Miechów: Sanktuarium Bożego Grobu
Miasto w województwie małopolskim, w dolinie rzeczki Miechówki. Lokowane w 1290 roku. Dzięki sanktuarium Bożego Grobu niewielka osada przeobraziła się w prężne miasteczko.
Miasto w województwie małopolskim, w dolinie rzeczki Miechówki. Lokowane w 1290 roku. Dzięki sanktuarium Bożego Grobu niewielka osada przeobraziła się w prężne miasteczko.
Sanktuarium Bożego Grobu
Początki sanktuarium sięgają roku 1156, kiedy to powrócił z wyprawy do Ziemi Świętej małopolski możnowładca i kasztelan krakowski Klemens Jaksa z Miechowa herbu Gryf. Ufundował on w rodzinnym Miechowie kaplicę św. Katarzyny Aleksandryjskiej, do której sprowadził z Jerozolimy księży bożogrobców, czyli członków Zakonu Kanoników Regularnych Stróżów Świętego Grobu.
Zgromadzenie zostało założone w XI wieku w Jerozolimie przez Gotfryda de Bouillon do opieki nad grobem Chrystusa. Zakonnicy szybko wybudowali klasztor i kościół, poświęcony już w 1170 roku. Pod koniec XV wieku papież Innocenty VIII inkorporował bożogrobców do zakonu joannitów. W Polsce jednak zgromadzenie oparło się kryzysowi i klasztor bożogrobców w Miechowie funkcjonował aż do 1819 roku, czyli do jego kasaty przez władze carskie. Do zespołu budynków klasztornych w Miechowie należy m.in. bazylika Grobu Bożego, trzynawowa budowla gotycka z XIV wieku, z fragmentami romańskimi z początku XIII wieku, przebudowana w stylu późnobarokowym w XVIII stuleciu. W posadzce prezbiterium znajduje się wejście do podziemi z kryptami miechowskich zakonników i labiryntem korytarzy. Jeszcze w latach 20. ubiegłego stulecia można było ponoć obejść pod ziemią miechowski rynek i wyjść na przedmieściu miasteczka, u podnóża skarpy, na której stoi klasztor. W latach 80. ubiegłego wieku wejścia do podziemi zamurowano.
W przylegającym do kościoła budynku klasztornym znajduje się, na dziedzińcu wewnętrznym, kaplica Grobu Chrystusa – nieodłączny element wszystkich świątyń wznoszonych przez bożogrobców. Zbudowana została w 1. połowie XVI wieku. W jej zachodnią ścianę wmurowano kamień przywieziony z grobu Chrystusa w Jerozolimie. W dolnej części kaplicy znajduje się nisza, w której w Wielki Piątek składana jest figura zmarłego Jezusa. W roku 1996 Jan Paweł II podniósł miechowski kościół do godności bazyliki mniejszej.
Parafia Grobu Bożego
ul. Warszawska 1
32-200 Miechów
041 383 13 78
E-mail: miechow@kielce.opoka.org.pl
WWW: www.sanktmiechow.kielce.opoka.org.pl
Dojazd
Miechów położony jest przy międzynarodowej trasie E7, w odległości około 40 km od Krakowa i 78 km od Kielc. Dojazd pociągiem bezpośredni.
Uroczystości
Sobota przed 2. niedzielą po Wielkanocy – św. Grobu Bożego
15 lipca – rocznica konsekracji kościoła
Noclegi
Zajazd „Miechus”,
ul. Konopnickiej 28,
041 389 06 80
Okolica* *
Książ Wielki
Zamek na Mirowie – zwany polskim Akropolem, późnorenesansowy pałac wzniesiony dla rodziny Myszkowskich w latach 1585–1595, według projektu Santi Gucciego; w 1. połowie XVIII stulecia obiekt przeszedł na własność rodu Wielopolskich. Racławice – miejsce bitwy 4 kwietnia 1794 roku, w trakcie insurekcji kościuszkowskiej. Insurekcja była powstaniem przeciwko Rosji i Prusom i sprzeciwem wobec II rozbioru Polski oraz konfederacji targowickiej. Wojska pod dowództwem Tadeusza Kościuszki zwyciężyły pod Racławicami rosyjską armię Fiodora Denisowa m.in. dzięki atakowi polskich kosynierów na rosyjską artylerię. W roku 1934 roku usypano na miejscu walk kopiec Kościuszki o wysokości 13,80 m.
Seria: Miejsca niezwykłe
Tytuł: Sanktuaria w Polsce
Autor: Adam Sochaczewski