Trwa ładowanie...

Najszybszy "pływający" pociąg. Może osiągać zawrotną prędkość

Chiny zaprezentowały prototyp nowego pociągu, działającego na zasadzie magnetycznej lewitacji (maglev). Pojazd może osiągać prędkość do 600 km/h. Podobny projekt realizuje również Japonia, która do 2027 r. chce uruchomić superszybkie połączenie między miastami Tokio i Nagoja.

Najszybszy "pływający" pociąg. Może osiągać zawrotną prędkośćŹródło: Youtube.com
d1bkz0w
d1bkz0w

Technologia maglev wykorzystuje elektromagnesy, które unoszą i napędzają pociąg na tzw. poduszce powietrznej. Bez utrudnień spowodowanych tarciem między kołami a szynami, maszyny te mogą osiągać większe prędkości niż konwencjonalne pociągi, a przy tym powodują mniej hałasu i wibracji.

Chiny mają już obecnie najszybszą na świecie komercyjną kolej typu maglev. Szanghaj Maglev osiąga prędkość do 431km/h i kursuje między lotniskiem Pudong w Szanghaju a centrum miasta od 2003 r. Do 350 km/h rozpędzają się pociągi na trasie Pekin-Szanghaj, liczącej blisko 1300 km. Jednak nowy typ kolei magnetycznej ma być tak szybki, że będzie mógł stanowić alternatywę dla podróży lotniczych.

Japonia, jako pionier kolei osiągających ogromne prędkości, pobiła swój własny światowy rekord, osiągając 603 km/h podczas próby testowej pociągu SC Maglev w 2015 r. Teraz Japończycy pracują nad projektem nowej kolei, która ma kursować między Tokio i Nagoja. Ma być gotowa do 2027 r. i rozpędzać się do 500 km/h. pozwoli to skrócić czas podróży na tej trasie z 1 godziny i 32 minut do 40 minut.

d1bkz0w

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Niesamowite odkrycie w Chinach. Stworzenie wcześniej nieznane nauce

d1bkz0w
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1bkz0w

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj