Najpiękniejsze jarmarki świąteczne 2021
Jarmarki świąteczne to jedna z najprzyjemniejszych tradycji Bożego Narodzenia. Co roku, o tej samej porze europejskie miasta na kilka tygodni zmieniają swoje oblicze i pozwalają odwiedzającym poczuć prawdziwą magię świąt. W tym roku jarmarki są wyjątkowo wyczekiwane, ponieważ w 2020 roku ze względu na pandemię większość odbyła się wyłącznie online. Dokąd wybrać się tym razem? Oto nasze propozycje najpiękniejszych jarmarków w Europie.
Tradycja jarmarków bożonarodzeniowych wywodzi się z Niemiec i sięga odległych czasów średniowiecza. Początkowo były to jednodniowe targi, w trakcie których mieszkańcy miast zaopatrywali się w niezbędne produkty. Najstarszy obecnie jarmark świąteczny odbywa się w Dreźnie i ma ponad 600 lat. Z czasem jarmarki stawały się coraz dłuższe i bardziej popularne w całej Europie. Dziś trudno już sobie wyobrazić okres adwentu bez tej wspaniałej, rodzinnej tradycji.
Kolonia, Niemcy
Czas trwania jarmarku: 25 listopada - 22 grudnia 2021 roku
Kolonia to prawdziwy raj dla wielbicieli świąt Bożego Narodzenia. Każdego roku w mieście odbywa się nie jeden, ale kilka jarmarków świątecznych, które przyciągają rzesze odwiedzających.
Najpopularniejszy, chociaż wcale nie największy jarmark odbywa się w samym sercu miasta, na placu Roncalliplatz, u stóp majestatycznej Katedry Kolońskiej. Znakiem rozpoznawczym jarmarku jest przepięknie udekorowana i oświetlona lampkami choinka. Napoje na jarmarku są serwowane w kolekcjonerskich kubkach, które po uiszczeniu niewielkiej opłaty można zachować, jako pamiątkę.
Zaledwie kilkaset metrów dalej, na placu Alter Markt, odbywa się największy w mieście pod względem powierzchni jarmark bożonarodzeniowy, zwany jarmarkiem skrzatów (Heinzels Wintermärchen). To ponad 140 przepięknie udekorowanych, drewnianych domków, w których sprzedawcy oferują lokalne rękodzieło oraz świąteczne przysmaki, takie jak korzenne ciasteczka spekulatius, pamiątki i ozdoby choinkowe z motywem skrzata. Niedaleko jarmarku na amatorów zimowego szaleństwa czeka specjalnie przygotowane lodowisko.
Salzburg, Austria
Czas trwania jarmarku: 18 listopada - 26 grudnia 2021 roku
Miasto Mozarta, wielbicielom musicali na całym świecie znane m.in. z kultowego już "Dźwięki Muzyki". Wraz z końcem listopada w Salzburgu można poczuć prawdziwego ducha świąt. Tradycja obchodów Bożego Narodzenia jest zresztą mocno zakorzeniona w historii regionu. Nie bez powodu, wszak to oddalony o niecałe 20 kilometrów od Salzburga Oberndorf jest uważany za kolebkę najpopularniejszej na świecie kolędy - "Cicha Noc".
Coroczny jarmark bożonarodzeniowy w Salzburgu odbywa się w historycznym centrum miasta, na placu Residenzplatz. Jakie atrakcje czekają na odwiedzających? Przechadzając się wśród przystrojonych światełkami, świątecznych straganów natrafimy przede wszystkim na przepiękne rękodzieło, drewniane drobiazgi, wełniane, ręcznie robione rękawiczki i skarpety. Na próżno szukać tam plastikowych pamiątek czy tandetnych figurek. Organizatorzy jarmarku bardzo mocno stawiają na jakość oferowanych produktów. Aby jeszcze pełniej poczuć klimat świąt, warto wybrać się na jeden ze świątecznych koncertów, które odbywają się codziennie, niedaleko katedry św. Ruperta i są bezpłatne.
Budapeszt, Węgry
Czas trwania jarmarku: 19 listopada – 31 grudnia 2021 roku
Budapeszt tradycyjnie już gości na listach najpiękniejszych jarmarków świątecznych w Europie. Nic dziwnego, zarówno kameralny jarmark u stóp majestatycznej katedry św. Stefana, jak i nieco większy jarmark, odbywający się na placu Vorosmarty, co roku przyciągają tłumy przyjezdnych.
