EgzotykaNajdziwniejsze miejsca do mieszkania

Najdziwniejsze miejsca do mieszkania

Wyobrażacie sobie zamieszkać w skałach czy na szczycie urwiska? Przedstawiamy dziś kilka niezwykłych miejsc do mieszkania!

Najdziwniejsze miejsca do mieszkania

1 / 7

Wisząca Świątynia, Chiny

Obraz
© Licencja Creative Commons, http://creativecommons.org/licenses/by/2.0/ flickr.com: JPBennett1

Wyobrażacie sobie zamieszkać w skałach czy na szczycie urwiska? Przedstawiamy dziś kilka niezwykłych miejsc do mieszkania!

Wisząca Świątynia, zbudowana ponad 1500 lat temu, znajduje się ok. 50 metrów nad ziemią, na zboczu jednej z pięciu wielkich gór taoizmu – Heng Shan. Wybór tak nietypowego położenia spowodowany był głównie względami bezpieczeństwa (częste powodzie), choć bardziej romantyczna wersja mówi, że mnisi powinni żyć w całkowitej ciszy i tylko w ten sposób było to osiągalne. Składa się na nią w sumie ponad 40 połączonych kładkami pawilonów, które zostały wykute w skałach z wykorzystaniem naturalnych jaskiń i pieczar, a następnie uzupełnione o ozdobne fasady. Dziś świątynia stanowi głównie atrakcję turystyczną.

if

2 / 7

Setenil de las Bodegas, Hiszpania

Obraz
© Licencja Creative Commons, http://creativecommons.org/licenses/by/2.0/ flickr.com: maesejose

Setenil de las Bodegas leży na południu Hiszpanii, w gorącej Andaluzji i należy do grupy pueblos blancos (białych miast). Tutejsze domy mają białe fasady, które tradycyjnie malowane są wapnem. Jednak to, co szokuje najbardziej to ich położenie - zdają się być wciśnięte pod skaliste ściany stromego wąwozu. Wydrążone zostały przed setkami lat, a następnie przebudowywane na przestrzeni wieków. Do dziś niektórzy mieszkańcy Setenil de las Bodegas śpią z ważącymi miliony ton skałami nad sobą.

3 / 7

Casa de Penedo, Portugalia

Obraz
© Licencja Creative Commons, http://creativecommons.org/licenses/by/2.0/ flickr.com: Jsome1

Niezwykły Casa de Penedo znajduje się na północy Portugalii, około 10 kilometrów od miejscowości Fafe. Powstał jako schronisko górskie w 1974 roku i od tego czasu robi oszałamiającą medialną "karierę". Dziś dom stanowi własność prywatną, więc niestety nie można zobaczyć wnętrza, które jest podobno równie interesujące.

4 / 7

Meteory, Grecja

Obraz
© Vaggelis Vlahos

Pionowe skały w kształcie maczug i szpikulców wydają się niedostępne. A jednak na ich szczytach wybudowano klasztory. Do wielu z nich mnisi dostają się w koszach wciąganych na linach. Część z nich jest osiągalna dla turystów, szczyt zdobywa się wchodząc po stromych schodach. Na zwiedzanie warto poświęcić cały dzień. Kręcono tu liczne filmy, m.in. jeden z odcinków Bonda - "Tylko dla twoich oczu" czy film akcji "Sky Riders".

5 / 7

Matmata, Tunezja

Obraz
© Licencja Creative Commons, http://creativecommons.org/licenses/by/2.0/ flickr.com: The Cisco Kid

W środkowej Tunezji, na skraju Sahary, leży Matmata, zaliczana do największych osobliwości tego kraju. W surowym krajobrazie niewysokich gór Dżebel żyją plemiona Berberów. Bywa nazywana wioską troglodytów, gdyż jej mieszkańcy od niepamiętnych czasów żyją nie na powierzchni ziemi, ale pod nią. Ich domostwa są wydrążone w miękkich piaszczysto-gliniastych skałach. Ich największą zaletą są właściwości izotermiczne: utrzymują chłód nawet w czasie największych upałów, zimą zaś chronią przed zimnem.

6 / 7

Kapadocja, Turcja

Obraz
© sxc.hu

Żaden człowiek nie wymyśliłby takich obrazów, jakie w środkowej Turcji ukształtowała natura. Co ciekawe, te skalne dziwy w kształcie bastionów, iglic, grzybów, stożków i wieżyc noszą ślady zamieszkiwania ich przez ludzi. Dawały im nie tylko dach nad głową, ale także chroniły przed różnymi zagrożeniami. Dziś każdy może zamieszkać w jednym z licznych pensjonatów - wydrążonych pieczarach, które wyglądają jak ogromne kopce termitów.

7 / 7

Al Hajarah, Jemen

Obraz
© Licencja Creative Commons, http://creativecommons.org/licenses/by/2.0/ flickr.com: yeowatzup

Niezwykłe miasto na szczycie ogromnego skalistego wzniesienia znajduje się także na zachodzie Jemenu, w górach Haraz. Historia tego miejsca sięga wielu wieków wstecz, nawet mieszkańcy nie są pewni ile lat mają dokładnie tutejsze mury. Oficjalnie podaje się, że Al Hajarah istnieje co najmniej od XII wieku. Fortyfikacje i umocnienia, które miały chronić przed oblężeniem, można podziwiać do dziś.

if

Komentarze (0)