Najsłynniejsze miejsca pielgrzymkowe w Polsce

Najsłynniejsze miejsca pielgrzymkowe w Polsce
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

Jasna Góra, Góra świętej Anny, Święty Krzyż, Gietrzwałd… Polska słynie z wielu miejsc pielgrzymkowych. Do najstarszych z nich wierni udają się już od wielu wieków. We wszystkich proszą o łaski dla duszy i ciała, a także dziękują za już otrzymane dary.

Święty Krzyż – to tu najpierw pielgrzymowano

Nie, nie zaczniemy od Jasnej Góry. Palma pierwszeństwa należy się Świętemu Krzyżowi, najstarszemu miejscu pielgrzymek w Polsce. W tym Sanktuarium Relikwii Drzewa Świętego, znajdującemu się w województwie świętokrzyskim, pierwszy kościół powstał jeszcze za czasów Mieszka I. Dzisiaj stoi tu barokowa bazylika, którą opiekują się Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej. Święty Krzyż gościł m.in. Władysława Jagiełło. Przybywali tu też inni znani ludzie, w tym Stanisław Staszic, Julian Ursyn Niemcewicz, czy Cyprian Kamil Norwid.

Zobacz też: Wakacje w PRL. To były czasy!

1 / 6

Jasna Góra - duchowa stolica Polski

Obraz
© Shutterstock.com

Najpopularniejszym miejscem pielgrzymek w Polsce jest od stuleci Jasna Góra. Do Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny w klasztorze ojców paulinów przybywają co roku setki tysięcy pielgrzymów. Wierni oddają pokłon cudownemu obrazowi Matki Bożej z Dzieciątkiem, który, według legendy, miał namalować sam św. Łukasz Ewangelista. Czy było tak rzeczywiście? Wątpliwe, ale naukowcom nie udało się dotąd ustalić czasu powstania obrazu. Przy wizerunku Maryi i Dzieciątka modlili się liczni monarchowie polscy, z których Jan Kazimierz, w 1656 r., obrał Maryję Jasnogórską za patronkę królestwa.

2 / 6

Licheń Stary - tu jest największy kościół w Polsce

Obraz
© Shutterstock.com

Tak, jak nie znamy twórcy wizerunku jasnogórskiego, tak nic nie wiemy o autorze cudownego obrazu Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Licheniu Starym. To znajdujące się we wschodniej Wielkopolsce (w powiecie konińskim) sanktuarium maryjne powstało w XIX w. Dziś Licheń słynie z monumentalnej, pięcionawowej bazyliki – największej świątyni w Polsce, ósmej w Europie i dwunastej na świecie. Bazylika oraz przyległy do niej plac może pomieścić jednorazowo 250 tys. pielgrzymów.

3 / 6

Kraków-Łagiewniki - miejsce Bożego Miłosierdzia

Obraz
© Shutterstock.com

Wrażenie budzi także, wzniesiona w latach 1999-2002, Bazylika Bożego Miłosierdzia Krakowie-Łagiewnikach. Dwupoziomowa świątynia może pomieścić pięć tys. wiernych. W Sanktuarium Miłosierdzia Bożego znajduje się najsłynniejszy, po jasnogórskim, obraz religijny w Polsce. Jest to słynący łaskami wizerunek Chrystusa Miłosiernego. Kopie tego obrazu w milionach egzemplarzy rozeszły się po całym świecie.

4 / 6

Góra św. Anny - z wizytą u rodzicielki Matki Bożej

Obraz
© Shutterstock.com

Najsłynniejszym miejscem pielgrzymkowym na Śląsku Opolskim jest Góra św. Anny. W tym sanktuarium, poświęconym matce Matki Bożej, pielgrzymi nawiedzają słynącą łaskami figurkę patronki. Rzeźba z drzewa lipowego powstała pod koniec XV w.: święta Anna trzyma na rękach Chrystusa i Maryję. Pierwsza świątynia powstała tu w tym samym czasie. Obecny barokowy kościół pochodzi z drugiej połowy XVI w. (wtedy to przebudowano dawną świątynię). Z kolei pierwsza pielgrzymka przybyła na Górę św. Anny w 1779 r. Dzisiejszych pielgrzymów wita tu Rajski Plac, arkadowy dziedziniec, na którym stoi 15 stuletnich konfesjonałów.

5 / 6

Święta Lipka – "Częstochowa Północy"

Obraz
© Shutterstock.com

Przenosimy się do Polski północnej. Jesteśmy na Warmii i Mazurach. Znajdują się tu dwa słynne sanktuaria, miejsca licznych pielgrzymek. Pierwsze z nich to położona niedaleko Kętrzyna Święta Lipka, zwana "Częstochową Północy". Znajdująca się tu Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny to jeden z najcenniejszych zabytków barokowych w naszym kraju. Świątynia słynie z cudownego obrazu Matki Bożej z XVII w. oraz o wiek późniejszych ruchomych organów. W Świętej Lipce nie ma już niestety wspaniałej, XVIII-wiecznej monstrancji w kształcie drzewa lipowego. Monstrancja został ukradziona w 1980 r. i do dzisiaj nic o niej nie wiadomo. Zastąpiła ją kopia, której jednak bardzo daleko do oryginału.

6 / 6

Gietrzwałd - polskie Lourdes

Obraz
© Wikimedia Commons CC BY

Przegląd miejsc pielgrzymkowych kończymy w Gietrzwałdzie. Początki kultu maryjnego w tym miejscu sięgają XVI w. Wtedy też powstać miał cudowny obraz Matki Bożej Gietrzwałdzkiej. Sanktuarium w Gietrzwałdzie jest jedynym miejscem kultu maryjnego w Polsce, w którym doszło do objawień oficjalnie uznanych przez Kościół. Od czerwca do września 1877 r. Maryja miała się tu ukazywać dwóm nastoletnim dziewczynkom – Justynie Szafryńskiej i Barbarze Samulowskiej. Matka Boża mówiła do dzieci w gwarze warmińskiej. Miało to wielki wpływ na odrodzenie ducha patriotycznego wśród Warmiaków.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (6)