Najlepsze parki miniatur w Polsce
Podróżowanie, szczególnie w dalekie kraje, to dość kosztowne hobby. Co więc zrobić gdy chęć poznawania świata jest w nas bardzo silna, a finanse skromne? Wystarczy udać się do jednego z parków miniatur. W takich miejscach w ciągu jednej chwili przenieść się można z Poznania do Londynu, potem do Chin i na polskie Mazury albo do USA. Podpowiadamy wam, gdzie się udać, by zobaczyć najpiękniejsze budowle świata bez wydawania majątku.
Podróżowanie, szczególnie w dalekie kraje, to dość kosztowne hobby. Co więc zrobić gdy chęć poznawania świata jest w nas bardzo silna, a finanse skromne? Wystarczy udać się do jednego z parków miniatur. W takich miejscach w ciągu jednej chwili przenieść się można z Poznania do Londynu, potem do Chin i na polskie Mazury albo do USA. Podpowiadamy wam, gdzie się udać, by zobaczyć najpiękniejsze budowle świata bez wydawania majątku.
Pierwsze parki miniatur pojawiły się w XIX stuleciu, ale prawdziwy ich rozwój nastąpił po II wojnie światowej, kiedy z kolekcji prywatnych stały się wielkimi atrakcjami turystycznymi. W Polsce parki z budowlami w skali 1:25 (najczęściej) zaczęły powstawać kilkanaście lat temu i z miejsca stały się hitem, atrakcją dla dzieci i dorosłych. Na terenie kraju mamy ich kilka i tak naprawdę każdy jest inny, pokazuje inne zabytki. Są takie, w których można znaleźć największe atrakcje z całego świata, ale i takie, w których akcent stawia się na promocję regionu. We wszystkich najważniejsze jest jedno - są idealnymi miejscami do odkrywania nieznanych zakamarków. Zachwycają starannością wykonania oraz doskonałym wkomponowaniem w urokliwy teren. Koniecznie weźcie ze sobą aparat fotograficzny.
Zobacz jak wygląda warszawski Minipark Miniatur Województwa Mazowieckiego
ml
Park Miniatur w Inwałdzie
U stóp Beskidu Andrychowskiego, tuż obok Wadowic leży miejscowość Inwałd. Choć maleńka, kryje w sobie całkiem spore centrum rozrywki. W tutejszym parku miniatur o powierzchni 75 tys. m kw. (najprawdopodobniej największy z rodzimych parków), spotykamy się z modelami najsławniejszych cudów architektonicznych z całego świata. Zwiedzając go można podziwiać m. in.: Wenecję, Sfinksa, Big Bena, posągi Moai czy Koloseum. Wszystkie zostały zbudowane w skali 1:25. Najbardziej podziwianymi przez zwiedzających budowlami, na teren których można wejść, są pomniejszona kopia rzymskiej Bazyliki św. Piotra wraz z Placem św. Piotra (w skali 1:15) i Plac św. Marka (w skali 1:10). Przyjeżdżają tu nawet młode pary, by zrobić sobie ślubną sesję.
Ceny biletów wstępu:
normalny - 39,90 zł
ulgowy - 34,90 zł
dzieci do lat 3 - gratis
Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska w Kowarach
Pałace, klasztory, kościoły i starówki miast dolnośląskich. Wszystko w jednym miejscu, w Kowarach koło Karpacza. Znajdziemy tu Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska, jedną z ważniejszych atrakcji regionu z jego najcenniejszymi perełkami. Spacer po tym miejscu to również lekcja historii. Obok każdego modelu znajduje się tablica informacyjna, która przybliża historię oraz dzieje danego obiektu. Wśród pomniejszonych zabytków zajdziemy zamki i pałace jak Czocha, Chojnik czy Książ, budynki użyteczności publicznej jak wrocławski ratusz oraz kościół Wang i obserwatorium na Śnieżce. Jest też grzbiet Karkonoszy. Modele zbudowano głównie w skali 1:25, a kilka w skali 1:50.
