Trwa ładowanie...

Najtańsze europejskie stolice. Ciekawe pomysły na wakacje bez wydawania fortuny

Tanie podróżowanie do europejskich stolic ma swoją specyfikę. Przede wszystkim najczęściej wymaga samodzielnego planowania i zwiedzania. Druga sprawa to fakt, że tanie miasta nie przytłaczają ogromem zabytków do odhaczenia, ale raczej skłaniają do odkrywania.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Najtańsze europejskie stolice. Ciekawe pomysły na wakacje bez wydawania fortunyŹródło: Instagram.com, fot: ardinapuma
d2oye07
d2oye07

Ryga – europejska stolica wciąż nieodkryta

Ryga to europejska stolica nieco zapomniana. Nie dość, że leży wysoko na północy, za plecami popularnego Wilna, to jest niewielka i mało się o niej mówi. Szkoda, bo Ryga to pięknie położone nad Dźwiną miasto, w którym życie toczy się w trybie slow motion. Pozwala odetchnąć, pospacerować, kontemplować.

Trudno tu o flagowe zabytki czy modne miejsca, w których koniecznie trzeba być, a chwilę tę obowiązkowo uwiecznić zdjęciem na portalu społecznościowym. To raczej sieć uliczek, które zachwycą swoją skromnością. Skromność ta nie oznacza jednak nudy i prostoty. Ryskie kamienice są bowiem utrzymane w stylu secesyjnym, który stawia na bogate zdobienia motywami zwierzęcymi, roślinnymi, asymetrią i nietypowymi kształtami. Architektura centrum historycznego Rygi została doceniona i wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com, fot: Chamille White

Ryga nie jest popularna, a co za tym idzie, nie ma tu tłumów turystów. Bezpośrednią konsekwencją tego są niskie ceny. Ryga znajduje się bardzo wysoko w dziesiątce najtańszych europejskich stolic. Przyjmuje się, że doba pobytu w Rydze kosztuje około 278 zł, przy czym nocleg stanowi koszt średnio 120 zł, obiad w restauracji 30 zł, bilet komunikacji miejskiej 4,50 zł.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Stolica Łotwy jest miastem portowym, ale nie oznacza to, że w jej okolicy nie jest możliwe plażowanie. Uroczymi kurortami nadbałtyckimi leżącymi w pobliżu Rygi są chociażby Jurmala czy Bultudri.

d2oye07

Tirana – europejska stolica kraju bunkrów

Tirana, stolica Albanii, to kierunek dla turystów o szerokich horyzontach. Żeby się tam odnaleźć, potrzebna jest nie tylko ciekawość obcowania z nieznanym, ale również znajomość historii i przynajmniej w pewnym stopniu realiów tego państwa. Bo cóż pocznie laik, który, idąc ulicą, wpadnie na bunkier?

Tirana Instagram.com
Tirana Źródło: Instagram.com, fot: albelieve83

Bunkry to stały element albańskiego krajobrazu. Powstały w czasie ponad 40-letnich rządów komunistycznego tyrana Envera Hoxhy, ogarniętego strachem przed inwazją nieprzyjacielskich mocarstw. Dziś w bunkrach znajdują się bary, hotele, sklepy czy siedziby instytucji kulturalnych.

Poza tym Tirana zachwyca i ciekawi architeturą. Swój ślad zostawiły tu stulecia panowania osmańskiego i kilka dziesięcioleci socjalizmu, ale nie brakuje również budynków w stylu typowo śródziemnomorskim. Do najważniejszych zabytków Tirany należy meczet Etehem Bey z XVIII wieku.

Tirana Instagram.com
Tirana Źródło: Instagram.com, fot: visit_tirana

Tirana leży co prawda ponad 30 km od wybrzeża Morza Adriatyckiego, ale łatwo się tam dostać dzięki komunikacji międzymiastowej. Najsławniejsze kurorty Riwiery Albańskiej to Durres i Golem. Ceny w Tiranie są bardzo atrakcyjne dla polskiego turysty z ograniczonym budżetem.

d2oye07

Tirana to miasto, w którym dzień pobytu kosztuje około 291 zł z uwzględnieniem między innymi noclegu (100 zł), obiadu w restauracji (20 zł) i biletów komunikacji miejskiej (2,50 zł).

Budapeszt – stolica w centrum Europy

Budapeszt to stolica, której nie trzeba nikomu przedstawiać. Miasto o architekturze środkowoeuropejskiej, atmosferze śródziemnomorskiej i kuchni jak nigdzie indziej. Co roku wita tysiące turystów. Nie jest to jednak na szczęście turystyka nachalna, bo Budapesztu wystarczy dla każdego.

Budapeszt to miasto, które każdy powinien odwiedzić Shutterstock.com
Budapeszt to miasto, które każdy powinien odwiedzić Źródło: Shutterstock.com, fot: Krisztina Papp

Znajdą tu coś dla siebie smakosze dobrego, aromatycznego jedzenia i wyśmienitego, lekkiego wina. Poza tym Budapeszt to miasto muzyki, wdzięcznych czardaszy i walców jeszcze z tradycji Austro-Węgier. Nie należy zapominać, że Budapeszt to także miasto ważne historycznie, zarówno w kontekście Europy, jak i relacji węgiersko-polskich.

W ostatnich latach miasto rozwinęło się także pod względem kultury. Powstaje coraz więcej muzeów, galerii, artystycznych knajp. W Budapeszcie organizowane są także liczne festiwale, a wśród nich najpopularniejszy jest Budapest Sziget, na który zapraszane są czołowe gwiazdy muzyki rozrywkowej z całego świata.

d2oye07

Będąc w Budapeszcie, warto zobaczyć monumentalną Katedrę św. Stefana, Parlament, Wzgórze Zamkowe i Wzgórze Gellérta z termami. Poza tym punktem obowiązkowym jest zielona Wyspa św. Małgorzaty na Dunaju i Plac Bohaterów. A jeśli już wszystkie ważne zabytki uda się zobaczyć, warto przejść się uliczkami Budapesztu, poobserwować codzienne życie, wstąpić do miłej knajpki i delektować się pobytem w tym magicznym mieście.

Budapeszt Pixabay.com
Budapeszt Źródło: Pixabay.com, fot: schaerfsystem

Nocleg na* jedną noc w Budapeszcie* to koszt oscylujący wokół 130 zł. Obiad w restauracji wyniesie z kolei średnio 60 zł, a poruszanie się komunikacją miejską 5 zł za bilet jednorazowy. Razem dzień w Budapeszcie będzie kosztował turystę około 322 zł.

Budapeszt Pixabay.com
Budapeszt Źródło: Pixabay.com, fot: Bergadder

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: W białych skarpetach i z piwem w ręku. Janusze i Grażyny podbijają Bałtyk

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d2oye07
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2oye07