MiastaNajbardziej kontrowersyjne budynki w Polsce

Najbardziej kontrowersyjne budynki w Polsce

Najbardziej kontrowersyjne budynki w Polsce
Źródło zdjęć: © <a href="http://www.shutterstock.com/gallery-854650p1.html?cr=00&pl=edit-00">Anetlanda</a> / <a href="http://www.shutterstock.com/editorial?cr=00&pl=edit-00">Shutterstock.com</a>

Mają równie ogromną rzeszę przeciwników, co zwolenników. Jedni zachwycają się ich nowoczesną czy monumentalną formą, inni uznają je za szpetne bądź kiczowate. Oto 8 budynków, które wzbudzają najwięcej kontrowersji wśród Polaków.

Mają równie ogromną rzeszę przeciwników, co zwolenników. Jedni zachwycają się ich nowoczesną formą, inni uznają je za szpetne. Oto 8 budynków, które wzbudzają najwięcej kontrowersji wśród Polaków.

Oficjalnie otwarty w 2009 roku, kompleks Sea Towers w Gdyni *składa się z dwóch wieżowców o 38 i 29 kondygnacjach. Do powstania Sky Tower we Wrocławiu był najwyższym budynkiem w Polsce wybudowanym poza Warszawą. Obecnie znajduje się na 12 miejscu w kraju. Obiekt może poszczycić się wspaniałą lokalizacją - w tzw. Nadmorskiej Strefie Prestiżu Miejskiego, obok Skweru Kościuszki. Z okien roztacza się przepiękny widok na miasto, port i morze. Jedni zachwycają się jego nowoczesnym wyglądem, inni nazywają architektonicznym gargamelem. Na dodatek przed zakończeniem budowy inwestor zapowiadał, że znajdujący się na ostatnim piętrze *taras widokowy dostępny będzie dla każdego. Niestety wstęp na niego mają tylko mieszkańcy.

ik/udm

1 / 7

Sky Tower, Wrocław

Obraz
© Licencja CC by Chahowicz Uladzisław, Wikimedia Commons

Kompleks Sky Tower we Wrocławiu to obecnie najwyższy budynek mieszkalny w Polsce. Jego wysokość całkowita wynosi 212 m. Składa się z trzech części - czterokondygnacyjnej galerii handlowej, 50-piętrowej wieży ze 184 apartamentami, powierzchnią biurową i punktem widokowym oraz 19-piętrowego "żagla" z 52 apartamentami i biurami. Mieszkańcy Wrocławia narzekają jednak, że poza wysokością obiekt nie ma żadnych innych walorów.

2 / 7

Złote Tarasy, Warszawa

Obraz
© A. Aleksandravicius / Shutterstock.com

Złote Tarasy, kompleks handlowo-biurowo-rozrywkowy w samym centrum Warszawy, zostały otwarte w lutym 2007 roku i od samego początku wywołały falę negatywnych komentarzy. Nazwa obiektu nawiązuje do ulicy Złotej, przy której się znajduje. Kaskadowo rozmieszczone tarasy obejmują dwa place miejskie - wewnętrzny z fontanną oraz zewnętrzny, otoczony restauracjami. Uliczki i pasaże ze sklepami oraz główna piesza aleja, wiodąca od dworca do ul. Złotej sprawiają, że wnętrze multipleksu ma bardzo miejski charakter. Piaskowce, granity, dużo zieleni, elementy wodne tworzą środowisko bliskie naturze. Wszystko pod pofalowanym szklanym dachem o powierzchni ponad hektara. Krytycy zarzucają, że bryła nie współgra z otoczeniem, a jej architektura nie należy do najpiękniejszych.

3 / 7

Bazylika Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Licheniu

Obraz
© Tupungato - Shutterstock

Monumentalna Bazylika Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Licheniu została oddana do użytku w 2004 roku. Wygląd kościoła wywołuje kontrowersje, zwłaszcza w środowiskach architektów. Budowla uznawana jest za wyjątkowo nieudaną - według specjalistów jest to przerysowany eklektyzm w najgorszej formie. Nie da się jednak zaprzeczyć, że ma na swoim koncie mnóstwo rekordów. Jest to obecnie największy kościół w Polsce, a jego wieża jest najwyższą w kraju (ma 141,5 metra wysokości). To tu znajduje się także dzwon Maryja Bogurodzica - największy w Polsce i jeden z największych w Europie.

4 / 7

Galeria MM, Poznań

Obraz
© Licencja CC by grego1402, Wikimedia Commons

Galeria MM w Poznaniu znajduje się u zbiegu ul. Święty Marcin i Alei Marcinkowskiego. Została otwarta na początku 2013 roku, ale budynek już wcześniej zaczął budzić kontrowersje. 5-kondygnacyjny obiekt zaprojektowali architekci Piotr Barełkowski i Przemysław Borkowicz, którzy są także autorami m.in. Starego Browaru. Galeria MM zajęła trzecie miejsce w plebiscycie Makabryła 2012.

5 / 7

Światynia Opatrzności Bożej w Warszawie

Obraz
© PAP/Jacek Turczyk

Na liście nie może także zabraknąć Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, której budowa trwa do dziś na Polach Wilanowskich. Monumentalna budowla znajduje się u zbiegu ulicy Ks. Prymasa Augusta Hlonda i alei Rzeczypospolitej. Kopuła Świątyni Opatrzności Bożej jest jedną z największych nie tylko w Polsce, a także w Europie. Wokół jej budowy od lat trwają kontrowersje związane z ogromnymi kosztami i dotacjami od państwa. Druga sprawa to wygląd świątyni, który nie wzbudza zachwytu wśród Polaków.

6 / 7

Siedziba TVP na Woronicza, Warszawa

Obraz
© Nessa Gnatoush / Shutterstock.com

Gmach TVP przy ulicy Woronicza w Warszawie nazywany jest "Wieżą Babel". Zarówno eksperci, jak i mieszkańcy stolicy są zgodni, że budynek jest nieudany - wygląda jak nieprzystępna twierdza i jest przykładem nieudolnej próby wzorowania się na historycznych projektach.

7 / 7

Zieleniak w Gdańsku

Obraz
© PAP/Adam Warżawa

Urodą nie grzeszy także słynny gdański "Zieleniak". Zbudowany w latach 1965-71 wieżowiec znajduje się przy ul. Wały Piastowskie. W czasach powstania był niezwykle nowoczesny i zgodny z panującą tendencją w urbanistyce, stanowiąc "akcent wysokościowy" w mieście. Większość gdańszczan i turystów uważa jednak, że jego najlepszą częścią jest punkt widokowy z restauracją na najwyższym piętrze.

ik/udm

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (3)