Najwspanialsze place świata
Francuska edycja Lonely Planet przygotowała ranking najpiękniejszych placów świata. W prestiżowym zestawieniu nie zabrakło Wenecji, Marakeszu czy Moskwy. Na pierwszym miejscu znalazło się polskie miasto, które już wielokrotnie zostało docenione przez turystów z całego świata.
Francuska edycja Lonely Planet przygotowała ranking najpiękniejszych placów świata. W prestiżowym zestawieniu nie zabrakło Wenecji, Marakeszu czy Moskwy. Na pierwszym miejscu znalazło się polskie miasto, które już wielokrotnie zostało docenione przez turystów z całego świata.
Na miejscu 10. uplasował się Plac Czerwony w Moskwie. Miejsce-symbol, które na stałe zapisało się już w dziejach świata, ale także popkultury. Odbywały się tu defilady, kręcono filmy (m.in. _ Czerwona gorączka czy Mission Impossible 4: Ghost Protocol _), wylądował tu też w 1987 roku niemiecki pilot Mathias Rust. Do placu przylega Kreml (siedziba prezydenta Rosji), imponująca cerkiew Wasyla Błogosławionego zwieńczona charakterystycznymi kopułami, Mauzoleum Lenina i ceglastoczerwony budynek Państwowego Muzeum Historycznego. Jedyną rzeźbą na placu jest pomnik Kuźmy Minina i Dmitrija Pożarskiego, którzy pomogli Moskwie wyprzeć z miasta Polaków w 1612 roku. W 1991 roku plac, jako pierwsze miejsce w Rosji, został umieszczony na liście UNESCO.
Państwowe Muzeum Historyczne, Plac Czerwony, Moskwa, fot. dbasulto, Licencja Creative Commons, flickr.com
at/if
Miejsce 9. Plac Imama Homeiniego, Isfahan, Iran
Plac Imama Homeiniego został zbudowany w XVI wieku, gdy stolicę państwa przeniesiono do Isfahanu. Pierwotnie miał służyć ceremoniom królewskim i grze w polo, w XVII wieku zmieniono jego charakter na handlowy. Cały teren placu i otaczające go budowle w 1979 roku wpisano na listę UNESCO.
fot. dynamosquito, Licencja Creative Commons, flickr.com
Miejsce 8. Zócalo, Ciudad de Mexico, Meksyk
Zócalo (cokół) to nieoficjalna nazwa Placu Konstytucji w Ciudad de Mexico. Wytyczono go w miejscu dawnej świątyni Azteków i pałacu Montezumy w XVI wieku. To jeden z największych placów na świecie - jego powierzchnia wynosi 46800 m kw.
fot. madiko83, Licencja Creative Commons, flickr.com
Miejsce 7. Wielki Plac w Antwerpii, Belgia
Położony w centrum Antwerpii Grote Markt to skarb w sam w sobie - mieści się przy nim ratusz miejski, zabytkowe kamienice cechowe oraz przepiękna fontanna Brabo. Przy placu wznosi się katedra Najświętszej Maryi Panny.
fot. Ckiki lwai, licencja Wikimedia Commons
Miejsce 6. Rynek Staromiejski, Praga, Czechy
Rynek Staromiejski w Pradze to najważniejsze i zarazem najpiękniejsze miejsce w mieście. Znajduje się między Placem Wacława i Mostem Karola, słynie głównie z zabytkowych kamienic, jednak największe zainteresowanie rzesz turystów budzi zegar astronomiczny. Składa się on z dwóch tarcz - pierwsza wskazuje położenie ciał niebieskich, a druga miesiące. Ponadto, co godzinę odbywa się na nim pokaz ruchomych figur, co sprawia, że wszyscy przechodnie z zaciekawieniem i niecierpliwością wpatrują się w ścianę Ratusza Staromiejskiego czekając na spektakl. Charakterystycznym elementem rynku jest również bogato zdobiony Kościół Tyński, który od frontu zachwyca dwoma wieżami i rzeźbą Madonny między nimi.
fot. CplGumby, Licencja Creative Commons, flickr.com
Miejsce 5. Plaza Mayor, Salamanca, Hiszpania
Plaza Mayor, miejsce spotkań zarówno mieszkańców, jak i turystów, jest położony w samym centrum miasta, a otaczające go barokowe budynki wypełniają sklepy z pamiątkami i biżuterią, restauracje i kawiarnie. Nad placem, który jest uznawany za najpiękniejszy w całej Hiszpanii góruje imponujący ratusz.
fot. Stef Mec, licencja Wikimedia Commons
Miejsce 4. Plac Stanisława, Nancy, Francja
Plac Stanisława w Nancy uplasował się na 4. miejscu zestawienia. To nowatorskie założenie architektoniczne mające na celu połączenie starego i nowego miasta powstało XVIII w. z inicjatywy dawnego króla Polski, Stanisława Leszczyńskiego, ówczesnego księcia Lotaryngii i Baru. Plac ma długość 125 metrów i szerokość 106 metrów. Od XIX wieku w jego centrum stoi pomnik Stanisława Leszczyńskiego. W 1983 roku Place Stanislas wraz z pobliskimi Place de la Carriere i Place d'Alliance zostały wpisane na listę UNESCO.
fot. Panoramas, Licencja Creative Commons, flickr.com
Miejsce 3. Plac Dżamaa al-Fina, Marakesz, Maroko
Dżamaa al-Fina to największy plac, a jednocześnie największa atrakcja turystyczna Marakeszu. Miejsce ożywa po zmroku, kiedy to rozpoczyna się targ, otwierane są restauracje pod gołym niebem, pojawiają się uliczni artyści, uzdrawiacze czy zaklinacze węży. Od 2001 roku rynek wraz z całym zabytkowym centrum miasta został wpisany na listę dziedzictwa UNESCO, a w 2008 roku na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.
fot. jelwolf - Fotolia.com
Miejsce 2. Plac św. Marka, Wenecja, Włochy
Plac św. Marka to miejsce, które każdy odwiedzający Wenecję po prostu musi zobaczyć. Znajdujący się w najstarszej części miasta stanowi punkt wyjścia do zwiedzania Bazyliki św. Marka i zjawiskowego Pałacu Dożów. Niestety - Wenecję coraz częściej nawiedzają powodzie, a najbardziej cierpi na tym właśnie słynny plac. Aqua alta, czyli wyjątkowo duży przypływ spowodował, że w listopadzie 2012 roku woda osiągnęła poziom aż 149 centymetrów - jeden z najwyższych w ciągu ostatnich 150 lat. Zalany został m.in. Plac św. Marka i przylegające do niego zabytkowe kamienice i pałace.
fot. MasterLu - Fotolia.com
Miejsce 1. Rynek Główny, Kraków
Na pierwszym miejscu zestawienia znalazł się Rynek Główny w Krakowie. Jego historia sięga XIII wieku, kiedy to u zbiegu 11 ulic wytyczono regularny 4-hektarowy kwadratowy plac będący obecnie jednym z największych w Europie. Przez rynek wiedzie Droga Królewska prowadząca od Bramy Floriańskiej przez Stare Miasto i Okół na Zamek Królewski na Wawelu. Do rynku przylegają m.in. kościół Mariacki, Sukiennice i Wieża Ratuszowa.
fot. whitelook, Licencja Creative Commons, flickr.com
at/if