Najpiękniejsze opuszczone wille, dwory i pałace w Polsce
W naszym kraju można znaleźć wiele romantycznych ruin i opuszczonych pałaców czy dworów. Wiele z nich jest położonych z dala od turystycznych szlaków, inne kryją się tuż obok dobrze znanych atrakcji. Łączy je jedno - zostały zapomniane i niszczeją, z roku na rok coraz bardziej zbliżając się do smutnego końca. Poznajcie historie kilku z nich. Może dzięki nam zostaną ocalone od zapomnienia.
Pałac Sobańskich w Guzowie - polskie Chambord na Mazowszu
W naszym kraju można znaleźć wiele romantycznych ruin i opuszczonych pałaców czy dworów. Wiele z nich jest położonych z dala od turystycznych szlaków, inne kryją się tuż obok dobrze znanych atrakcji. Łączy je jedno - zostały zapomniane i niszczeją, z roku na rok coraz bardziej zbliżając się do smutnego końca. Poznajcie historie kilku z nich. Może dzięki nam zostaną ocalone od zapomnienia.
Przepiękny pałac, który został zbudowany pod koniec XIX wieku na zlecenie rodziny Sobańskich często porównywany jest do słynnego zamku w Chambord nad Loarą. Eklektyczną budowlę, wzorowaną na renesansowych dziełach architektury francuskiej, uznaje się za jedną z najciekawszych neorenesansowych rezydencji w Polsce. Niestety zarówno pałac, jak i przepiękny niegdyś park są dziś w opłakanym stanie. Dlaczego ta wspaniała budowla popadła w ruinę?
Przeczytaj więcej o Pałacu Sobańskich
udm/if
Sanatorium Sokołowsko - Davos Dolnego Śląska
Ukryte w głębokim wąwozie Sokołowsko na Dolnym Śląsku nie jest widoczne z drogi. Nikogo też tam nie sprowadza już niemal legendarna renoma pierwszego na świecie, kwitnącego niegdyś sanatorium przeciwgruźliczego. Wprawdzie opiewane przez poetów uzdrowisko ocalało z czasów wojny, jednak już w latach 50. monumentalny, neogotycki budynek sanatoryjny "Grunwald" popadł w ruinę. Kolejne dekady przynosiły tylko większe zniszczenia. A jednak trudno oprzeć się czarowi Sokołowska, atmosferze upadku, który wciąż nie jest definitywny.
Przeczytaj więcej o Sokołowsku
Pałac w Krowiarkach na Górnym Śląsku
Dzieje górnośląskiej rezydencji w Krowiarkach sięgają XVII wieku, kiedy to powstał tam drewniany dwór. W połowie XIX wieku rodzina Strachwitzów zastąpiła drewnianą budowlę murowanym neogotyckim pałacem, który w późniejszym okresie otoczono parkiem. Pałac to eklektyczne dzieło sztuki - znajdziemy tu elementy neogotyckie, neorenesansowe, neobarokowe i secesyjne. Zwrócony jest dwukolorowym frontem ku zachodowi. Jego nowsza część w stylu secesyjnym jest otynkowana na szary kolor, natomiast starsza - na czerwono. Budowlę zdobią przykryte hełmami wieże. Pod koniec lat 80. pałac został sprywatyzowany, co doprowadziło do jego sprzedaży. Ale czy nowy właściciel zrobił coś, aby uchronić to miejsce przed zagładą?
Przeczytaj więcej o pałacu w Krowiarkach
Pałac-szpital w Mokrzeszowie na Dolnym Śląsku
Zagmatwane losy niszczejącego pałacu-szpitala w Mokrzeszowie mogłyby posłużyć za temat filmu sensacyjnego. To potężny neogotycki budynek z powybijanymi oknami, położony w bujnym parku przy głównej drodze na trasie z Wałbrzycha do Wrocławia. Patrząc z lotu ptaka na powstały pod koniec XIX wieku pałac widać, że zbudowano go na planie krzyża. Ufundował go Suwerenny Zakon Kawalerów Maltańskich w celu stworzenia tu szpitala i ośrodka sanatoryjno-wypoczynkowego. Od lat 30. na miejsce to spadały tylko problemy, a w czasie II wojny światowej miały tu miejsce przerażające wydarzenia.
Przeczytaj więcej o pałacu w Mokrzeszowie
Pałac w Pątnowie na Dolnym Śląsku
Poszukując pałacu w Pątnowie, łatwiej się tu zabłąkać niż trafić z mapą w ręku. Kiedy opadną liście, zza drzew i krzaków wyłania się zmasakrowana bryła, która jest tylko cieniem dawnego pałacu. Według szczątkowych informacji, budynek został spalony podczas II wojny światowej, kiedy to ogień strawił dach i drugie piętro obiektu. Reszty zniszczenia dokonali złodzieje i wandale, a niezabezpieczone ruiny stopniowo ulegają degradacji pod wpływem warunków atmosferycznych. Natomiast najcenniejszy, niewidoczny z drogi wspaniały portyk kolumnowy został opatrzony skandaliczną zapowiedzią rozbiórki. Okazała niegdyś rezydencja sypie się kawałek po kawałku, a echa jej świetności są coraz słabsze.
Przeczytaj więcej o pałacu w Pątnowie
Pałac Dohnów w Słobitach na Mazurach
Jednym z zapomnianych skarbów architektury na terenie Polski jest pałac Dohnów położony w Słobitach. Przetrwał nienaruszony trzy wieki i II wojnę światową, ale nie oparł się niszczącej sile Armii Czerwonej. Pałac położony w wiosce Słobity przez ponad trzy stulecia był główną siedzibą znamienitego pruskiego rodu Dohna. Opuścili to miejsce dopiero w 1945 roku uciekając przed Sowietami.
Przeczytaj więcej o pałacu w Słobitach
Dwór w Nawojowie Łużyckim na Dolnym Śląsku
W miejscu, którego nie znajdziecie w przewodnikach po Dolnym Śląsku, ani nie wypatrzycie z utartych szlaków, znajduje się coś, co stanowi unikat w skali całego kraju. Powstały w XVI wieku dwór w Nawojowie Łużyckim to perełka architektoniczna, która niemal od swojego powstania była nękana nieszczęściami. Od wielu lat popada w zapomnienie. Żeby ją zobaczyć trzeba się spieszyć, zanim po tym wyjątkowym zakątku pozostanie jedynie wspomnienie.
Przeczytaj więcej o dworze w Nawojowie Łużyckim
Oddział psychiatryczny Szpitala Marynarki Wojennej w Gdańsku Oliwie
Stara willa w Oliwie, nazywana lokalnie "Domem Freddiego Kruegera", jest jednym z najbardziej przerażających budynków w Polsce. Już pierwszy krok, postawiony w tych opuszczonych murach oddziału psychiatrycznego, wciąż działającego szpitala, przyprawia o gęsią skórkę. Niektórzy twierdzą, że chodząc po jego korytarzach odczuwa się ciągłe uczucie niepokoju i obecność niewidzialnego towarzystwa. Co skrywa to mroczne miejsce?