Trwa ładowanie...
29-09-2015 15:11

Mount Everest nie dla wszystkich. Nepal wprowadza ograniczenia

Nepal rozważa organicznie możliwości wspinania się na Mount Everest. Wszystko wskazuje na to, że już niedługo na szczyt najwyższej góry świata nie będę mogły wspinać się osoby poniżej 18. roku życia, seniorzy, którzy mają więcej niż 75 lat oraz osoby niepełnosprawne.

Share
Mount Everest nie dla wszystkich. Nepal wprowadza ograniczeniaŹródło: Daniel Prudek / Shutterstock
d2065ja

Turystyka górska jest niezwykle dochodowa dla Nepalu. Jest jednym z kluczowych źródeł dochodu dla tego kraju i daje zatrudnienie tysiącom ludzi. Niestety, chciwość władz z Katmandu, stolicy państwa, doprowadziła do licznych patologii i wielu śmiertelnych wypadków.

Na szczyt Mount Everest *często wchodzą osoby bez bez wcześniejszego przygotowania, doświadczenia oraz kondycji. Najmłodsza osoba, która wspięła się na wierzchołek miała jedynie 13 lat, zaś najstarsza 80. Zdaniem nepalskich urzędników jest to zbyt niebezpieczne, a rząd w *Katmandu rozważa wprowadzenie limitu wiekowego. Będzie dotyczyć osoby poniżej 18. i powyżej 75. roku życia. To nie wszystkie z planowanych ograniczeń. Dotkną one m.in. osoby niewidome lub które nie są w stanie poruszać się samodzielnie. Jak przekonuje Govinda Karki, szef nepalskiego departamentu turystyki, to nie kwestia dyskryminacji, a zdrowego rozsądku i bezpieczeństwa.

Rozważane są też inne ograniczenia. Prawdopodobnie na *Everest *będą mogły wspinać się tylko osoby z górskim doświadczeniem. Wyznacznikiem umiejętności ma być udokumentowane wejście na szczyt o wysokości co najmniej 6500 m.

d2065ja

Od czasu zdobycia Mount Everestu w 1953 r. przez Edmunda Hillary'ego i Szerpę Tenzinga Norgaya, na wierzchołek dotarły ok. cztery tysiące, a podczas wypraw zginęło ponad 300 osób. Jeden z najtragiczniejszych wypadków wydarzył się w 2014 r. W lawinie zginęło 16 Szerpów - lokalnych przewodników i tragarzy, którzy przygotowali trasę dla bogatych i niedoświadczonych turystów.

Zobacz także: Mount Everest - turyści, którzy przeżyli lawinę:

_ TVP Info _ / wg

d2065ja
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2065ja