Wodospady to jedne z najbardziej zachwycających tworów, stworzonych przez naturę. Krajobrazy, które tworzą, często zapierają dech w piersiach. Przedstawiamy 9 wyjątkowych kaskad w różnych częściach świata, które w naszej ocenie zasługują na wyróżnienie.
Rheinfall, Szwajcaria
W szwajcarskim kantonie Schaffhausen, na przełomie rzeki Ren możemy podziwiać największy (pod względem przepływu wody) wodospad w Europie. Na obu brzegach rzeki znajdują się platformy z widokiem na 23-metrowe kaskady. Z kolei spod pobliskiego zamku wyruszają statki wycieczkowe, podpływające pod sam wodospad. Na środku Renu jes także wyjątkowa atrakcja - skała, stanowiąca naturalny punkt widokowy. Wąskie schody zaprowadzą nas na jej szczyt, z którego rozpościera się piękny widok na Rheinfall.
Seljalandfoss, Islandia
Wodospad Seljalandsfoss znajduje się południowym wybrzeżu Islandii, pomiędzy Hvolsvollur i Skogar, przy drodze numer 1. To jedno z najczęściej fotografowanych miejsc na wyspie, dlatego gości w wielu książkach i folderach reklamowych. Niezwykła atrakcja powstała dzięki topniejącemu lodowcowi Eyjafjallajokull, który "zasila" rzekę Seljalandsa. To właśnie ona spada z 60-metrowej kaskady.
Wodospady Ban Gioc-Detian, Wietnam/Chiny
Kolejny bajkowo położony wodospad znajduje się na granicy Chin i Wietnamu. Ban Gioc Detian składa się właściwie z dwóch kaskad, ale latem, ze względu na spore opady deszczu, tworzą jedną całość. Woda spada z wysokości ok. 30 m. Ciekawostką jest, że malowniczy wodospad jest częstym motywem w chińskiej sztuce. Kręcono tu także wiele filmów - ich kopie oraz zdjęcia z planu czy plakaty można dziś kupić przy Ban Gioc Detian.
Kuang Si, Laos
Niezwykłą urodą wyróżnia się także 3-poziomowy wodospad Kuang Si, położony w północnej części Laosu. Stanowi obowiązkowy punkt programu dla osób odwiedzających oddalone o ok. 30 km Luang Prabang - dawną stolicę kraju. Na całej wysokości wodospadów są oczka wodne i liczne kaskady. W większości z nich można się kąpać. Jeden z nich zazwyczaj jest zamknięty, by oddać cześć bogom.
Wodospady Wiktorii, Zimbabwe/Zambia
Wodospady Wiktorii, położne na rzece Zambezi, na granicy Zimbabwe i Zambii, to jeden z największych cudów natury naszej planety. Wznoszą się na wysokość 108 m. Szerokość to aż 1,7 km. Wodospady zostały odkryte w 1855 roku przez Davida Livingstone'a, który nadał im nazwę na cześć królowej Wiktorii. W języku miejscowej ludności miejsce to nazywane jest Mosi-oa-Tunya, co oznacza dosłownie "Mgłę, która grzmi".
Park Narodowy Jezior Plitwickich, Chorwacja
Jeziora Plitwickie znajdują się na terenie masywu Mała Kapela, będącego częścią Gór Dynarskich. Założony już w 1949 r. park obejmuje obszar prawie 30 tys. ha, w którego sercu znajduje się 16 jezior połączonych mniejszymi i większymi wodospadami. Wpisany w 1979 r. na listę UNESCO kompleks dzieli się na dwie grupy. Jeziora Górne to 11 zbiorników, a Jeziora Dolne położone są w głębokiej i wąskiej dolinie. Różnica wysokości między najwyżej i najniżej położonymi zbiornikami wynosi 135 m. Szczególnie efektowne są wodospady, m.in. najsłynniejszy - Veliki slap - najwyższy w parku.
Gullfoss, Islandia
Wodospad Gullfoss, czyli Złota Woda, to miejsce, które każdy turysta będący w Islandii musi zobaczyć. Woda płynie z rzeki Hvita (Biała rzeka), która spada w 32-metrową przepaść. Istnienie tego cudu natury było zagrożone na początku XX w., gdy pojawiły się plany wybudowania w pobliżu elektrowni. Możemy go wciąż oglądać dzięki Sigridurowi Tomasdottirowi, który rozpoczął protesty. Dzięki temu od 1979 r. wodospad jest pod ochroną.
Kravica, Bośnia i Hercegowina
Wodospady Kravica znajdziemy na rzece Trebizat, w pobliżu miasta Ljubuski. Położenie kilkadziesiąt kilometrów od granicy z Chorwacją sprawia, że miejsce to jest idealnym na jednodniowy wypad znad wybrzeża Adriatyku. Kaskady uformowały się w tak wyjątkowy sposób, że często nazywa się je "naturalnym amfiteatrem". Mają ponad 120 m szerokości, a woda spada miejscami nawet z 25 m. Można si ę tu kąpać!
Wodospad Iguazu, Argentyna/Brazylia
Nie można także pominąć wodospadów Iguazu. To seria spektakularnych kaskad w dżungli, znajdującej się na granicy Argentyny i Brazylii. Ze względu na rozmiary i swoje niezaprzeczalne piękno są uważane za jeden z 7 nowych cudów natury. Na spektakularny obraz składa się w sumie 275 wodospadów rozciągniętych na przestrzeni kilku kilometrów. Największą kaskadą jest Gardło Diabła o wysokości ponad 72 m.