Najgorsze miasta do życia w Polsce
Miejsce 6. Zabrze
Wczoraj prezentowaliśmy najlepsze miasta do życia w Polsce, dziś natomiast pod lupę bierzemy te, w których zadowolenie z miejscowości zamieszkania wśród mieszkańców jest najniższe. "Diagnoza Społeczna", to badanie warunków i jakości życia Polaków prowadzone od 2000 r. przez zespół pod kierunkiem prof. Janusza Czapińskiego. Ostatnie badanie przeprowadzono pomiędzy marcem, a czerwcem 2015 r. Wzięło w nim udział blisko 12 tys. gospodarstw domowych i ok. 20 tys. indywidualnych respondentów.
Już prezentowaliśmynajlepsze miasta do życia w Polsce według "Diagnozy Społecznej". Teraz pod lupę bierzemy te, z których mieszkańcy są najmniej zadowoleni. W każdym z nich odsetek pozytywnych odpowiedzi wynosi mniej niż 50 proc. "Diagnoza Społeczna", to badanie warunków i jakości życia Polaków prowadzone od 2000 r. przez zespół pod kierunkiem prof. Janusza Czapińskiego. Ostatnie przeprowadzono pomiędzy marcem, a czerwcem 2015 r. Wzięło w nim udział blisko 12 tys. gospodarstw domowych i ok. 20 tys. indywidualnych respondentów.
Zestawienie otwiera, położone na Górnym Śląsku, Zabrze. Jeden z głównych ośrodków Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego leży nad rzekami Kłodnicą i Bytomką. Mieszka tu 177 tys. osób. Według raportu Europejskiej Agencji Środowiska (EEA) na temat jakości powietrza *w Europie z 2013 roku, w Zabrzu przez 125 dni w roku notuje się zanieczyszczenie powietrza powyżej normy. Nic dziwnego, że liczba bardzo zadowolonych i zadowolonych osób z życia w Zabrzu nie jest tu najwyższa i wynosi *47,8 proc. Kilka lat temu było jednak lepiej - w 2011 roku 59,4, a w 2013 roku 65,2 proc. mieszkańców było zadowolonych z życia w swoim mieście.