Trwa ładowanie...

Nawigacja satelitarna: bezpiecznie do celu

Jeśli ktoś z was ostatnio będąc w trasie, miał w rękach papierową mapę i kierował się nią w wyznaczaniu drogi do celu, to albo obawia się nowinek technologicznych, albo popsuła mu się nawigacja. Tradycyjne rozwiązania coraz częściej ustępują dziś nawigacji satelitarnej. Dlaczego? Papierowe mapy są niepraktyczne, niewygodne i niekoniecznie odzwierciedlają aktualny stan dróg.

Nawigacja satelitarna: bezpiecznie do celuŹródło: 123RF.COM
d4dmw5p
d4dmw5p

Korzyści płynących z posiadania popularnego GPS-u jest sporo. Przede wszystkim możemy jechać w zasadzie w dowolne miejsce, wystarczy załadować do urządzenia odpowiednią mapę. Jadąc np. do Francji, nie musimy kupować map wszystkich krajów, które po drodze miniemy. Ale nawigacja to nie tylko sieć dróg prowadzących do celu, to również ich aktualny stan i nanoszenie danych na bieżąco, pokazywanie obecnej pozycji pojazdu, możliwość wyznaczenia kilku typów tras (płatna, szybka, płynna, krajoznawcza itp.) i korygowania ich w wypadku wykonania błędnego manewru. Gdyby tego było mało, nawigacja może ostrzec nas przed kontrolą radarową, wskazać utrudnienia na trasie (roboty drogowe, korki, wypadki) oraz zaznaczyć po drodze użyteczne miejsca, w których można zatankować, zrobić zakupy lub naprawić pojazd. Zapewnia duże poczucie bezpieczeństwa i oferuje mnóstwo udogodnień. Oto sekret popularności nawigacji satelitarnej.

Jazda z nawigacją satelitarną, nawet po mieście, codziennie zyskuje nowych zwolenników. Decydując się na taką elektroniczną pomoc, mamy do wyboru różne rozwiązania. Część użytkowników wybiera urządzenia stricte przeznaczone do wyznaczania trasy przejazdu. Jednocześnie też rośnie grupa osób wykorzystujących do tego celu smartfony i zainstalowane na nich aplikacje - tak od operatora usług telekomunikacyjnych, jak i dostępne online. Nie dziwi chyba taki stan rzeczy, w końcu smartfony stopniowo zastępują coraz więcej z używanych przez nas urządzeń. A jak się sprawuje nawigacja ze smartfonu?

Nawigacja w formie aplikacji to dziś standard w ofercie polskich operatorów sieci komórkowych. Dzięki dostępnym rozwiązaniom możemy zaplanować drogę do wybranego celu z wszelkimi udogodnieniami. Aplikacja pokaże m.in. natężenie ruchu, utrudnienia na trasie i na bieżąco wyznaczy ich objazd, biorąc pod uwagę preferowany czas przejazdu, dzięki czemu unikniemy stania w korkach i bezużytecznego spalania paliwa. Najlepsze rozwiązanie dla wszystkich jeżdżących w zatłoczonych miastach. Informacje o natężeniu ruchu zbierane są od innych użytkowników, zatem zawsze są aktualne. Tak samo jak mapy, na które nanoszone są codziennie zmiany w stanie dróg. Drogowcy rozpoczęli niezaplanowany remont? Ominiecie go z łatwością. Funkcja CB pozwoli na wymianę informacji między kierującymi, by na czas zdjąć nogę z gazu. Dzięki smartfonowi wyszukacie znajdujące się na trasie atrakcje turystyczne, punkty usługowe, sklepy, hotele i inne miejsca. Bez konieczności pytania o drogę.

Każdy z operatorów stara się, by jego oferta była wyjątkowa. Na tym tle wyróżnia się Nawigacja Orange z mapami pobieranymi on-line oraz trasami alternatywnymi informującymi użytkownika nie tylko o różnicy w czasie przejazdu, ale także o różnicy w odległości. Poza powyższymi funkcjami zapewnia ona użycie aplikacji nie uszczuplając posiadanych pakietów danych, do tego możliwość wysłania sms-a z planowaną godziną przyjazdu, włączenie opcji asystenta pasa ruchu ułatwiającego poruszanie się po skrzyżowaniach w największych miastach w Polsce czy funkcji wskazania miejsca płatnego parkowania. Dla miłośników gadżetów znajdzie się coś z lotniczej technologii: można włączyć ekran HUD (head-up display), wyświetlający na szybie najważniejsze informacje. Jeśli wpatrywaliście się przez kilka godzin w ciemnym samochodzie w mały, migoczący ekran telefonu i macie już tego serdecznie dość – to rozwiązanie dla was! Istnieje też za dodatkową opłatą możliwość skorzystania z nawigacji poza granicami Polski, podczas podróży po Europie. Oczywiście bez opłaty roamingowej. Wasze tradycyjne GPS-y tego wszystkiego nie potrafią.

Materiał przygotowany przy współpracy z Orange Polska

d4dmw5p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d4dmw5p