MiastaNajwyższe polskie budynki

Najwyższe polskie budynki

Najwyższe polskie budynki

Chociaż w Polsce nie ma jeszcze wielu miejsc, które chociaż trochę przypominałyby Manhattan, to możemy się pochwalić kilkudziesięcioma wieżowcami. Przedstawiamy listę najwyższych budynków w kraju.

Chociaż w Polsce nie ma jeszcze wielu miejsc, które chociaż trochę przypominałyby Manhattan, to możemy się pochwalić kilkudziesięcioma wieżowcami. Przedstawiamy listę najwyższych budynków w kraju.

1 / 10

Miejsce 1. Pałac Kultury i Nauki, Warszawa

Obraz
© wikipedia.org Nnb Creative Commons http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.pl

Oddany do użytku w 1955 roku Pałac Kultury i Nauki jest wciąż najwyższym budynkiem w Polsce. Jego wysokość do dachu wynosi 188 m, a łącznie z iglicą 230,7 m. W PKiN organizowane są targi i wystawy, znajdują się tam m.in. Sala Kongresowa, muzea, kino czy teatr 6.Piętro.

2 / 10

Miejsce 10. ORCO Tower, Warszawa

Obraz
© wikipedia.org AstrorekCreative Commons http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.pl

Pierwszą dziesiątkę najwyższych polskich budynków otwiera budynek ORCO Tower wybudowany przy Alejach Jerozolimskich. Jego wysokość to 115metrów. Całkowitą powierzchnię tego budynku zajmują pomieszczenia biurowe.

3 / 10

Miejsce 9. Sea Towers

Obraz
© wikipedia.org Leinad Creative Commons http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.pl

Wybudowane nad samym morzem wieże, oddanie do użytku w lutym 2009 roku, są najwyższym budynkiem mieszkalnym w Polsce. Jest to również najwyższy polski, znajdujący się poza Warszawą wieżowiec. Jego wysokość to 141,6 m (125,4 m bez iglicy). Ciekawostką jest fakt, że do 1930 roku w miejscu, gdzie teraz stoi ten wysokościowiec, było morze.

4 / 10

Miejsce 8. TP S.A. Tower, Warszawa

Obraz
© wikipedia.org Masti Creative Commons http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.pl

Funkcjonujący od 2003 roku budynek TP S.A. Tower jest kolejny na liście. Jego wysokość to 128 m. Niemalże w całości jest wykorzystywany przez Telekomunikację Polską. W planach jest wybudowanie tam tarasu widokowego, z którego można będzie podziwiać panoramę stolicy.

5 / 10

Miejsce 7. Oxford Tower, Warszawa

Obraz
© wikipedia.org Leinad Creative Commons http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.pl

Nazywany przez niektórych budynkiem Elektrimu, Oxford Tower jest budynkiem o wysokości 150 metrów. Jest jednym z pierwszych wieżowców wybudowanych w Polsce. Jego budowę ukończono w 1979 roku. Obecnie znajdują się w nim biura. Natomiast w 1988 roku budynek "zagrał" w w filmie _ Pan Kleks w kosmosie _

6 / 10

Miejsce 6. Hotel Marriott, Warszawa

Obraz
© wikipedia.org Plogi Creative Commons http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.pl

Chociaż prawdziwa nazwa tego 170- metrowego budynku to Centrum LIM, wszyscy znają go jako Mariott. Budowany był przez lata 80. i od 1989 roku pełni funkcje hotelowo-biurowe. Hotel Mariott, zajmujący budynek od 20 kondygnacji wzwyż, jako jeden z pierwszych w Polsce osiągnął poziom hotelu 5*. Dysponuje 523 pokojami i 95 apartamentami.

7 / 10

Miejsce 5. Warsaw Financial Center, Warszawa

Obraz
© wikipedia.org Leinad Creative Commons http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.pl

Warszawskie Centrum Finansowe to budowla z końca lat 90. o wysokości 165 metrów ( w tym 21-metrowa iglica). Mówi się, że to jeden z najbezpieczniejszych budynków w mieście - z własnym agregatem i uzdatnianą wodą, którą można pić prosto z kranu. Poza 6- cio piętrowym parkingiem, barem i fitnessem, w wieżowcu znajdują się biura.

8 / 10

Miejsce 4. InterContinental Warszawa

Obraz
© wikipedia.org Sfu Creative Commons http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.pl

InterContinental nie dość, że zajmuje 4. miejsce w Polsce na liście najwyższych budynków (jego wysokość to 164 m), to jeszcze jest trzecim pod względem wysokości hotelem 5* w Europie i pierwszym w Polsce. Oddany do użytku w 2004 roku hotel dysponuje 326-ma pokojami, w tym wieloma apartamentami na najwyższym światowym poziomie.

9 / 10

Miejsce 3. Rondo 1, Warszawa

Obraz
© wikipedia.org Krzysztof Zacharz Creative Commons http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.pl

Ten, uroczyście otwarty 7 marca 2006 roku, wieżowiec biurowy sięga wysokości 192 metrów (159 m do dachu). Składa się z dwóch części - jedna 10-cio, a druga 40-to piętrowa. W niższej znajdują się powierzchnie handlowo-usługowe, a w wyższej biura. Jest to budynek biurowy klasy AAA, spełniający najwyższe światowe standardy.

10 / 10

Miejsce 2. Warsaw Trade Tower, Warszawa

Obraz
© wikipedia.org Astrorek Creative Commons http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.pl

Warsaw Trade Tower to najwyższy biurowiec w Polsce. Jego całkowita wysokość to 208 metrów, a odejmując iglicę - 184 m. Oddany do użytku w 1999 roku wieżowiec ma 43 kondygnacje. Poza podziemnym, trzykondygnacyjnym parkingiem i dwoma pierwszymi poziomami zajętymi przez centrum handlowe, resztę powierzchni zajmują biura.

warszawamanhattangdynia

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)