Trwa ładowanie...
20-05-2015 13:42

Na granicy Chorwacji i Słowenii grupa Polaków założyła nowe państwo

Mapa świata ewoluuje się na naszych oczach. Ostatnio zmiany zaszły na ulubionych wśród Polaków Bałkanach. 23 kwietnia grupa Polaków ogłosiła powstanie nowego państwa - The Kingdom Of Enclava - o powierzchni zaledwie 100 metrów kwadratowych. Mikropaństwo ma już swoją flagę i władze, jednak nie może liczyć na uznanie przez żaden z podmiotów prawa międzynarodowego. Na ten temat Wirtualnej Polsce wypowiedziało się polskie MSZ, pisząc że "Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie komentuje akcji mających charakter happeningu prywatnych osób." WP udało się dotrzeć do władz Enclavy i zapytać o szczegóły powstania i funkcjonowania państwa. W rozmowie z Martą Legieć Tomasz Białek, Minister Innowacji i Informatyki The Kingdom Of Enclava.

Na granicy Chorwacji i Słowenii grupa Polaków założyła nowe państwoŹródło: enclava.org
d4h86nu
d4h86nu

Mapa świata ewoluuje na naszych oczach. Ostatnio zmiany zaszły na ulubionych wśród Polaków Bałkanach. Pisaliśmy już o nowym państwie Liberland, utworzonym na ziemi niczyjej, będącej przedmiotem sporu miedzy Chorwacją a Serbią. Ale nie jest to jedyna możliwa zmiana na mapie Europy. 23 kwietnia grupa Polaków ogłosiła powstanie nowego państwa - The Kingdom Of Enclava - o powierzchni zaledwie 100 metrów kwadratowych*. Mikropaństwo ma już swoją flagę i władze, jednak nie może liczyć na uznanie przez żaden z podmiotów prawa międzynarodowego. Na ten temat Wirtualnej Polsce wypowiedziało się polskie MSZ, pisząc że "Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie komentuje akcji mających charakter happeningu prywatnych osób". WP udało się dotrzeć do władz Enclavy i zapytać o szczegóły powstania i funkcjonowania państwa. W rozmowie z Martą Legieć Tomasz Białek, Minister Innowacji i Informatyki The Kingdom Of Enclava.

WP: *Z jakiego powodu powstało "najmniejsze państwo świata"? *

Królestwo Enclavy (oficjalna, międzynarodowa nazwa: the Kingdom of Enclava) powstało z wielu różnych powodów. Zacznijmy od początku. W trakcie wycieczki po Bałkanach, gdy byliśmy w południowej Słowenii, od miejscowych dowiedzieliśmy się o wsi Brezovica pri Metliki. Wieś ta liczy 60 mieszkańców i znana jest z nieuregulowanych do końca granic z sąsiednią Brezovicą Žumberačką, której tereny należą już do Chorwacji. Dysputy o przebiegu poszczególnych granic państwowych między Słowenią a Chorwacją, pojawiły się po rozpadzie Jugosławii w 1991 roku. Jesteśmy świadkami analogicznej sytuacji na granicy Chorwacko-Serbskiej, gdzie również powstaje nowe państwo o nazwie Liberland. Podobnie jak Enclava, utworzone zostało na terenie, do którego inne kraj nie wysuwają roszczeń. Jego założycielem i pierwszym prezydentem jest przesympatyczny czeski polityk - Vit Jedlička. Mając na uwadze sytuację z Liberlandem, postanowiliśmy spróbować swoich sił. I tak oto 23 kwietnia 2015 roku, Enclava została proklamowana przez grupę
polskich turystów. Najważniejszym powodem jest chęć utworzenia nowoczesnego państwa na miarę XXI w. Państwa, które za najwyższe wartości uznaje wolność jednostki i dążenie do prawdy.

d4h86nu

WP: Na swojej stronie internetowej założyciele państwa dowodzą, że ziemie nie należą ani do Słowenii, ani do Chorwacji. Gdzie dokładnie znajduje się Królestwo Enclavy i jaki teren zajmuje?

