Trwa ładowanie...

Najstraszniejszy festiwal świata. W Chinach zginą tysiące psów

21 czerwca przypada przesilenie letnie. Wśród szeregu uroczych zwyczajów kultywowanych pod większością szerokości geograficznych, jest i jeden, który przeraża ludzi Zachodu. Chodzi o chiński festiwal psiego mięsa. W roli głównej: psina na talerzu.

Najstraszniejszy festiwal świata. W Chinach zginą tysiące psówŹródło: Getty Images
d16v2cg
d16v2cg

Wbrew skojarzeniom z drastycznymi, prehistorycznymi obrzędami, psie mięso spożywa się w Yulin na południu Chin zaledwie od dekady. Co roku pod nóż idzie kilka tysięcy bogu ducha winnych czworonogów i nieco mniej… kotów. Poza "psiną" i "kociną" atrakcją święta kuchni w Yulin są też owoce liczi.

Hodowla psów na ubój

Organizatorzy imprezy bronią się niezrozumieniem kontekstu kulturowego. Argumentują, że świnie to zwierzęta na podobnym poziomie intelektualnym, co psy, a lwia część mieszkańców Europy czy Stanów Zjednoczonych nie ma problemu z ich konsumpcją.

Trudno nie zgodzić się z tym argumentem. Z drugiej jednak strony psy podawana na festiwalu częstokroć są pupilami skradzionymi właścicielom. Aktywiści zrzeszeni w organizacji Animals Asia przez cztery lata prowadzili dochodzenie w tej sprawie, prześwietlając chińskie hodowle psów na ubój. Okazało się, że są one zbyt małe, by zaspokoić popyt, a już zwłaszcza na tak dużej imprezie jak trwający ponad tydzień festiwal.

Z ustaleń organizacji wynika, że nawet 70 proc. zwierząt serwowanych podczas imprezy pochodzi z kradzieży. W Chinach funkcjonują nawet gangi złodziei psów idących pod nóż.

d16v2cg

To nie koniec jeżących włos na głowie doniesień z Yulin. Okazuje się, że trzymane w klatkach zwierzęta są świadkami rzezi. Oglądają spuszczanie krwi i obdzieranie ze skóry innych psów, zanim przyjdzie kolej na nie. Każdy właściciel czworonoga bez trudu jest sobie wyobrazić, jak ich pies zareagowałby w tej sytuacji.

Chińczycy jedzą psie mięso

Organizacja Animals Asia wyliczyła, że w Państwie Środka co roku zjada się około 10 milionów psów i 4 miliony kotów. Choć z naszej perspektywy te liczby wydają się horrendalne, psie i kocie mięso jest w Chinach rzadkim rarytasem. Kraj zamieszkuje bowiem 1,386 miliarda mieszkańców.

Czy festiwal uda się zdelegalizować? Liczne protesty, odbywające się głównie poza graniczami Chin, niczego nie zmieniły. Tegoroczna, 10. już edycja festiwalu zaczyna się w piątek 21 czerwca i potrwa do 30 czerwca.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d16v2cg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d16v2cg

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj