Na biegunie. Kawałek lodowca dwukrotnie większy od Nowego Jorku oderwie się od Antarktydy
Aż 6 razy szybciej topnieje lód na Antarktydzie, niż 40 lat temu. Co więcej, tempo zmian stale rośnie. Agencja NASA informuje, że w najbliższym czasie może się oderwać kawałek lodowca o powierzchni dwukrotnie większej od Nowego Jorku.
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.
Pęknięcie w strefie Brunt Ice Shelf na Antarktydzie, które było stabilne od 35 lat, zaczęło się powiększać i narastać w stronę tzw. pęknięcia Halloween.
- Jeśli dwa pęknięcia się połączą, lodowa "półka" może zostać "zdemolowana" - stwierdza Joe MacGregor, glacjolog z NASA Centrum Lotów Kosmicznych Goddard. - Wówczas góra lodowa o powierzchni ok. 1600 km kw. może się całkowicie odłączyć.
Naukowcy szacują, że do jej oderwania może dojść w ciągu kilku najbliższych kilku tygodni. Uspokajają jednocześnie, że już wcześniej rozdzielały się o wiele większe masywy. Przykładowo, w 2017 r. odłączył się fragment o wielkości stanu Delaware.
Naukowcy z NASA prowadzą badania na podstawie zdjęć lotniczych, danych satelitarnych i modeli klimatycznych z 18 regionów Antarktydy. Wynik tych obserwacji opublikowano w tygodniku "PNAS". Analizy wykazały, że w latach 1979-1990 kontynent ten tracił średnio 40 mld ton swojej masy rocznie. Z kolei w latach 2019-2017 strata wyniosła już 252 mld ton.
Najwięcej lodu topnieje w zachodniej części Antarktydy. To powoduje podnoszenie się poziomu wody w oceanie. Eksperci alarmują, że przy obecnym tempie zmian na półkuli południowej, poziom mórz może w przyszłości drastycznie wzrosnąć.
Źródło: rp.pl
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Zobacz też: Antarktyda miliony lat temu wyglądała zupełnie inaczej. Niepodważalny dowód
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.