Muzeum Generała Kuklińskiego w Warszawie. Teraz w nowej, zmodernizowanej odsłonie
Pamiątki
Pięknie położone, na warszawskim Starym Mieście, na tyłach katedry, muzeum jest ważnym punktem na turystycznej mapie stolicy. Co znajdziemy w Izbie Pamięci Generała Kuklińskiego? Tajne plany operacji, niepublikowane zdjęcia ze zbiorów prywatnych generała, dokumenty, prace dyplomowe. Wiele eksponatów, pamiątek, dokumentów, a także kluczowych map. Wśród nich mapy strategiczne Układu Warszawskiego przedstawiające rozważany przez ZSRR scenariusz ataku na Europę Zachodnią (dokumenty odtajnione w 2006 roku), ostatni mundur generała, pamiątki osobiste, fotografie dokumentujące uzależnienie Polski od ZSRR, różaniec - prezent od papieża Jana Pawła II dla Ryszarda Kuklińskiego. Muzeum składa się z dwóch głównych części – wschodniej i zachodniej. Przedziela je Żelazna Kurtyna zrobiona z blach pochodzących z magazynów byłych jednostek Armii Czerwonej
w Legnicy.
Postać niezwykła
Generał Kukliński jest osobą niezwykle ważną dla polskiej historii, ocenianą na wiele sposobów. Dla jednych jest bohaterem, inni widzą w nim zdrajcę. Był jednym z współpracowników najwyższych władz PRL, miał dostęp do tajnych planów wojskowych Układu Warszawskiego. Zwany Konradem Wallenrodem XX wieku, w latach 1972 – 81 zdobył supertajne plany strategiczne agresji ZSRR na Europę Zachodnią. Ryzykując życiem, nawiązał kontakt z amerykańskim wywiadem i przekazywał mu zdjęcia superważnych dokumentów. Gdy został zdemaskowany, uciekł z Polski. Wydano na niego wyrok śmierci. Zrehabilitowano i oczyszczono
z zarzutów dopiero w połowie lat 90. Pośmiertnie nadano tytuł generała. Niezwykłą historię życia tego człowieka opowiada właśnie ekspozycja Izby Pamięci Generała Kuklińskiego. Izba dokumentuje bezprecedensową misję wywiadowczą Ryszarda Kuklińskiego, pierwszego Oficera Wojska Polskiego w NATO-6130285597505153c).
Pielęgnowanie historii
Izba Pamięci Generała Kuklińskiego założona została w 2006 roku przez Józefa Szaniawskiego, przyjaciela i pełnomocnika Pułkownika Ryszarda Kuklińskiego. Jest to jedyne jego muzeum, nie tylko w Polsce, ale w całej Europie. Pokazuje wkład Polski w zwycięstwo Ameryki nad komunistycznym totalitaryzmem sowieckim, stanowi też promocję tradycji Wojska Polskiego i polskiej obronności w XXI wieku w ramach sojuszu NATO. Oddziałuje emocjonalnie i sugestywnie na zwiedzających, szczególnie na młode pokolenie Polaków.
Ryszard Kukliński stał się bohaterem filmu sensacyjnego pt. "Jack Strong" z roku 2014 w reżyserii Władysława Pasikowskiego, z Marcinem Dorocińskim i Mają Ostaszewską w rolach głównych. Muzeum współpracowało przy powstawaniu tego filmu.
Adres:
Izba Pamięci Generała Kuklińskiego mieści się na ul. Kanonia 20/22, na tyłach katedry św. Jana na warszawskim Starym Mieście.
Godziny otwarcia: środy i piątki w godz.15:00 – 18:00, w soboty i niedziele w godz. 12:00-17:00.
Po wcześniejszym kontakcie telefonicznym lub mailowym istnieje możliwość otwarcia Izby Pamięci Generała Kuklińskiego w innych dniach tygodnia. Średni czas zwiedzania wynosi 45 minut. Grupy zorganizowane chcące zwiedzić Muzeum powinny odpowiednio wcześniej dokonać rezerwacji mailowej lub telefonicznej:
+48 661 125 196, muzeum@generalkuklinski.com
Udogodnienia:
• osoby niepełnosprawne – łatwy dostęp do Izby
• możliwość wprowadzenia wózków dziecięcych
• możliwość robienia zdjęć
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl