Trwa ładowanie...

Na dnie Bałtyku odnaleziono bombowiec z czasów II wojny światowej

Podczas budowy gazociągu Nord Stream-2 dokonano niesamowitego znaleziska. Wrak amerykańskiego samolotu A-20 Havoc jest rewelacyjnie zachowany, jego stan jest niemal nienaruszony.

Na dnie Bałtyku odnaleziono bombowiec z czasów II wojny światowejŹródło: Nord Stream 2, fot: AG
dijqojm
dijqojm

Specjaliści potwierdzają, że takie odkrycie jest czymś wyjątkowym. Samoloty, które zakończyły swój żywot w morzu, w momencie zetknięcia z taflą wody zazwyczaj się roztrzaskiwały i rozpadały na wiele kawałków. Jeśli jakimś cudem do tego nie doszło, w trakcie opadania na dno ich konstrukcja i tak najczęściej ulegała zniszczeniu. Jednak nie w tym przypadku. Wrak maszyny, na który natknięto się podczas badań towarzyszących budowie instalacji Nord Stream-2, jest praktycznie zupełnie nieuszkodzony.

Nord Stream AG
Źródło: Nord Stream AG, fot: Nord Stream AG

Maszyna została znaleziona w zachodniej części Zatoki Fińskiej, na głębokości 100 m i w odległości blisko kilometra od gazociągu. Precyzyjna lokalizacja wraku nie została podana do publicznej wiadomości. Wiadomo jednak, że samolot ma długość ok. 11 m, a rozpiętość jego skrzydeł wynosi 18 m. Po wstępnej analizie udało się ustalić, że to najprawdopodobniej amerykański bombowiec Douglas DB-7 Boston, w Stanach znany lepiej pod nazwą A-20 Havoc. Samoloty produkcji Douglas Aircraft Company były używane podczas II wojny światowej głównie przez USA, Wielką Brytanię i Związek Radziecki.

Domena publiczna
Źródło: Domena publiczna, fot: nieznany

Na terenach, na których ma przebiegać druga nitka gazociągu z Rosji do Niemiec, wciąż znajduje się wiele pozostałości z II wojny światowej, takich jak amunicja czy miny. Przy okazji budowy Nord Stream II w tych rejonach Bałtyku natrafiono też na drewniany statek handlowy, który zatonął prawdopodobnie w XVII w.

dijqojm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dijqojm

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj