Najwspanialsze parki narodowe świata - ranking CNN
Serwis CNN przygotował zestawienie 30 najlepszych parków narodowych na świecie znajdujących się poza granicami USA. Oceniając wybrane tereny brano pod uwagę m.in. walory przyrodnicze i krajobrazowe miejsc czy bezpieczeństwo i gościnność lokalnych mieszkańców. W zestawieniu znalazł się polski akcent i zważywszy na silną konkurencję mamy być z czego dumni. Oto 12 wyróżnionych parków!
Serwis CNN przygotował zestawienie 30 najlepszych parków narodowych na świecie znajdujących się poza granicami USA. Oceniając wybrane tereny brano pod uwagę m.in. walory przyrodnicze i krajobrazowe miejsc czy bezpieczeństwo i gościnność lokalnych mieszkańców. W zestawieniu znalazł się polski akcent i zważywszy na silną konkurencję mamy być z czego dumni. Sprawdźcie, na którym miejscu uplasował się jeden z polskich parków narodowych.
Zwycięzcą rankingu został argentyński Park Narodowy Wodospadów Iguazu. To seria spektakularnych kaskad na rzece w dżungli znajdującej się na granicy Argentyny i Brazylii. Ze względu na rozmiary i swoje niezaprzeczalne piękno wodospady są uważane za jeden z 7 nowych cudów natury. Na spektakularny obraz składa się w sumie 275 wodospadów rozciągniętych na przestrzeni kilku kilometrów. Największą kaskadą jest Gardło Diabła o wysokości ponad 72 metrów. To niezwykłe miejsce odwiedza ponad milion turystów rocznie. Nad wodospady, które już są wpisane na listę UNESCO jest najlepiej wybrać się późnym latem, a na ich podziwianie warto przeznaczyć co najmniej dwa dni.
at/pw
Miejsce 2. Los Glaciares, Argentyna
Na miejscu drugim znalazł się Park Narodowy Los Glaciares, w prowincji Santa Cruz w Argentynie. Bez wątpienia największą atrakcją tego miejsca, a także całej Patagonii jest Perito Moreno - jeden z najpiękniejszych lodowców świata. O jego uroku decydują nie tylko połacie lodu o najróżniejszych kształtach, ale także niezwykłe zjawisko przyrody - na terenie lodowca tworzą się oczka wodne o błękitnej barwie, która kontrastuje z bielą śniegu.
Miejsce 3. Nahuel Huapi, Argentyna
Park Narodowy Nahuel Huapi to najstarszy obszar chroniony w Argentynie. Położony nad jeziorem Nahuel Huapi, u podnóża patagońskich Andów jest jednym z największych rezerwatów przyrody w kraju. Najlepszym sposobem na poznanie tego miejsca jest podróż szlakiem Siedmiu Jezior i biwakowanie pod gołym niebem.
Miejsce 4. Rezerwat Gandoca-Manzanillo, Kostaryka
Rezerwat Gandoca-Manzanillo utworzony tuż o krok od centrum miasta Manzanillo na Kostaryce to miejsce jak z bajki. Oszałamia czystymi dzikimi plażami i krystaliczną wodą Morza Karaibskiego. To rewelacyjne miejsce dla tych, którzy pragną obserwować dziką przyrodę, a przy okazji ponurkować czy snurkować.
Miejsce 5. Tikal, Gwatemala
Park Narodowy Tikal w północnej Gwatemali, na terenie którego znajduje się starożytne miasto Majów znalazł się na piątym miejscu. Jest to największe stanowisko archeologiczne w Ameryce Południowej. Na około 10 km kw. znajdują się świątynie, pałace i inne pozostałości po cywilizacji Majów, którzy opuścili te tereny 1000 lat temu. Park został wpisany na listę UNESCO w 1979 roku.
Miejsce 6. Rapa Nui, Chile
Należąca od 1888 roku do Chile Wyspa Wielkanocna uchodzi za najbardziej odległe od cywilizacji zamieszkałe miejsce na ziemi. Od Ameryki Południowej dzieli je 3800 km, a od Tahiti 4050 km. Pierwotna nazwa wyspy to Rapa Nui - Wielka Wyspa lub Te Pito o Te Henua - Pępek Świata. Tym, co kojarzy się z wyspą, są bez wątpienia gigantyczne posągi - moai. Do naszych czasów przetrwało zaledwie 50 z nich, które stoją na swoich dawnych miejscach. Poza nimi na Wyspie Wielkanocnej znajdują się cztery tysiące petroglifów, czyli wyrytych w skale rysunków. Dzięki nim wyspa jest uważana za największe muzeum archeologiczne pod gołym niebem na świecie. Niemal połowa wyspy wchodzi w skład utworzonego w 1935 roku Parku Narodowego Rapa Nui, który w 1996 roku wraz z moai został wpisany na listę UNESCO.
Miejsce 7. Torres del Paine, Chile
Na miejscu siódmym uplasował się Park Narodowy Torres del Paine w chilijskiej Patagonii. Tutejsze lodowce, jeziora, wodospady i górskie szczyty corocznie przyciągają 120 tysięcy gości z całego świata. Park obejmuje obszar ponad 2400 km kw. i od północy graniczy z Argentyną, a dokładnie z Parkiem Lodowców (Parque Nacional Los Glaciares). Wysokość tutejszych szczytów waha się między 2500 do 3000 m n.p.m. Park został założony w 1959 roku, natomiast niecałe 20 lat później - w 1978 roku - otrzymał także status rezerwatu biosfery UNESCO.
Miejsce 8. Canaima, Wenezuela
Jeden z najbardziej niesamowitych krajobrazów na świecie można zobaczyć na północnym krańcu Ameryki Południowej. Na terenie Wenezueli, w pobliżu granicy z Gujaną i Brazylią znajduje się Park Narodowy Canaima. Jego ogromny rozmiar, który można porównać z powierzchnią Belgii, daje mu 6 pozycję na liście największych parków na świecie. Ponad połowę z 30 tys. km kw. zajmuje wyjątkowy cud natury - góry stołowe, noszące nazwę _ tepui _. Innym skarbem tego miejsca jest najwyższy na świecie wodospad - Salto Angel (na zdjęciu).
Miejsce 9. Galapagos, Ekwador
Galapagos to ekwadorskie wyspy położone na Oceanie Spokojnym, 926 km od wybrzeży Ameryki Południowej. Większość występujących na nich zwierząt to gatunki endemiczne. W Parku Narodowym Galapagos spotkamy różnorodne gatunki - legwany, iguany, lwy morskie, wodne żółwie czy pingwiny równikowe. Najsłynniejsze są oczywiście ogromne żółwie słoniowe, którym wyspy zawdzięczają swoją nazwę i sławę.
Miejsce 10. Cairngorms, Szkocja, Wielka Brytania
Park Narodowy Cairngorms to największy obszar chroniony na Wyspach Brytyjskich. Utworzono go w 2003 roku w górach Cairngorms, na północy Szkocji. Obejmuje on obszar 4528 km kw, a na jego terenie znajdziemy urokliwe skaliste wrzosowiska i tereny będące miejscami lęgowymi licznych gatunków ptaków.
Miejsce 11. Goreme, Turcja
Park Narodowy Goreme w Kapadocji uplasował się na miejscu 11. Turystycznym centrum tego niezwykle malowniczego zakątka jest wioska Goreme. Nie ma się czemu dziwić, bo to właśnie tutaj znajduje się muzeum na wolnym powietrzu ze skupiskiem najpiękniejszych kościołów, a samo Goreme to doskonała baza na piesze wycieczki do najbardziej fantastycznych dolin, które skupione są wokół miejscowości, a także do eksploracji podziemnych miast w Kaymakli i Derinkuyu.
Miejsce 12. Tatrzański Park Narodowy
Na 12. miejscu znalazł się Tatrzański Park Narodowy. To jedna z najważniejszych atrakcji turystycznych w Polsce - rocznie przybywa tu ok. 3 mln osób. Wycieczki na Kasprowy Wierch, Gubałówkę, spacer nad Morskim Okiem czy, dla tych bardziej doświadczonych w chodzeniu po górach, wyprawa na Orlą Perć, stanowią obowiązkowe elementy wizyty w Tatrzańskim Parku Narodowym. Utworzono go w 1954 roku, a jego powierzchnia wynosi ponad 21 tys. hektarów. Około 70 proc. terenu TPN zajmują lasy i zarośla kosodrzewiny, a pozostałe 30 proc. to murawy wysokogórskie, skały i wody. Ochroną ścisłą objęte jest ok. 11,5 tys. hektarów, w tym całe piętro hal i turni, piętro kosodrzewiny, oraz częściowo również lasy regla górnego i dolnego. - To dla nas ogromne wyróżnienie. Cieszymy się, że doceniono walory Tatr, a także działania pracowników parku na rzecz ochrony przyrody - powiedział PAP dyrektor TPN Szymon Ziobrowski.
at/pw