Jak już wspomnieliśmy, terytorium Królestwo Enclavy znajduje ok. 50 kilometrów na zachód od Zagrzebia. Aby dokładnie wskazać położenie będziemy posiłkować się ortofotomapą sporządzoną przez Jana S. Krogha, przedstawiającą rozbieżności w mapach kastralnych dla północnego pogranicza wsi Brezovica.

(źródło: http://geosite.jankrogh.com)

d4h86nu

Czarne linie przebiegają według słoweńskich map kastralnych (Brezovica pri Metliki). Żółte linie ukazane są według chorwackich map kastralnych (Brezovica Žumberačka). Obie granice (linie) praktycznie się pokrywają (z lekkimi odchyleniami), ale jeden fragment oznaczony czerwoną elipsą, nie należy zarówno do Chorwacj, jak i Słowenii. Eksklawa na północny-wschód od białego domu należy do Chorwacji, lecz biały dom razem z małym fragmentem ziemi, według Słoweńskich map kastralnych, nie znajduje się na ich terytorium, więc skrawek ten (bez nieruchomości) proklamowaliśmy:

(źródło: http://geosite.jankrogh.com/brezovica.htm)

WP: The Kingdom Of Enclava to monarchia konstytucyjna. Kim jest król i członkowie władz?

Wybór padł na monarchię konstytucyjną, ponieważ w naszym przekonaniu jest to najbardziej rozsądny ustrój. W dzisiejszych czasach ludzie często spostrzegają monarchię jako system przestarzały i niemodny, mając przed oczami jedynie obrazy z wizerunkami królów i zamki z okresu średniowiecza. Jest to niewątpliwie podejście stereotypowe i dalekie od współczesnych realiów. Wystarczy wymienić przykłady państw takich jak: Księstwo Lichtenstein, Monako, Malezja, Tajlandia. Są to monarchie oświecone, a ich przedstawiciele cieszą się ogromnym szacunkiem wśród obywateli. Tajowie szanują króla do tego stopnia, że nawet nadepnięcie na banknot przedstawiający jego wizerunek, uważane jest za głęboko niestosowne. Monarcha w Monaco zbudował słynne kasyno w Monte Carlo, którego dochody przekazywane są również na utrzymanie państwa, a obywatele zwolnieni są z podatków. Malezja jest jednym z tygrysów azjatyckich, krajem inwestującym w najnowsze technologie, posiadającym świetnie funkcjonującą oraz niedrogą, prywatną służbę
zdrowia. Mieszkańcy Lichtensteinu są jednymi z najzamożniejszych w Europy, pomimo że ich państwo nie posiada nawet dostępu do morza.

d4h86nu

WP: Kim są członkowie władz Królestwa Enclavy?

Królem jest polski podróżnik - Kamil Wrona - Enclav I. Piotr Wawrzynkiewicz - jeden z założycieli, pełniący funkcję sekretarza króla oraz osoby odpowiedzialnej za logistykę całego przedsięwzięcia. Ciekawostką jest, że pewien chorwacki dziennikarz omyłkowo napisał w jednym z pierwszych artykułów o Enclavie, że to Paweł jest królem. Co później przedrukowała reszta serwisów i błędna informacja obiegła świat. Jak przyznaje Paweł : „królem mogłem być, ale wylosowałem za długą zapałkę”.

Rząd Królestwa Enclavy składa się z następujących ministrów:
Lady Annemarijn Tamminga - Holenderka, pełni funkcję Pani Premier
Lord Zou Laihui - Chińczyk, pełni funkcję Ministra Spraw Zagranicznych
Lord Zach Ferrigno - Brytyjczyk, pełni funkcję Ministra Finansów
Lord Tomasz Białek - Polak, pełni funkcję Ministra Innowacyjności i Informatyki
Lord Bartłomiej Ornowski - Polak, pełni funkcję Ministra Nauki
Lord Jared Beymer - Amerykanin, pełni funkcję Ministra Infrastruktury i Rozwoju

WP: Gdzie rezydują władze?

d4h86nu

W internecie, Polsce, Holandii, Wielkiej Brytanii, Chinach i USA. Obecnie zdecydowaliśmy się na taką formę sprawowania rządów, ponieważ pozwala nam to na szybkie podejmowanie decyzji. Niewątpliwie skromne rozmiary Królestwa Enclavy są ogromną zaletą, ponieważ nie potrzebujemy kosztownej infrastruktury i administracji. Ponadto zgłaszają się do nas ludzie z całego świata, którzy oferują bezinteresowną pomoc, popierają naszą wizję wolnego państwa i pragną stać się częścią naszej wyjątkowej społeczności. Nie dzielimy społeczeństwa na ”elity” rządzące i poddanych. Każdy w Enclavie ma takie same prawa i każdy znajdzie dla siebie odpowiednią rolę. Uważamy, że proste i zrozumiałe prawo oparte o zasady cywilizacji łacińskiej jest kluczową domeną nowoczesnego państwa. Dziś, w większości krajów europejskich dominują zasady cywilizacji bizantyjskiej. Polega ona na tym, że urzędnik może dowolnie interpretować prawo, w zależności od jego subiektywnej oceny rzeczywistości, przez co nierzadko podejmuje decyzje sprzeczne z
logiką. W cywilizacji łacińskiej prawo oparte jest przede wszystkim o etykę oraz logikę, co zapobiega nadużyciom w podejmowaniu danej decyzji. Nie wymyślamy świata od nowa. Te zasady panowały przez wieki, jednak wydarzenia historyczne takie jak: Wielka Rewolucja Francuska, wojny światowe w XX w. i ich następstwa w postaci szerzącej się idei szowinizmu - skrajnego nacjonalizmu (proszę nie mylić z pojęciem nacjonalizmu w ujęciu pierwotnym) i komunizmu, doprowadziły do odejścia od zdrowych zasad cywilizacji łacińskiej. Chcemy powrócić do normalności i ubrać te zasady w szaty współczesności.

WP: Z czego utrzymuje się państwo?

Na razie ze skromnego budżetu króla oraz darowizn w kryptowalucie Dogecoin. Ministrowie działają dobrowolnie i charytatywnie. Jeśli uda nam się stworzyć odpowiednie warunki, z czasem rola ministrów będzie zbędna, nie zależy nam na stanowiskach, jesteśmy po prostu dumni z tego co robimy i szczęśliwi, że możemy wprowadzać nasze idee w życie. Królestwo Enclavy nie będzie kolejnym tzw. ”rajem podatkowym”, gdyż nie ma u nas uprzywilejowanych. Każdy obywatel może otworzyć działalność gospodarczą, bez względu na wysokość uzyskiwanych dochodów, nie musi być więc właścicielem wielkiej korporacji. Enclava nie jest członkiem Unii Europejskiej, więc początkowo jedynym obowiązującym podatkiem w Królestwie Enclavy będzie podatek obrotowy VAT wynoszący < / = 1% ceny netto towaru lub usługi, zmniejszany z upływem czasu. Celem ostatecznym jest utrzymanie państwa z nieobowiązkowych darowizn. Nie zwolni to jednak obowiązku opłacenia kwoty podatku VAT na rzecz państwa, w którym usługa lub towar zostały sprzedane. Aktualne prawo
Unii Europejskiej nakłada obowiązek pobierania podatku VAT o minimalnej stawce 15% (obecnie w naszym kraju obowiązuje stawka 23%). Podatek dochodowy i inny niż VAT < / = 1%, w Enclavie nie istnieją! Będziemy szerzyć w Polsce ideę rezygnacji z poboru podatku dochodowego oraz stopniowego zmniejszania stawki podatku VAT, redukcję biurokracji do optymalnego minimum i zniesienie przymusu opłacania składki na ZUS. Cała państwowa administracja, w tym rejestracja i prowadzenie działalności gospodarczej, oparta zostanie o systemy informatyczne. Popularyzujemy e-learning i jesteśmy przekonani, że metoda ta odniesie ogromny sukces. Już dziś możemy uczyć się za darmo przez internet. Jako przykład można przytoczyć Narodową Akademię Informacyjną, której wykładowcy nie pobierają opłat za nauczanie, a wykłady udostępniane są dla wszystkich w serwisie YouTube.

WP: Poza władzą macie też swoją walutę. Jaką?

d4h86nu

Pierwszą oficjalną walutą jest Dogecoin. Dlaczego akurat ta? Przytoczmy fragment tekstu, który dobrze opisuje społeczność związaną z tą kryptowalutą: "(...)Zdecydowanie największym atutem Dogecoina jest zorganizowana wokół niego społeczność. Fani tego niecodziennego projektu mają wyrobioną w środowisku opinię sympatycznych, przyjaźnie nastawionych do nowicjuszy i co ciekawe, szczerze zainteresowanych większym zróżnicowaniem w swoich szeregach, m.in. przez zwiększanie uczestnictwa kobiet. Nade wszystko jednak udało im się zasłynąć dzięki akcjom charytatywnym: tylko w zeszłym roku zebrano równowartość 30 tysięcy USD (w dogecoinach, rzecz jasna!) na rzecz fundacji szkolącej psy do pomocy niepełnosprawnym dzieciom, a następnie drugie tyle, aby sfinansować jamajskiej drużynie bobslejowej oraz indyjskiemu saneczkarzowi wyjazd na zimowe igrzyska w Sochi.(...)" (źródło: racjonalista.pl) Zdecydowaliśmy się na kryptowalutę, ponieważ jest bezpieczniejsza od tradycyjnych- papierkowych i cyfrowych pieniędzy, nie można
jej ”dodrukować”, czy też dopisać zer. Ciężko ją ukraść, a jeszcze trudniej podrobić (obecnie jest to niemożliwe). Podobną technologię chcemy zastosować dla dokumentów wydawanych przez państwowo. Nie wykluczamy również utworzenia konkurencyjnej waluty, której największym atutem będzie wyjątkowa stabilność.

WP: Będziecie przyjmowali turystów?

Tak, jak tylko uregulujemy naszą sytuację prawno-geo-polityczną.

WP: W kraju obowiązuje pięć oficjalnych języków. Jakie i dlaczego aż tak wiele?

d4h86nu

Angielski – z oczywistych względów, polski – ze względu na miłość do ojczyzny, chorwacki - graniczymy z Chorwacją, słoweński - graniczymy ze Słowenią, chiński – ponieważ Chiny stały się największą gospodarką świata i zależy nam na jak najlepszych stosunkach z tym wspaniałym państwem, a przede wszystkim na wspólnych interesach.

WP: Jak zostać obywatelem Enklawy? Trzeba spełnić jakieś konkretne wymagania?

Niemalże każdy może stać się obywatelem wolnego państwa - Królestwa Enclavy. Aby uzyskać obywatelstwo należy spełnić kilka podstawowych warunków: mieć ukończone 18 lat lub uzyskać pisemną zgodę opiekuna prawnego, zaakceptować i zobowiązać się do przestrzegania Powszechnej deklaracji praw człowieka z 1948 r, prawa oraz konstytucji Enclavy (w trakcie stanowienia). Ponadto nie być karanym za poważne przestępstwa oraz nie być przedmiotem uzasadnionego zainteresowania ze strony organów ścigania. Oczekujemy pozytywnego nastawienia do ludzi i poszanowania ich różnorodności. Nasze przewodnie motto brzmi: ”CIVIS TOTIUS MUNDI” (obywatel całego świata). Symbolizuje równość wobec uczciwego prawa (zwłaszcza do bogacenia się) i promocję jak najlepszych stosunków międzynarodowych. Mamy jednak na uwadze i szczególnie promujemy różnorodność narodowo-kulturową, patriotyzm oraz poszanowanie własności prywatnej (w tym i przede wszystkim praw do terytorium).

