Trwa ładowanie...
d2rumd6

Może nie Ritz, ale... Najsłynniejsze polskie hotele

Jeżeli jakieś budynki mają duszę, to są to z pewnością hotele – zwłaszcza te z bogatą historią. To właśnie ona, choć nie tylko, budowała i wciąż buduje ich sławę.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Na początku XX w. hotel Bristol zaliczany był do najnowocześniejszych na świecie
Na początku XX w. hotel Bristol zaliczany był do najnowocześniejszych na świecie (Shutterstock.com)
d2rumd6

"Bristol" - najstarszy czynny hotel stolicy

Najstarszym, najsłynniejszym i... najdroższym hotelem w Warszawie jest "Bristol". Otwarto go w 1901 r. Pierwszy gość przekroczył progi obiektu dokładnie 19 listopada tegoż roku.

Na początku XX w. warszawski hotel zaliczał się do najnowocześniejszych na świecie. Wyposażony był aż w 11 wind, posiadał centralne ogrzewanie, podwójną wentylację, hydranty przeciwpożarowe, ogniotrwałe stropy, a nawet własną elektrownię. W "Bristolu" zainstalowanych było również 6 telefonów (na 800 istniejących wówczas w Warszawie). Do dyspozycji gości znajdowało się 200 pokoi.

Hotel Bristol / Shutterstock.com

Okres świetności hotel przeżywał w latach międzywojennych. Gościło w nim wówczas wielu słynnych gości, a w salach odbywały się ważne spotkania polityczne. Okres wojny obszedł się hotelem łaskawie. Został on tylko nieznacznie uszkodzony, tak że już w 1945 r. mógł zostać ponownie otwarty (w latach 1939-1945 mogli z niego korzystać wyłącznie Niemcy). W latach 70. obiekt, w którym przez lata nie dokonywano kompleksowego remontu, stał się hotelem II kategorii, a w 1981 r. zdecydowano się na jego zamknięcie. Otwarto go dopiero, po gruntownych pracach remontowych, w 1993 r. 20 lat później "Bristol" dołączył do najbardziej prestiżowej sieci hotelowej w świecie – The Luxury Collection.

d2rumd6

"Europejski" - otworzą go na nowo w 2018 r.

Już niedługo, bo w przyszłym roku, "Bristol" straci pierwsze miejsce wśród najstarszych warszawskich hoteli. W 2018 r. na mapę miasta powróci bowiem, po 13 latach przerwy, hotel "Europejski", oddany do użytku jeszcze w 1857 r. W II połowie XIX stulecia uważany był za najbardziej luksusowy warszawski hotel.

Hotel Europejski / Wikipedia CC BY SA 3.0

Po zniszczeniach wojennych został on otwarty dopiero w 1962 r., by w 2005 r. zamknęły się jego podwoje. Obecnie kończy się remont hotelu. W 2018 r. ma na nowo rozpocząć działalność.

d2rumd6

"Dom Chłopa" - obiekt marzeń w delegacji

W latach 60. i 70. XX w. uważany był, mimo przaśnej nazwy, za jeden z najlepszych hoteli w Polsce. O nocowaniu w nim śnili wysyłani w delegację do stolicy pracownicy. "Dom Chłopa" był i nadal jest legendą. Gdy w 1962 r. oddano go do użytku, zachwycał warszawiaków swoją architekturą – w tym przede wszystkim falistym dachem, którego kształt przypomina łany zboża. Uwagę turystów przyciągają także mozaiki, nawiązujące do kłosów zboża, autorstwa Hanny i Gabriela Rechowiczów.

Dom Chłopa / Wikipedia domena publiczna

Kraków - te hotele są słynne w całym świecie

Opuszczamy obecną stolicę Polski, by udać się do dawnej – Krakowa. To tu znajduje się dziesiąty najlepszy hotel w Europie – Metropolitan Boutique Hotel. Czterogwiazdkowy obiekt zlokalizowany jest w zabytkowych, XIX-w. kamienicach – w samym sercu miasta: między Rynkiem Głównym, a Kazimierzem.

d2rumd6
Metropolitan Boutique Hotel / nocleg.pl
Metropolitan Boutique Hotel / materiały prasowe

Także w Krakowie znajduje się "Hotel Stary", mieszczący się w odrestaurowanej XIV-w. kamienicy. Hotel ten w 2007 r. zdobył w Paryżu nagrodę dla "Najlepiej zaprojektowanego wnętrza hotelowego w Europie".

Hotel Stary / urlopwpolsce.pl

Grand Hotel - od 90 lat wizytówka Sopotu

Najsłynniejszym hotelem w północnej Polsce jest sopocki "Grand Hotel" (oficjalna nazwa to "Sofitel Grand Sopot"). Zbudowana w latach 1924-1927 w stylu secesyjnym budowla jest od tego czasu wizytówką nadmorskiego kurortu.

Grand Hotel / Shutterstock.com

Obiekt zapisał się wielokrotnie w historii, m.in. będąc we wrześniu 1939 roku, kwaterą główną Adolfa Hitlera. Do funkcji hotelu powrócił w 1946 r., będąc także ważną placówką kulturalną i rozrywkową w Trójmieście. To właśnie tu, w 1970 r., uruchomiono pierwszą w Polsce dyskotekę.

d2rumd6

Zobacz też: Co kradniemy z hoteli?

d2rumd6

Podziel się opinią

Share

d2rumd6

d2rumd6