Trwa ładowanie...

Naukowcy alarmują. Wróble znikają z miast

Czyżby widok wesołych wróbli taplających się w kałużach, stawał się rzadkością i odchodził do przeszłości? Naukowcy alarmują, że populacja tych ptaków gwałtownie się zmniejsza. A ich miejsce zajmują wszędobylskie gołębie.

Naukowcy alarmują. Wróble znikają z miastŹródło: Shutterstock.com
d22ngov
d22ngov

Te symptatyczne ptaszki mają problemy na całym świecie i to od lat. Ogólnopolskie Stowarzyszenie Ochrony Ptaków podało dane, z których wynika, że np. w Wielkiej Brytanii od lat 70. ubiegłego wieku z 12 mln par pozostała połowa. W Polsce niestety również zauważono ten problem.

Ornitolodzy z Muzeum i Instytutu Zoologii PAN zbadali, że w ciągu 30 lat w stolicy ubył co trzeci mieszkający tu wcześniej wróbel. Tak wynika z raportu przygotowanego w ramach akcji Wróbloliczenia w Warszawie.

Dlaczego tych sympatycznych ptaków jest coraz mniej? Nie mają, gdzie budować gniazd, ponieważ w wyniku prac ociepleniowych w budynkach mieszkalnych – wszelkie otwory, czyli szpary, szczeliny czy wyłomy, w których mogłyby założyć gniazda – są dokładnie uszczelniane.

Nie mogąc zbudować gniazda w takich miejscach, podejmują próby lęgów w żywopłotach i niestety padają ofiarą większych ptaków, takich jak: gawrony, wrony czy sójki. Przegrywają z nimi walkę o resztki pozostawiane przez człowieka, jaja i pisklęta są dla drapieżników niezłym łupem.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Kolejną kwestią jest brak pożywienia. Wróble żywią się owadami, nasionami i owocami roślin, do których mają coraz mniejszy dostęp w dużych miastach. - Coraz mniej owadów, spadek ilości pokarmu roślinnego, zanik transportu konnego, chemizacja środowiska, koszenie trawników – mówił na łamach magazynu Focus dr hab. Janiszewski - to tylko niektóre składowe prowadzące do zanikania naszego ćwierkającego towarzysza.

Biolog zwraca uwagę, że na zmniejszenie populacji tych sympatycznych ptaków wpływa również zbytnia ingerencja człowieka w naturę i przycinanie każdego trawnika, krzaczka czy krzewu. Zapominamy, że to właśnie w półdzikich miejscach bezpieczny azyl znajdują właśnie te zwierzęta.

d22ngov

Wszystkie te czynniki sprawiają, że w miastach zmniejsza się populacja wróbli, a ich miejsce zastępują gołębie, które łatwiej przystosowują się do zmieniającego się środowiska.

Na terenie Polski wróbel zwyczajny jest objęty ścisłą ochroną gatunkową.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Masowa zagłada maskonurów. Ptaki kolejną ofiara kryzysu klimatycznego

d22ngov
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d22ngov

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj