Najbardziej dzikie miejsce na świecie
Atrakcje Australii - dziewicza Tasmania
UNESCO na swoich listach od ponad 40 lat umieszcza miejsca o szczególnych walorach kulturalnych i naturalnych. W listopadzie 1972 r. na Generalnej Konferencji UNESCO przyjęto konwencję, na podstawie której ochroną obejmowane są obiekty o szczególnym znaczeniu dla ludzkości. Do 2015 r. ratyfikowało ją 191 państw na świecie, a na ochrona objęto już 1031 miejsc. Żeby dostać się na prestiżową listę trzeba spełnić kilka z 10 kryteriów. Rekordziści osiągnęli siedem - jest ich tylko dwóch z ponad tysiąca. Pierwsze miejsce to Mount Tai w chińskiej prowincji Szantung, a drugie Tasmanian Wilderness na australijskiej wyspie - najbardziej dziewicze miejsce świata.
UNESCO od ponad 40 lat umieszcza na swoich listach miejsca o szczególnych walorach kulturalnych i naturalnych. W listopadzie 1972 r., na Generalnej Konferencji UNESCO, przyjęto konwencję, na podstawie której ochroną obejmowane są obiekty o szczególnym znaczeniu dla ludzkości. Do 2015 r. ratyfikowało ją 191 państw na świecie, a ochroną objęto już 1031 miejsc. Żeby dostać się na prestiżową listę trzeba spełnić kilka z 10 kryteriów. Rekordziści osiągnęli siedem - jest ich tylko dwóch z ponad tysiąca. Pierwsze miejsce to Mount Tai w chińskiej prowincji Szantung, a drugie Tasmanian Wilderness na australijskiej wyspie - najbardziej dziewicze miejsce świata.
Tasmański Rezerwat Przyrody jest określany jako ostatnie na Ziemi miejsce z prawdziwie dziką przyrodą. Zajmując 15,8 tys. km kw., co stanowi 20 proc. powierzchni całej wyspy, jest największym obszarem chronionym w całej Australii. W jego skład wchodzi 7 parków narodowych oraz obszar chroniony Central Plateau, rezerwat stanowy Devils Gullet i wysepka Mutton Bird Islet. Jako Tasmanian Wilderness World Heritage Area funkcjonuje od 1982 roku, kiedy to został wpisany na listę UNESCO. W 2014 roku miała miejsce precedensowa sprawa, kiedy to rząd premiera Abbota złożył wniosek o wykreślenie wspomnianego miejsca z chronionego spisu. Umożliwiłoby to wycinkę drzew na tym terenie. Komitet organizacji oddalił jednak prośbą, a premier Australii zgodził się z decyzją. Poznajcie bliżej tasmańskie skarby.
udm/ik