Co takiego, poza wyjątkową atmosferą świąt oferują odwiedzającym jarmarki w Budapeszcie? Do najpopularniejszych produktów należą przede wszystkim wyroby z drewna, szkła, jak również świece, ceramika oraz wyroby skórzane. Coraz bardziej popularne stają się także koronki i hafty. Kupowanie bożonarodzeniowych upominków dla rodziny i bliskich to popularna tradycja także wśród mieszkańców Budapesztu.
Prawdziwą gratką dla smakoszy odwiedzających świąteczny jarmark będą przysmaki kuchni węgierskiej, m.in. kurtoszkołacz i langosz, tradycyjne ciasta węgierskie oraz pieczone kasztany. Coś dla siebie znajdą tu także amatorzy grzanego wina.
Dodatkową atrakcją są organizowane wokół jarmarku darmowe koncerty węgierskich zespołów. Na pewno warto też odwiedzić pobliskie lodowisko, a wieczorem wybrać się na przepiękny pokaz świateł na fasadzie katedry św. Stefana.
Kopenhaga, Dania
Czas trwania jarmarku: 19 listopada 2021 – 2 stycznia 2022 roku
Jarmark świąteczny w duchu hygge? Duńczycy jak mało kto potrafią wprowadzać w życie założenia filozofii szczęścia, a okres świąt Bożego Narodzenia to idealna ku temu okazja. Tak więc wraz z końcem listopada stolica Danii całkowicie zmienia swoje oblicze. Ulice rozświetlają tysiące lampek, pojawiają się też świąteczne dekoracje. Atmosferę Bożego Narodzenia czuć niemal w każdym zakątku miasta.
Co roku w Kopenhadze odbywa się kilka jarmarków świątecznych, ale to jarmark w ogrodach Tivoli cieszy się największą popularnością. Tuż przed pierwszym weekendem adwentu pojawiają się drewniane stragany, w których sprzedawcy oferują odwiedzającym lokalne rękodzieło, ozdoby i smakołyki.
Czym pachną skandynawskie święta? Cynamonem, karmelizowanymi migdałami, winem korzennym i bożonarodzeniowym piwem. Najmłodsi wielbiciele świąt Bożego Narodzenia na pewno zachwycą się żywą bożonarodzeniową szopką, a także możliwością spotkania ze św. Mikołajem i reniferem Rudolfem. W trakcie trwania jarmarku na obszarze parku Tivoli funkcjonuje także wioska elfów.
Gdańsk, Polska
Czas trwania jarmarku: 19 listopada – 24 grudnia 2021 roku
Jarmark świąteczny w Gdańsku to bez wątpienia absolutna czołówka wśród najpopularniejszych jarmarków świątecznych w Europie. W grudniu 2019 roku w głosowaniu na najpiękniejszy europejski jarmark, gdański jarmark uplasował się na trzecim miejscu. Jarmark tradycyjnie już odbywa się na Targu Węglowym, w samym sercu historycznego Starego Miasta.
Jakie atrakcje czekają w Gdańsku na wielbicieli świąt Bożego Narodzenia? Z długiej listy propozycji na pewno warto wymienić paradę elfów oraz postaci z bajek i kolędników, na kt órych prosto z Anielskiego Młyna spoglądają Trzej Królowie, anioły oraz postaci świętych. Prawdziwą gratką jest też ogromny kalendarz adwentowy, w Adwentowej Bramie, którego kolejne okienka są otwierane codziennie od 1 grudnia aż do Wigilii. Wyjątkową atrakcją dla wielbicieli świątecznych światełek będzie przejażdżka na gdańskiej karuzeli.
Smakosze na pewno nie odejdą z pustymi rękami i będą mogli delektować się nie tylko tradycyjnymi, polskimi specjałami, takimi jak pierogi, ale również przysmakami z różnych stron świata. Spacerując pomiędzy straganami, na pewno warto sięgnąć po kubek gorącej czekolady, grzanego piwa z imbirem lub aromatycznego, korzennego wina, popularnie zwanego "grzańcem". Wszystkie napoje w trakcie trwania jarmarku są już tradycyjnie serwowane w przepięknych kolekcjonerskich kubkach.