W PodróżyMuzeum Generała Kuklińskiego w Warszawie. Teraz w nowej, zmodernizowanej odsłonie

Muzeum Generała Kuklińskiego w Warszawie. Teraz w nowej, zmodernizowanej odsłonie

"Nikt na świecie, w ciągu ostatnich 40 lat, nie zaszkodził komunizmowi tak jak ten Polak." - powiedział o Ryszardzie Kuklińskim William Casey, dyrektor CIA. Kukliński, jeden z największych graczy okresu zimnej wojny, doczekał się swojego muzeum. Izba Pamięci Generała Kuklińskiego przechowuje najcenniejsze pamiątki po słynnym polskim szpiegu. Warto odwiedzić to niezwykłe miejsce podczas niedzielnego spaceru po warszawskiej Starówce lub w trakcie zwiedzania miasta. 22 czerwca nastąpi jego ponowne otwarcie.

Muzeum Generała Kuklińskiego w Warszawie. Teraz w nowej, zmodernizowanej odsłonie
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

20.06.2018 09:30

Pamiątki

Pięknie położone, na warszawskim Starym Mieście, na tyłach katedry, muzeum jest ważnym punktem na turystycznej mapie stolicy. Co znajdziemy w Izbie Pamięci Generała Kuklińskiego? Tajne plany operacji, niepublikowane zdjęcia ze zbiorów prywatnych generała, dokumenty, prace dyplomowe. Wiele eksponatów, pamiątek, dokumentów, a także kluczowych map. Wśród nich mapy strategiczne Układu Warszawskiego przedstawiające rozważany przez ZSRR scenariusz ataku na Europę Zachodnią (dokumenty odtajnione w 2006 roku), ostatni mundur generała, pamiątki osobiste, fotografie dokumentujące uzależnienie Polski od ZSRR, różaniec - prezent od papieża Jana Pawła II dla Ryszarda Kuklińskiego. Muzeum składa się z dwóch głównych części – wschodniej i zachodniej. Przedziela je Żelazna Kurtyna zrobiona z blach pochodzących z magazynów byłych jednostek Armii Czerwonej
w Legnicy.

Obraz
© Materiały prasowe

Postać niezwykła

Generał Kukliński jest osobą niezwykle ważną dla polskiej historii, ocenianą na wiele sposobów. Dla jednych jest bohaterem, inni widzą w nim zdrajcę. Był jednym z współpracowników najwyższych władz PRL, miał dostęp do tajnych planów wojskowych Układu Warszawskiego. Zwany Konradem Wallenrodem XX wieku, w latach 1972 – 81 zdobył supertajne plany strategiczne agresji ZSRR na Europę Zachodnią. Ryzykując życiem, nawiązał kontakt z amerykańskim wywiadem i przekazywał mu zdjęcia superważnych dokumentów. Gdy został zdemaskowany, uciekł z Polski. Wydano na niego wyrok śmierci. Zrehabilitowano i oczyszczono
z zarzutów dopiero w połowie lat 90. Pośmiertnie nadano tytuł generała. Niezwykłą historię życia tego człowieka opowiada właśnie ekspozycja Izby Pamięci Generała Kuklińskiego. Izba dokumentuje bezprecedensową misję wywiadowczą Ryszarda Kuklińskiego, pierwszego Oficera Wojska Polskiego w NATO-6130285597505153c).

Obraz
© Materiały prasowe

Pielęgnowanie historii

Izba Pamięci Generała Kuklińskiego założona została w 2006 roku przez Józefa Szaniawskiego, przyjaciela i pełnomocnika Pułkownika Ryszarda Kuklińskiego. Jest to jedyne jego muzeum, nie tylko w Polsce, ale w całej Europie. Pokazuje wkład Polski w zwycięstwo Ameryki nad komunistycznym totalitaryzmem sowieckim, stanowi też promocję tradycji Wojska Polskiego i polskiej obronności w XXI wieku w ramach sojuszu NATO. Oddziałuje emocjonalnie i sugestywnie na zwiedzających, szczególnie na młode pokolenie Polaków.

Obraz
© Materiały prasowe

Ryszard Kukliński stał się bohaterem filmu sensacyjnego pt. "Jack Strong" z roku 2014 w reżyserii Władysława Pasikowskiego, z Marcinem Dorocińskim i Mają Ostaszewską w rolach głównych. Muzeum współpracowało przy powstawaniu tego filmu.

Adres:
Izba Pamięci Generała Kuklińskiego mieści się na ul. Kanonia 20/22, na tyłach katedry św. Jana na warszawskim Starym Mieście.

Godziny otwarcia: środy i piątki w godz.15:00 – 18:00, w soboty i niedziele w godz. 12:00-17:00.

Obraz
© Materiały prasowe

Po wcześniejszym kontakcie telefonicznym lub mailowym istnieje możliwość otwarcia Izby Pamięci Generała Kuklińskiego w innych dniach tygodnia. Średni czas zwiedzania wynosi 45 minut. Grupy zorganizowane chcące zwiedzić Muzeum powinny odpowiednio wcześniej dokonać rezerwacji mailowej lub telefonicznej:
+48 661 125 196, muzeum@generalkuklinski.com

Udogodnienia:
• osoby niepełnosprawne – łatwy dostęp do Izby
• możliwość wprowadzenia wózków dziecięcych
• możliwość robienia zdjęć

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:Materiał Partnera
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)