Najzimniejsze stolice świata
Panujące za oknem ponad 30 stopniowe upały, potrafią być męczące nawet dla największych fanów wysokich temperatur. Dla ochłody postanowiliśmy przedstawić najzimniejsze stolice świata, w których nawet latem odczujemy przyjemny chłód.
Panujące za oknem ponad 30 stopniowe upały, potrafią być męczące nawet dla największych fanów wysokich temperatur. Dla ochłody postanowiliśmy przedstawić najzimniejsze stolice świata, w których nawet latem odczujemy przyjemny chłód.
sc/if
Nuuk, Grenlandia
Nuuk jest stolicą Grenlandii. Temperatury w zimie sięgają -29,5 stopni Celsjusza, a latem wynoszą +6,5. Stolica zachwyca piękną, bajkowo-lodową scenerią. Najlepszą formą zwiedzania miasta jest spacer. Ale czy jesteśmy pewni, że wytrzymamy ten mroź?
Tallin, Estonia
Stolica Estonii również nie należy do najcieplejszych. W zimie temperatury sięgają tam -30, a latem +16 stopni Celsjusza. Dzięki takim temperaturom starówka stolicy Estonii, w zimowych miesiącach, wygląda jak z bajki. Stolica Estonii posiada wyjątkowo piękne Stare Miasto, które uważane jest przez wielu turystów za najpiękniejsze nad Bałtykiem. Średniowieczna zabudowa wznosi się na wzgórzu nad portem. Pomiędzy pozostałościami murów obronnych i strzelistymi wieżami kościołów biegną brukowane, pokręcone uliczki wiodące na rynek. W mieście wyraźnie widać wpływy różnych kultur, które ukształtowały wizerunek miasta. W efekcie powstała unikalna mieszanka starej zabudowy i kosmopolitycznego luzu.
Helsinki, Finlandia
Do fińskich znaków firmowych należą sauna, św. Mikołaj z Rovaniemi i Muminki. Stolica kraju jest naprawdę mroźna. Temperatury dochodzą tu zimą do -33 stopni Celsjusza. W lipcu średnia wynosi tylko +17 stopni Celsjusza. Jednak mimo niepewnej pogody, warto tu przyjechać. Co najbardziej kojarzy się z Helsinkami? Punktem charakterystycznym jest biała sylweta Katedry na placu Senatu. Cały plac jest otoczony klasycystycznymi budynkami jak z Sankt Petersburga, a pośrodku stoi pomnik Cara Rosji. Nic dziwnego, przez ponad 100 lat od 1809 roku Finlandia była częścią Rosji, a Helsinki zawdzięczają carom szybki rozwój. Teraz to nowoczesne miasto, pełne optymizmu. Specjalne atrakcje to wycieczka do twierdzy Suomenlinna, podziemny kościół Temppeliaukio gdzie odbywają się koncerty, muzea Kiasma i Ateneum.
Ottawa, Kanada
W Kanadzie niekoniecznie sprawdza się powiedzenie "małe jest piękne". Kanada jest wielka i... też piękna. Nie sposób jej nie lubić, mimo panującego chłodu. Temperatury w stolicy kraju sięgają nawet -37 stopni Celsjusza. Podczas letnich miesięcy waha się między 16 a 18 stopni Celsjusza. Jednak Ottawa, mimo chłodnej temperatury, to wciąż przyjemne i beztroskie miasto.
Mińsk, Białoruś
W stolicy Białorusi mrozy sięgają nawet -40 stopni Celsjusza. Latem jest dużo przyjemniej, średnia temperatura wynosi 19 stopni Celsjusza. Mińsk to największy ośrodek gospodarczy, kulturalny i naukowy kraju, który warto odwiedzić.
Ułan Bator, Mongolia
Stolica Mongolii jest również bardzo zimna. Panują tu temperatury do -49 stopni Celsjusza. Latem temperatura wzrasta średnio do 16 stopni powyżej zera. Wszystkie azjatyckie stolice mają do zaoferowania orientalny styl, który przyciąga i fascynuje cudzoziemców - ale nie Ułan Bator. Miasto to powstało w 1639 roku i nie zachwyca turystów. Jedyny cel podróży to ochłoda.
Astana, Kazachstan
Tu zimą temperatura potrafi spaść do - 52 stopni Celsjusza. Latem oscyluje w okolicach 19 stopni. Stolica Kazachstanu jest bardzo ciekawa. W 1997 roku została przeniesiona z Ałma-Aty. Najbardziej znana jest nie tylko z niskich temperatur, ale także z futurystycznej architektury. Warto się pokusić o odwiedzenie tego miejsca.
sc/if