Najbardziej spektakularne mosty w Europie
29 marca mija dokładnie 8 lat od otwarcia najdłuższego mostu w Europie. Ponte Vasco da Gama spina brzeg rzeki Tag w miejscowości Sacavem, w pobliżu Lizbony, z miejscowością Montijo po drugiej stronie rzeki. Ma 17,2 km długości, znajduje się na nim 6 pasów ruchu. Ograniczenie prędkości wynosi 120 km/h. Za przejazd trzeba zapłacić 2,65 euro (11,27 zł). Otwarto go podczas targów Expo'98, a nazwano na cześć Vasco da Gamy, ponieważ został wzniesiony w pięćsetną rocznicę odkrycia przez niego drogi morskiej z Europy do Indii. Na kolejnych slajdach przedstawiamy inne spektakularne konstrukcje w Europie.
Most Vasco da Gamy, Portugalia
29 marca 2016 roku mija dokładnie 8 lat od otwarcia najdłuższego mostu w Europie. Ponte Vasco da Gama spina brzeg rzeki Tag w miejscowości Sacavem, w pobliżu Lizbony, z miejscowością Montijo po drugiej stronie rzeki. Ma 17,2 km długości, znajduje się na nim 6 pasów ruchu. Ograniczenie prędkości wynosi 120 km/h. Za przejazd trzeba zapłacić 2,65 euro (11,27 zł). Most otwarto podczas targów Expo'98, a nazwano na cześć Vasco da Gamy, ponieważ został wzniesiony w pięćsetną rocznicę odkrycia przez niego drogi morskiej z Europy do Indii. Na kolejnych slajdach przedstawiamy inne spektakularne konstrukcje w Europie.
ik/udm
Storseisundet, Norwegia
Atlanterhavsveien (Droga Atlantycka) to malowniczy 8-kilometrowy odcinek norweskiej drogi numer 64. Wspaniały widok na morze czyni go jedną z najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych w kraju. Trasa biegnie przez archipelag wysp w gminach Eide i Averoy, położonych w regionie More og Romsdal. Poszczególne odcinki Drogi Atlantyckiej połączone są ośmioma mostami oraz licznymi groblami i wiaduktami. Najdłuższym i najbardziej malowniczym jest Storseisundet, który łączy półwysep Romsdal z wyspą Averoy. 260-metrowy most w najwyższym punkcie ma 23 metry wysokości i został otwarty w 1989 roku. Ze względu na nietypową formę bywa nazywany przez Norwegów "pijanym mostem".
Aiguille du Midi, Francja
Aiguille du Midi to jeden z najpiękniejszych szczytów w Alpach Francuskich, położony 8 km od Mont Blanc, na południe od Chamonix - stąd nazwa oznaczająca Południową Iglicę. Na szczyt, mający dokładnie 3842 m n.p.m., można wjechać kolejką linową. Jednak żeby wejść na sam wierzchołek trzeba jeszcze przedostać się przez krótki, ale dość przerażający most. Radzimy lepiej nie patrzeć w dół.
Most Slauerhoffbrug, Leeuwarden, Holandia
W Leeuwarden w północnej Holandii możemy zobaczyć w pełni zautomatyzowany most zwodzony, który w niczym nie przypomina średniowiecznych konstrukcji. Fragment drogi jest częścią ramienia mostu i może być dowolnie szybko podnoszony i opuszczany. Slauerhoffbrug, który został nazwany na cześć holenderskiego poety J.J. Slauerhoffa, znany jest także jako "Latający Most". Jego część zwodzona ma wymiary 15 na 15 metrów.
Wiadukt Millau, Francja
Jeden z najwyższych mostów na świecie - wiadukt Millau, którego największy filar ma 341 metrów wysokości - znajduje się we Francji. Stanowi on fragment autostrady A75 nad doliną rzeki Tarn. Autorem projektu jest brytyjski architekt Norman Foster. Wiadukt został udostępniony kierowcom w grudniu 2004 roku - przejazd, w zależności od pory roku, kosztuje od 7,30 do 9,10 euro (31,05 - 38,71 zł).
Trift, Szwajcaria
Trift to najdłuższy, dostępny tylko dla pieszych, wiszący most w Alpach. Ma 170 metr ów długości i wisi ok. 100 metrów nad ziemią. Rozciąga się z niego piękny widok na jezioro Trift, a przeprawa prowadzi do lodowca o tej samej nazwie. Pierwszy most zbudowano tu w 2004 roku, a 5 lat później zastąpiono go obecną konstrukcją. Stanowi jedną z największych atrakcji Alp Urneńskich.
Most Gateshead Millennium, Newcastle, Wielka Brytania
Ruchomy most w Newcastle - Gateshead Millennium Bridge - to przeprawa dla rowerzystów i pieszych, spinająca brzegi rzeki Tyne. Składa się z dwóch części, które, gdy ma przepłynąć statek, są podnoszone. Paraboliczne łuki mają długość ok. 120 metrów, a całość działa dzięki sześciu hydraulicznym taranom, po trzy z każdej strony. Czas obrotu mostu o 50 stopni to 4,5 minuty - jednak wszystko zależy o natężenia wiatru. Konstrukcja często nazywana jest "Mrugającym Mostem", a chwila, gdy jest podnoszony, zawsze stanowi niemałe wydarzenie.
Pont de Normandie, Francja
Pont de Normandie znajduje się w północnej Francji. Nietypowy most wantowy, który od 1995 roku łączy dwa miasta - Honfleur i Hawr - składa się z 33 części i ma 2143 m długości. Wysokość pylonów wynosi 215 m, a każdy z nich waży 20 tys. ton. Autorem projektu rozpiętej nad rozlewiskami Sekwany przeprawy jest Michel Virlogeux.
ik/udm