Najdziwniejsze dziury
Kilometrowe otchłanie, kopalnie z niekończącymi się korytarzami i nietypowe naturalne zagłębienia. Zobacz galerię najdziwniejszych dziur na świecie!
The Big Hole, Południowa Afryka
The Big Hole, inaczej zwana kopalnią Kimberley, uważana jest za największą dziurę wykopaną za pomocą ludzkich rąk. Miała głębokość 240 metrów, kiedy w 1866 roku pierwszy raz znaleziono tu diamenty. Później utworzono tutaj kopalnię podziemną, pogłębiając otwór do 1097 metrów. Kopalnia znajduje się na powierzchni 17 hektarów i jest szeroka na 463 metry.
The Lavender, USA
The Lavender to nieczynna kopalnia w Bisbee, w stanie Arizona. Dziura ma powierzchnię 1,3 kilometra kwadratowego i głębokość 274 metrów. Wydobywano tu miedź, złoto i srebro. Słynny jest również turkus z Bisbee, nazywany inaczej "Bisbee Blue", który uchodzi za najwyższy jakościowo na całym świecie. Za dzisiejszy nietypowy kolor odpowiadają toksyczne odpady.
Kopalnia Mirny, Rosja
Ten zagadkowo wyglądający obiekt to Mirny - jedna z największych na świecie kopalni odkrywkowych (Rosja). Dziura ma 1200 metrów średnicy i 525 metrów głębokości. Żeby dostać się z powierzchni ziemi do najgłębszego punktu kopalni potrzeba aż dwóch godzin! Jest tak ogromna, że zassała do swojego wnętrza kilka helikopterów. Dziś strefa nad kopalnią jest niedostępna dla maszyn latających.
Cuzco, Peru
Jedno z trzech naturalnych zagłębień w ziemi, wchodzących w skład kompleksu archeologicznego w regionie Cuzco w Peru - w Świętej Dolinie Inków. Tarasy pokryte są swego rodzaju pierścieniami rolniczymi, a różnica wysokości między nimi wynosi 30 metrów. Przeznaczenie ich do dziś nie jest znane. Najbardziej prawdopodobna teza zakłada, iż Inkowie badali tu wpływ otoczenia na rośliny uprawne.
Big Blowhole, Australia
Kolejna niesamowita dziura znajduje się w Kiamie, w Australii i stanowi największą atrakcję turystyczną miasta. W określonych warunkach woda z dziury może wystrzelić na wysokość 25 metrów. Pierwszym Europejczykiem, który przybył do Kiamy, był George Bass. Odwiedził Big Blowhole 6 grudnia 1797 podczas swej morskiej podróży do Bass Strait