Najwyższe polskie budynki
Chociaż w Polsce nie ma jeszcze wielu miejsc, które chociaż trochę przypominałyby Manhattan, to możemy się pochwalić kilkudziesięcioma wieżowcami. Przedstawiamy listę najwyższych budynków w kraju.
Chociaż w Polsce nie ma jeszcze wielu miejsc, które chociaż trochę przypominałyby Manhattan, to możemy się pochwalić kilkudziesięcioma wieżowcami. Przedstawiamy listę najwyższych budynków w kraju.
Miejsce 1. Pałac Kultury i Nauki, Warszawa
Oddany do użytku w 1955 roku Pałac Kultury i Nauki jest wciąż najwyższym budynkiem w Polsce. Jego wysokość do dachu wynosi 188 m, a łącznie z iglicą 230,7 m. W PKiN organizowane są targi i wystawy, znajdują się tam m.in. Sala Kongresowa, muzea, kino czy teatr 6.Piętro.
Miejsce 10. ORCO Tower, Warszawa
Pierwszą dziesiątkę najwyższych polskich budynków otwiera budynek ORCO Tower wybudowany przy Alejach Jerozolimskich. Jego wysokość to 115metrów. Całkowitą powierzchnię tego budynku zajmują pomieszczenia biurowe.
Miejsce 9. Sea Towers
Wybudowane nad samym morzem wieże, oddanie do użytku w lutym 2009 roku, są najwyższym budynkiem mieszkalnym w Polsce. Jest to również najwyższy polski, znajdujący się poza Warszawą wieżowiec. Jego wysokość to 141,6 m (125,4 m bez iglicy). Ciekawostką jest fakt, że do 1930 roku w miejscu, gdzie teraz stoi ten wysokościowiec, było morze.
Miejsce 8. TP S.A. Tower, Warszawa
Funkcjonujący od 2003 roku budynek TP S.A. Tower jest kolejny na liście. Jego wysokość to 128 m. Niemalże w całości jest wykorzystywany przez Telekomunikację Polską. W planach jest wybudowanie tam tarasu widokowego, z którego można będzie podziwiać panoramę stolicy.
Miejsce 7. Oxford Tower, Warszawa
Nazywany przez niektórych budynkiem Elektrimu, Oxford Tower jest budynkiem o wysokości 150 metrów. Jest jednym z pierwszych wieżowców wybudowanych w Polsce. Jego budowę ukończono w 1979 roku. Obecnie znajdują się w nim biura. Natomiast w 1988 roku budynek "zagrał" w w filmie _ Pan Kleks w kosmosie _
Miejsce 6. Hotel Marriott, Warszawa
Chociaż prawdziwa nazwa tego 170- metrowego budynku to Centrum LIM, wszyscy znają go jako Mariott. Budowany był przez lata 80. i od 1989 roku pełni funkcje hotelowo-biurowe. Hotel Mariott, zajmujący budynek od 20 kondygnacji wzwyż, jako jeden z pierwszych w Polsce osiągnął poziom hotelu 5*. Dysponuje 523 pokojami i 95 apartamentami.
Miejsce 5. Warsaw Financial Center, Warszawa
Warszawskie Centrum Finansowe to budowla z końca lat 90. o wysokości 165 metrów ( w tym 21-metrowa iglica). Mówi się, że to jeden z najbezpieczniejszych budynków w mieście - z własnym agregatem i uzdatnianą wodą, którą można pić prosto z kranu. Poza 6- cio piętrowym parkingiem, barem i fitnessem, w wieżowcu znajdują się biura.
Miejsce 4. InterContinental Warszawa
InterContinental nie dość, że zajmuje 4. miejsce w Polsce na liście najwyższych budynków (jego wysokość to 164 m), to jeszcze jest trzecim pod względem wysokości hotelem 5* w Europie i pierwszym w Polsce. Oddany do użytku w 2004 roku hotel dysponuje 326-ma pokojami, w tym wieloma apartamentami na najwyższym światowym poziomie.
Miejsce 3. Rondo 1, Warszawa
Ten, uroczyście otwarty 7 marca 2006 roku, wieżowiec biurowy sięga wysokości 192 metrów (159 m do dachu). Składa się z dwóch części - jedna 10-cio, a druga 40-to piętrowa. W niższej znajdują się powierzchnie handlowo-usługowe, a w wyższej biura. Jest to budynek biurowy klasy AAA, spełniający najwyższe światowe standardy.
Miejsce 2. Warsaw Trade Tower, Warszawa
Warsaw Trade Tower to najwyższy biurowiec w Polsce. Jego całkowita wysokość to 208 metrów, a odejmując iglicę - 184 m. Oddany do użytku w 1999 roku wieżowiec ma 43 kondygnacje. Poza podziemnym, trzykondygnacyjnym parkingiem i dwoma pierwszymi poziomami zajętymi przez centrum handlowe, resztę powierzchni zajmują biura.