Trwa ładowanie...

Most kamienny w Znamirowicach. Niezwykła historia 50-letniej konstrukcji

W tym roku mija 50 lat od budowy mostu kamiennego Jana Stacha w Znamirowicach w woj. małopolskim. Możliwe, że jest to największa taka konstrukcja wzniesiona rękami jednego człowieka. Z budową obiektu wiąże się historia człowieka, który – wobec obojętności sąsiadów – chciał poprawić swój los.

Znamirowice znajdują się nad Jeziorem Rożnowskim w woj. małopolskim. Znamirowice znajdują się nad Jeziorem Rożnowskim w woj. małopolskim. Źródło: Adobe Stock, fot: ©BlackMediaHouse - stock.adobe.com
d3v7me7
d3v7me7

"W tym roku mija 50 lat od zakończenia budowy niezwykłego kamiennego mostu Jana Stacha. Niezwykła budowla przetrwała już pół wieku i na pewno będzie służyć kolejnym pokoleniom" – poinformował PAP Jacek Turek, sołtys Znamirowic, radny gminy Łososina Dolna i autor książki "Jan Stach. Twórca największego kamiennego mostu".

Most Znamirowicach - dzieło jednego człowieka

Zdaniem Jacka Turka most w Znamirowicach jest największą taką kamienną konstrukcją, wzniesioną własnoręcznie przez jednego człowieka. "Dużo szperałem w internecie i różnych publikacjach, jednak nie znalazłem informacji o tak wielkim moście, wzniesionym tylko z kamieni i to przez jedną osobę" – powiedział PAP Turek.

Most w Znamirowicach liczy 13 m wysokości, 20 m długości, 7,5 m szerokości. Tunel, jaki tworzy, ma sklepienie kolebkowe i mierzy 3 m wysokości. Pod tunelem znajduje się potok płynący do Jeziora Rożnowskiego.

Jan Stach, rolnik ze Znamirowic, własnoręcznie wznosił konstrukcję w latach 1968-1971, a potem jeszcze przez kilka lat ją wykańczał. Z budową obiektu wiąże się historia o samotności człowieka, który chce poprawić swój los, ale też opowieść o ludzkiej obojętności.

d3v7me7

Most stał się atrakcją

Zgodnie z relacjami mieszkańców Znamirowic, rolnik w wyniku zalania stracił drogę i aby dojechać do domu, musiał korzystać z drogi sąsiadów, a ci nie byli z tego zadowoleni. Pewnego razu, kiedy jechał wozem z pomidorami na targ do Nowego Sącza, sąsiadka położyła się na wznak na drodze i nie dała mu przejechać. Jan ostro zahamował i przyrzekł wówczas, że zbuduje sobie most, który ułatwi mu dojazd do domu. Jego praca trwała trzy lata.

Stachowi nikt nie pomógł, inni mieli bezczynnie przyglądać się jego wysiłkom. Wkrótce po budowie mostu wieści o determinacji rolnika rozeszły się po okolicy. Konstrukcja zaś nie tylko ułatwiła życie mieszkańcowi i jego rodzinie, ale i stała się miejscową atrakcją.

W 1971 r. film "Wznoszę pomnik", opowiadający o moście i jego budowniczym, nakręcił Jerzy Jaraczewski.

Po śmierci 92-letniego Stacha, w 2011 r., z inicjatywy mieszkańców w skałę obok mostu wmurowano tablicę pamiątkową. Czytamy na niej m.in.: "Wielkość człowieka nie zależy od sławy i pieniędzy, ale od tego, co po sobie pozostawił".

d3v7me7

autor: Beata Kołodziej

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Trzech Polaków utknęło pod szczytem w Tatrach. Nocna akcja ratownicza na Gerlachu

d3v7me7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3v7me7