"Milionerzy". Pytanie o piętro tatrzańskich hal
W wyemitowanym 9 marca odcinku "Milionerów" padło, które wielu uznałoby za banalnie łatwe. Jednak uczestnik zdecydował się na koło ratunkowe. Chodziło o tatrzańskie hale.
We wtorkowym odcinku programu telewizji TVN - "Milionerzy" padło pytanie, w którym uczestnik musiał wykazać się w nim znajomością geografii lub przyrody.
Milionerzy - pytanie o piętro tatrzańskich hal
Marek Hawrot z Krosna studiował inżynierię materiałową, pedagogikę i zarządzanie. Przez lata był nauczycielem gimnazjum, a teraz jest na emeryturze. Pytanie za 2000 zł okazało się być dla niego wyzwaniem.
Hubert Urbański przeczytał pytanie: "Piętro tatrzańskich hal rozciąga się...". Do wyboru były jak zwykle cztery odpowiedzi:
A - pod reglem dolnym
B - pod reglem górnym
C - pod kosodrzewiną
D - pod turniami
Uczestnik od początku miał wątpliwości, dlatego zdecydował się na skorzystanie z koła ratunkowego. "O Boże" - westchnął zaraz po przeczytaniu podpowiedzi. Zdecydował się na koło "zamiana pytania". Jednak gdy Hubert zapytał go, o to, którą odpowiedź by wybrał, to strzelił na D - pod turniami. I to była prawidłowa odpowiedź.
"Na to pytanie powinien bez trudu odpowiedzieć każdy uczeń trzeciej klasy podstawówki. Przynajmniej w czasach, kiedy chodziłam do szkoły... teraz nie jestem tego pewna" - napisała jedna z internautek na FB pod zdjęciem z programu, które ktoś udostępnił na grupie dla Tatromaniaków.
Piętra tatrzańskiej roślinności
Tatry to obszar chłodniejszy niż otaczające go regiony. Wraz ze wzrostem wysokości temperatura spada średnio o 1 st. C na każde 160 m. Dlatego w tych górach spotkać można zarówno roślinność powszechnie występującą, jak i rzadkie okazy odporne na zimno i wiatr.
I właśnie na ostatnim piętrze - turni - czyli powyżej 2300 m n.p.m., roślinność jest najuboższa. Spotyka się tu głównie porosty, mchy i niską murawę. Ale można też wypatrzec rośliny kwitnące, takie jak: lepnica bezłodygowa, starzec kraiński czy goryczka przezroczysta.
Już w trakcie emisji odcinka "Milionerów" internauci zaczęli spieszyć z pomocą w odpowiedzi na to pytanie i nawet wkleili pod postem grafikę, na której doskonale widać, jak rozkładają się piętra tatrzańskiej roślinności. Zaczynając od dołu, to: regiel dolny, regiel górny, kosodrzewina, hale i turnie.