EgzotykaNajdziwniejsze dziury

Najdziwniejsze dziury

Najdziwniejsze dziury

Kilometrowe otchłanie, kopalnie z niekończącymi się korytarzami i nietypowe naturalne zagłębienia. Zobacz galerię najdziwniejszych dziur na świecie!

1 / 5

The Big Hole, Południowa Afryka

Obraz
© sxc.hu

The Big Hole, inaczej zwana kopalnią Kimberley, uważana jest za największą dziurę wykopaną za pomocą ludzkich rąk. Miała głębokość 240 metrów, kiedy w 1866 roku pierwszy raz znaleziono tu diamenty. Później utworzono tutaj kopalnię podziemną, pogłębiając otwór do 1097 metrów. Kopalnia znajduje się na powierzchni 17 hektarów i jest szeroka na 463 metry.

2 / 5

The Lavender, USA

Obraz
© http://www.flickr.com/photos/macandliz/2147778791/

The Lavender to nieczynna kopalnia w Bisbee, w stanie Arizona. Dziura ma powierzchnię 1,3 kilometra kwadratowego i głębokość 274 metrów. Wydobywano tu miedź, złoto i srebro. Słynny jest również turkus z Bisbee, nazywany inaczej "Bisbee Blue", który uchodzi za najwyższy jakościowo na całym świecie. Za dzisiejszy nietypowy kolor odpowiadają toksyczne odpady.

3 / 5

Kopalnia Mirny, Rosja

Obraz
© flickr.com by Socialism Expo Creative Commons http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/

Ten zagadkowo wyglądający obiekt to Mirny - jedna z największych na świecie kopalni odkrywkowych (Rosja). Dziura ma 1200 metrów średnicy i 525 metrów głębokości. Żeby dostać się z powierzchni ziemi do najgłębszego punktu kopalni potrzeba aż dwóch godzin! Jest tak ogromna, że zassała do swojego wnętrza kilka helikopterów. Dziś strefa nad kopalnią jest niedostępna dla maszyn latających.

4 / 5

Cuzco, Peru

Obraz
© http://www.flickr.com/photos/drbeachvacation/3149732850/

Jedno z trzech naturalnych zagłębień w ziemi, wchodzących w skład kompleksu archeologicznego w regionie Cuzco w Peru - w Świętej Dolinie Inków. Tarasy pokryte są swego rodzaju pierścieniami rolniczymi, a różnica wysokości między nimi wynosi 30 metrów. Przeznaczenie ich do dziś nie jest znane. Najbardziej prawdopodobna teza zakłada, iż Inkowie badali tu wpływ otoczenia na rośliny uprawne.

5 / 5

Big Blowhole, Australia

Obraz
© http://www.flickr.com/photos/ianz/3497891931/

Kolejna niesamowita dziura znajduje się w Kiamie, w Australii i stanowi największą atrakcję turystyczną miasta. W określonych warunkach woda z dziury może wystrzelić na wysokość 25 metrów. Pierwszym Europejczykiem, który przybył do Kiamy, był George Bass. Odwiedził Big Blowhole 6 grudnia 1797 podczas swej morskiej podróży do Bass Strait

rosjausaperu

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)