WP: *Dużo osób ubiega się paszport Królestwa? *

Na chwilę obecną ponad 10 tysięcy osób z całego świata, w tym niecały tysiąc z Polski. Wniosek o obywatelstwo będzie dostępny niebawem na stronie: www.enclava.org, prosimy więc o cierpliwość. O Enclavie pisze już cały świat. Nie planujemy być jedynie kolejną ciekawostką internetową, dlatego przedstawiciele wszystkich narodów chcą nam pomóc, ponieważ sami pragną zmian i normalności.

WP: Władze Słowenii nie uznały nowego kraju. Jaki stosunek do Królestwa Enclavy mają inne kraje?

Jesteśmy na etapie rozsyłania not dyplomatycznych, jednak nie robimy tego w pośpiechu. Słowenia nie wystosowała oficjalnego i jednoznacznego stanowiska w tej sprawie. Uważamy, że nierozsądne byłoby uznanie, czy też nieuznanie Enclavy przez szanownych sąsiadów, skoro nie zaznajomili się jeszcze z naszymi zamiarami i ideami, do których dążymy. Mamy świadomość, że uznanie Enclavy przez inne (zwłaszcza sąsiednie) państwa będzie bardzo trudne, jednak wszystko tak naprawdę zależy od obywateli tych państw. Celem jest stworzenie warunków, dzięki którym uznanie Enclavy będzie w interesie każdej ”świadomej jednostki”. Pragniemy jak najlepszych stosunków ze wszystkimi narodami świata. Akceptacja państw sąsiadujących jest dla nas sprawą najwyższej rangi. Nie chcemy naruszać własności terytorialnej Chorwacji i Słowenii. W przypadku uzasadnionej prawnie i zgodnej z obiektywną rzeczywistością, przynależności tego terenu do Republiki Chorwackiej lub Republiki Słowenii, uszanujemy prawo własności i zaprzestaniemy wszelkich
działań związanych z utworzeniem Enclavy. Jesteśmy przeciwnikami wszelkich międzynarodowych działań zbrojnych. W XXI wieku - epoce informacji, wszelkie konflikty powinny być rozwiązywane metodami informacyjnymi. Proszę zapamiętać, że nie chodzi przecież o skrawek ziemi, lecz o lepsze jutro dla nas wszystkich. Chcemy udowodnić, że warto marzyć oraz realizować marzenia wspólnymi siłami!

Rozmawiała Marta Legieć.

*_ W dniu 21 maja 2015 (czwartek), Minister Spraw Zagranicznych Słowenii powiedział, że zajęty przez nas kawałek ziemi na pograniczu wsi Brezovica należy do Słowenii, przy czym dokładne granice zostaną ustalone po wyroku sądu arbitrażowego - po rozpadzie Jugosławii, pomiędzy Chorwacją i Słowenią toczy się spór o dokładne ustalenie granic. Ponieważ fundamentalnymi wartościami Enklawy są wolność, poszanowanie prawa do własności i niepodległości każdego kraju na świecie, dlatego w dniu dzisiejszym zaniechaliśmy dalszych działań mających na celu rozstrzygnięcie prawnego statusu proklemowanego przez nas obszaru na terenie spornym między Chorwacją i Słowenią. Aby zapewnić Enklawie dalszą egzystencję, podjeliśmy decyzję o zajęciu drugiego co do wielkości obszaru ziemi niczyjej (Terra Nullius) na wschodnim brzegu Dunaju, niedaleko Chorwackiej wsi Batina i Liberlandu, na granicy Chorwacji i Serbii. Tym samym, terytorium niepodległego królestwa Enklawy zwiększyło się do 1km kw. _

Piotr Wawrzynkiewicz, Secretary of State for Foreign Affairs, The Kingdom Of Enclava

d4h86nu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4h86nu