Ceny biletów wstępu:
normalny - 19 zł
seniorzy, studenci i niepełnosprawni - 17 zł
młodzież 14-18 lat - 16 zł
dzieci do lat 14 - 15 zł
Park Miniatur Centrum Kultury Ekumenicznej w Myczkowcach
Myczkowce w Bieszczadach, ok. 7 km od Soliny, z roku na rok przyciągają coraz więcej zwiedzających. Jedną z atrakcji jest tu park miniatur znajdujący się w Centrum Kultury Ekumenicznej. Na niemal hektarowej powierzchni znajdziemy tu 140 makiet obiektów sakralnych - cerkwi greckokatolickich i prawosławanych oraz kościołów rzymskokatolickich z terenu południowo-wschodniej Polski, Słowacji oraz Ukrainy. Poszczególne budynki otoczono miniaturową roślinnością, podobną do tej, która znajduje się przy poszczególnych świątyniach, i rozstawiono na 12 wzniesieniach. Wszystkie modele zbudowano w skali 1:25.
Park Miniatur w Pobiedziskach
Zatrzymując się w Pobiedziskach, możemy z bliska obejrzeć wszystkie najciekawsze budowle z terenu Wielkopolski. Są tu zarówno obiekty powszechnie znane jak i te mniej popularne. Skansen położony jest przy trasie Poznań - Gniezno, na historycznym Szlaku Piastowskim, z którym jest tematycznie związany. Twórcy tego miejsca postawili sobie za cel ukazanie struktury procesu rozwoju osadnictwa i kształtowania się państwowości polskiej. Jest Pałac w Rogalnie, Biblioteka Raczyńskich, kruszwicka Mysia Wieża, Biskupin, Katedra w Gnieźnie i Stary Rynek w Poznaniu. W sumie znajdziemy ponad 100 miniatur budowli Szlaku Piastowskiego i Wielkopolski, wykonanych w skali 1:20.
Ceny biletów wstępu:
normalny - 7 zł
ulgowy - 6 zł
Park Miniatur Mazurolandia w Parczu k/Kętrzyna
Park miniatur w Parczu k/Kętrzyna to jedyne miejsce na świecie, w którym znajdują się miniatury najpiękniejszych budowli Warmii i Mazur. To też część parku rozrywki Mazurolandia, łączącego zabawę z poznawaniem zabytków, kultury i historii regionu. Spacerując po gigantycznej mapie regionu goście parku "wędrują" tym samym po okolicy i zwiedzają najważniejsze, także już nieistniejące, budowle dawnych Prus Wschodnich. Znajdziemy tu miniatury m.in. pałacu w Drogoszach, śluzy na Kanale Mazurskim, zamków w Reszlu, Lidzbarku Warmińskim i Nidzicy, Twierdzy Boyen, bazyliki w Świętej Lipce czy olsztyńskiej Wysokiej Bramy. W większości tutejsze budowle odzwierciedlono w skali 1:25.
Ceny biletów wstępu:
normalny - 22 zł
ulgowy - 20 zł
dzieci do lat 2 - gratis
Park Miniatur w Podzamczu k/Ogrodzieńca
Już samo miejsce, w jakim umiejscowiono park, wydaje się bajkowe. Znajdziemy go w miejscowości Podzamcze *(gmina Ogrodzieniec), tuż u stóp malowniczo położonych, przepięknych ruin *Zamku Ogrodzieniec. Zachwyca tu Szlak Orlich Gniazd w skali 1:25 rozciągający się w rzeczywistości na południu Polski. W krótkim czasie można więc zobaczyć wszystkie obiekty wchodzące w skład szlaku od Krakowa do Częstochowy. Jest zamek w Będzinie i zamek Lipowiec. Ale to nie wszystko. Historię poznawać możemy oglądając makietę Wawelu i potężnego Klasztoru na Jasnej Górze. Wszystkie budowle odtworzono zgodnie z prawdą historyczną. Wyglądają tak jak w czasach swej świetności.
Ceny biletów wstępu:
normalny - 12 zł
ulgowy - 10 zł
dzieci do lat 4 - gratis
Kaszubski Park Miniatur w Stryszej Budzie
Wierne kopie najbardziej charakterystycznych obiektów Kaszub, Polski i świata, z niemal wszystkich kontynentów, znajdziemy też w Parku Miniatur w Stryszej Budzie na Kaszubach. Wszystko jest 25 razy mniejsze od oryginału. Atrakcje dzieli od siebie zaledwie kilka metrów. Można tu podziwiać Chrystusa z Rio, głowy czterech prezydentów wykute w skale, Wielkiego Sfinksa, krzywą wieżę w Pizie, zamek w Bytowie czy kartuską kolegiatę. Tak naprawdę są tu wszystkie budowle, które szanujący się turysta wyruszający w podróż dookoła świata powinien koniecznie zobaczyć.
Ceny biletów wstępu:
normalny - 14 zł
ulgowy - 9 zł
dzieci do lat 3 - gratis
ml