Trwa ładowanie...
dass8f0

Naukowcy zajrzeli pod deski średniowiecznych kościołów. Znaleźli tam niesamowite skarby

W Skandynawii rozpoczęto badania, które mają ujawnić co kryje się pod drewnianymi kościelnymi podłogami. Na podstawie rozmieszczenia znalezionych przedmiotów można ustalić ciekawe fakty. Np. to, gdzie w kościołach stały kobiety.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pod podłogami kościołów znaleziono m. in monety, perły i spinki do włosów
Pod podłogami kościołów znaleziono m. in monety, perły i spinki do włosów (Shutterstock.com)
dass8f0

Skandynawia, w odróżnieniu od krajów europejskich, jest państwem, w którym w okresie średniowiecza stawiano kościoły wykonywane w znacznej części z drewna. W samej Norwegii w tamtych czasach wzniesiono tysiące drewnianych świątyń. Do dziś ostało się * zaledwie 28 z nich. Gdy naukowcy zajrzeli pod ich deski, znaleźli * ponad 20 tys. monet, które pochodzą z XII i XIV w. Podobne badania przeprowadzono w Danii oraz Szwecji i w każdym z tych krajów pod kościelnymi podłogami kryły się podobne skarby. Były to m. in. monety, perły, spinki do włosów i inne drobne przedmioty.

Sevein Harald Gullbekk z Uniwersytetu w Oslo przeanalizował wzór według którego układają się znalezione przedmioty. Z jego obserwacji wynika, że mężczyźni i kobiety mieli w kościele wyznaczone osobne przestrzenie. Wywnioskowali to po tym, że perły i spinki do włosów były zlokalizowane w jednej części kościoła. Wierni gubili także spore ilości złotych monet, których wykorzystywanie było w Szwecji szeroko rozpowszechnione. Ludzie wierzyli, że mogą mieć one wpływ na życie wieczne .

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dass8f0

Podziel się opinią

Share

dass8f0

dass8f0