto na świecie, jest jednocześnie jednym z najbardziej zanieczyszczonych miejsc na naszej planecie. Położone w dolinie między górami stanowi swoistą pułapkę dla dwutlenku węgla. Miasto jest odpowiedzialne za 1,5 proc. światowej emisji gazów cieplarnianych do atmosfery.
Dhaka
W stolicy Bangladeszu - Dhace największym problemem jest zanieczyszczenie wody. Zbiorniki są skażone pestycydami i bakteriami E. coli, co prowadzi do rozprzestrzeniania się chorób. Kraj o stosunkowo niewielkiej powierzchni zamieszkuje ponad 150 milionów ludzi. Walka o czystość wymaga więc wysokich nakładów finansowych.
Linfen, Chiny
W Linfen, uznanym przez Balcksmith Institute za najbardziej zanieczyszczone miasto świata, znajduje się centrum chińskiego przemysłu węglowego. Poprzez zanieczyszczenie powietrza codziennie duszą się miliony mieszkańców. Skażenie jest tu tak wysokie, że aż utrudnia widoczność. Ponoć pranie wywieszone na tutejszym powietrzu, robi się czarne zanim wyschnie.
Antananarywa, Madagaskar
Madagaskar, znany dzięki unikalnej florze i faunie, często jest określany jako ósmy kontynent. Niestety skutki ludzkiej ingerencji są tu już bardzo widoczne. W stolicy kraju, Antananarywie, poza wyselekcjonowanymi dla oczu turystów miejscami, walają się wszędzie śmieci, a mieszkańcy żyją w ubóstwie.
Bombaj, Indie
Bombaj o populacji 18 mln mieszkańców produkuje 8,5 ton śmieci dziennie. Miasto posiada jedynie otwarte wysypiska, które mogą być zagrożeniem dla zdrowia. W ich okolicy mieszka około pół miliona ludzi. Zapach jest nie do zniesienia, gdyż odpadki nie są segregowane. Władze wymyśliły doraźny sposób na śmierdzący problem - rozpylają nad nim... perfumy. Zapas specyfiku na 6-8 miesięcy kosztuje 114 tys. dolarów.
La Oroya, Peru
Jedno z najbardziej zanieczyszczonych miast świata znajduje się także w peruwiańskich Andach. W niewielkiej miejscowości La Oroya znajdują się fabryki oraz kopalnie, w których wydobywa się ołów, miedź i cynk. Dwutlenek siarki dzień w dzień przedostaje się do atmosfery. To hutnicze miasto zamieszkuje około 35 tysięcy osób, z czego prawie wszyscy są chorzy. Wszystkiemu winne jest bardzo wysokie stężenie ołowiu.
Baku, Azerbejdżan
Położony nad Morzem Kaspijskim Azerbejdżan *od dawna jest wydobywczym centrum ropy naftowej. W związku z tym największym zagrożeniem dla mieszkańców *Baku są zanieczyszczenia emitowane do powietrza z odwiertów naftowych. Miasto zamieszkuje niewiele ponad milion osób, jednak władze nie potrafią poradzić sobie z utylizacją odpadów. Wokół powiększających się z roku na rok wysypisk, rozrastają się koczownicze obozy zamieszkiwane przez najuboższą cześć społeczeństwa.
if/pw