Najciekawsze fontanny w Polsce
Efektowne, multimedialne, historyczne, nowoczesne. W największych polskich miastach jest przynajmniej kilka fontann, które zachwycają lub budzą skrajne emocje. Większość z nich uruchomiona zostanie przed weekendem majowym i tryskać będzie wodą do końca sezonu letniego.
Fontanna Neptuna to bezapelacyjnie najbardziej popularny wodotrysk w grodzie nad Motławą. Znajduje się na Długim Targu, przed wejściem do Dworu Artusa. Została zaprojektowana przez Abrahama van den Blocke, a po raz pierwszy uruchomiona w 1633 roku. Rok później otoczyła ją żelazna krata ze złotymi herbami Gdańska. Podstawowym źródłem strumieni wodnych jest trójząb, trzymany przez rzymskiego boga mórz i oceanów w prawej dłoni. Wodą tryskają także znajdujące się u jego stóp konie morskie oraz krawędź postumentu. Przez lata rzeźba Neptuna była odnawiana, a czasem nawet demontowana w celu ochrony (podczas II wojny światowej) lub konserwacji. W 1988 r. na polecenie władz Gdańska, zakryto posągowi przyrodzenie listkiem figowym. Zdjęcie pod fontanną Neptuna to dla turystów w sezonie nie lada wyzwanie, gdyż zawsze otaczają ją tłumy.
Atrakcje Polski - Fontanna Zdrój, Wrocław
Jej powstaniu od początku sprzeciwiali się historycy sztuki i miejski konserwator zabytków, ale w końcu, po osiągnięciu kompromisu, fontanna na placu Gołębim we Wrocławiu została wzniesiona w 2001 r. Miała stać tam tylko dwa lata, a cieszy oko przechodniów do dziś i wiele osób nie wyobraża sobie bez niej miasta. Ten charakterystyczny wodotrysk tworzą podświetlane od dołu, pionowo ustawione szklane płyty, oblewane strugami wody. To jeden z najbardziej popularnych punktów orientacyjnych, przy którym wrocławianie i turyści umawiają się na spotkania. Latem chłodzi przechodniów wodą, a zimą przystrojona jest świątecznymi lampkami. Zwyczajowa nazwa wodotrysku - "Zdrój" - pochodzi od nazwiska prezydenta miasta, Bogdana Zdrojewskiego.
Atrakcje Polski - Fontanna Wolności, Poznań
Zlokalizowana we wschodniej części *Placu Wolności * w Poznaniu fontanna została otwarta w czerwcu 2012 r. Ten nowoczesny wodotrysk składa się z dwóch 10-metrowych skrzydeł - żagli, po których spływa woda. Całość znajduje się w płytkiej, żelbetowej cembrowinie. To pierwsza w mieście fontanna, do której można... wejść. Charakterystycznym jej elementem jest wiodąca przez środek kładka, którą chętnie spacerują zarówno turyści, jak i mieszkańcy miasta. Nad taflą wody mieszczą się drewniane pomosty, które zostały tak zaplanowane by w ciepły dzień można było swobodnie moczyć nogi w chłodnej wodzie. Wieczorami fontanna jest podświetlana.
Atrakcje Polski - Park Fontann, Warszawa
Multimedialny Park Fontann w Warszawie otwarto w maju 2011 roku z okazji 125-lecia Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Ten efektowny obiekt znajduje się w okolicy podzamcza, na Skwerze im. I Dywizji Pancernej u zbiegu ulic: Boleść i Sanguszki. Kompleks multimedialny składa się z trzech niecek wypełnionych wodą i fontanny tzw. suchej. Obiekt najpiękniej prezentują się nocą podczas letnich pokazów multimedialnych z wykorzystaniem reflektorów LED i laserów zsynchronizowanych z muzyka i tryskająca wodą.
