Mount Everest nie dla wszystkich. Nepal wprowadza ograniczenia
Nepal rozważa organicznie możliwości wspinania się na Mount Everest. Wszystko wskazuje na to, że już niedługo na szczyt najwyższej góry świata nie będę mogły wspinać się osoby poniżej 18. roku życia, seniorzy, którzy mają więcej niż 75 lat oraz osoby niepełnosprawne.
Na szczyt Mount Everest *często wchodzą osoby bez bez wcześniejszego przygotowania, doświadczenia oraz kondycji. Najmłodsza osoba, która wspięła się na wierzchołek miała jedynie 13 lat, zaś najstarsza 80. Zdaniem nepalskich urzędników jest to zbyt niebezpieczne, a rząd w *Katmandu rozważa wprowadzenie limitu wiekowego. Będzie dotyczyć osoby poniżej 18. i powyżej 75. roku życia. To nie wszystkie z planowanych ograniczeń. Dotkną one m.in. osoby niewidome lub które nie są w stanie poruszać się samodzielnie. Jak przekonuje Govinda Karki, szef nepalskiego departamentu turystyki, to nie kwestia dyskryminacji, a zdrowego rozsądku i bezpieczeństwa.
Rozważane są też inne ograniczenia. Prawdopodobnie na *Everest *będą mogły wspinać się tylko osoby z górskim doświadczeniem. Wyznacznikiem umiejętności ma być udokumentowane wejście na szczyt o wysokości co najmniej 6500 m.
Od czasu zdobycia Mount Everestu w 1953 r. przez Edmunda Hillary'ego i Szerpę Tenzinga Norgaya, na wierzchołek dotarły ok. cztery tysiące, a podczas wypraw zginęło ponad 300 osób. Jeden z najtragiczniejszych wypadków wydarzył się w 2014 r. W lawinie zginęło 16 Szerpów - lokalnych przewodników i tragarzy, którzy przygotowali trasę dla bogatych i niedoświadczonych turystów.
Zobacz także: Mount Everest - turyści, którzy przeżyli lawinę:
_ TVP Info _ / wg