Atrakcje Polski - Fontanna Kryształ, Kraków
Szklana fontanna w kształcie piramidy łączy Rynek Główny w Krakowie *z jego podziemiami. Uruchomiona została w 2010 r. wraz ze startem muzeum *Podziemia Rynku. Przez przeszklone dno fontanny turyści mogą zajrzeć w głąb obiektu i dokładnie zobaczyć makietę średniowiecznego Krakowa. Patrzący zaś z podziemi bez problemu rozpoznają Bazylikę Mariacką. Obiekt ma podstawę czworokąta, a ściany trójkątne. Z umieszczonych naokoło piramidki urządzeń tryskają w górę strumienie wody. Fontannę można podświetlać w różnych kolorach - w lipcu br. będzie rozświetlona w barwach Światowych Dni Młodzieży (czerwony, niebieski, żółty). Ten charakterystyczny i budzący skrajne uczucia mieszkańców obiekt, zastąpił stojący tam przez 40 lat wodotrysk autorstwa prof. Wiktora Zina.
Atrakcje Polski - Fontanna przy ul. Słowackiego, Świnoujście
Fontanna upamiętniająca jubileusz 250-lecia nadania praw miejskich Świnoujścia stanęła w 2015 r. na deptaku przy ulicy Juliusza Słowackiego - w nadmorskiej dzielnicy miasta. U nasady wodotrysku znajduje się okolicznościowy napis w trzech językach: polskim, angielskim i niemieckim. Centralną częścią fontanny jest zatopiona częściowo w wodzie, podświetlana, stalowa kula ziemska o średnicy 2 m. Na jej powierzchni zaznaczone jest miejsce w Europie, gdzie leży Świnoujście. Burty podstawy wykonane są z granitowych bloków. Ponieważ fontanna nie ma oficjalnej nazwy, to mieszkańcy nazywają ją potocznie "kula".
Atrakcje Polski - Fontanna przed Teatrem Wielkim, Łódź
Dwie morskie fale pokryte szklaną mozaiką tworzą efektownie prezentującą się fontannę przed Teatrem Wielkim na Placu Dąbrowskiego w Łodzi. Jej niecka ma długość 35 m i szerokość 7 m. Woda tryska tu z ponad 150 dysz, a kolejnych 155 odpowiedzialnych jest m.in. za jej spienianie czy tworzenie "pagórków wodnych". Wieczorami fontanna jest podświetlana, a wytryskująca z niej woda dodatkowo zsynchronizowana z fragmentami muzyki poważnej. Wodotrysk powstał w ramach projektu "Fontanny dla Łodzi", ogłoszonego w 2004 r. przez Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Łodzi. Autorem projektu jest architekt Rafał Szrajber.
Atrakcje Polski - Fontanna Potop, Bydgoszcz
Trzy posągi wchodzące w skład fontanny Potop w Bydgoszczy *przedstawiają dramatyczną scenę - kulminacyjny moment biblijnego potopu. W otoczce tryskającej wody podziwiać można kompozycję rzeźb przedstawiającą grupę ginących ludzi i zwierząt, ratujących się przed wznoszącą wodą. Fontanna znajduje się w *Parku Kazimierza Wielkiego. W tym samym miejscu istniała w latach 1904-1943. Niestety została przetopiona na cele wojenne przez Niemców. Po zrekonstruowaniu ponownie została odsłonięta w 2014 r. Do odtworzenia bydgoskiego Potopu posłużyła m.in. kopia rzeźby, która od 1906 r. stoi w Coburgu (Bawaria). Co ciekawe, w Eisleben (Saksonia-Anhal) istniała też inna kopia, która podobnie jak bydgoski pierwowzór została przetopiona.
Atrakcje Polski, Fontanna Pauckscha, Gorzów Wielkopolski
Uruchomiona w 1897 r. Fontanna Pauckcsha zwana jest królową gorzowskich fontann. Znajduje się na Starym Rynku, a swoją nazwę zawdzięcza nazwisku fundatora - gorzowskiego przedsiębiorcy Hermanna Pauckscha. Wodotrysk przedstawia figurę kobiety niosącej na ramionach koromysło z wiadrami na łańcuchach. Postać symbolizuje pracowitość gorzowian i życiodajność Warty. U stóp kobiety siedzą dzieci. Obecna rzeźba jest wierną rekonstrukcją oryginału, który pod koniec II wojny światowej został zdemontowany i przetopiony na cele wojenne Niemców. Nową rzeźbę przygotowała gorzowska artystka Zofia Bilińska, a jej wygląd zaakceptowała specjalna komisja składająca się m.in.: z rzeczoznawców *Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego *oraz przedstawicieli miasta.