Niedoceniane śląskie miasto. Tu historia przeplata się z naturą
W naszym cyklu niedocenianych miast w Polsce przyszła pora na Rybnik. Wielu turystów o nim słyszało, ale mało kto potrafi wymienić jego atrakcje. Okazałe świątynie, zabytkowa kopalnia węgla kamiennego czy liczne parki to dopiero początek zwiedzania. Podpowiadamy, co warto zobaczyć podczas krótkiej wycieczki.
24.04.2024 | aktual.: 26.04.2024 09:45
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
O początkach Rybnika nie wiadomo zbyt wiele. W średniowieczu był ważną osadą rybacką, która leżała na szlaku handlowym prowadzącym z Krakowa przez Oświęcim do Raciborza i Wrocławia. Nazwa miasta nie jest oczywiście przypadkowa. Pochodzi od dawnych stawów rybnych. Nikogo nie powinien dziwić także herb z głównym bohaterem – szczupakiem na niebieskim tle.
Dzisiejszy Rybnik liczy ponad 130 tys. mieszkańców i zaprasza w odwiedziny turystów szukających zarówno rozrywek, jak i spokoju, którego trudno doświadczyć w większych metropoliach.
Rybnik dla miłośników historii, architektury i nauki
W krajobrazie Rybnika wyróżnia się neogotycka bazylika św. Antoniego z dwiema 95-metrowymi wieżami. Warto wspiąć się na taras, z którego roztaczają się piękne widoki. Nie można też pominąć dwóch drewnianych kościołów – pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej i Matki Bożej Różańcowej oraz pw. św. Wawrzyńca.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Z pewnością warto także udać się na rynek. Wznosi się przy nim stary ratusz w stylu klasycystycznym. Obecnie stanowi siedzibę urzędu stanu cywilnego, a także miejskiego muzeum im. o. Emila Drobnego. Na wystawach stałych można dowiedzieć się więcej o historii miasta, dawnych cechach rzemieślniczych czy wyrobisku górniczym.
Jeszcze więcej wrażeń może dostarczyć wizyta w zabytkowej kopalni Ignacy, która działała nieprzerwanie przez 203 lata. W 1995 roku z szybu Kościuszko wyjechał ostatni wagon węgla. Dzięki zaangażowaniu byłych pracowników obiekt wpisano do rejestru zabytków, a także dokonano jego rewitalizacji. Dziś kopalniane tajemnice mogą odkrywać chętni turyści.
Czekają na nich takie atrakcje jak m.in. wystawa stała "Wiek pary", pokazy uruchamiania maszyny parowej, wspinaczka na wieżę widokową. Najmłodszym odwiedzającym powinno spodobać się zwłaszcza w parku pary z industrialnym placem zabaw oraz w małym centrum nauki SOWA (Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności) współtworzonym z Centrum Nauki Kopernik, gdzie stworzono wiele okazji do samodzielnego eksperymentowania.
Kolejne miejsce na planie Rybnika, w którym nauka łączy się z historią i zabawą, to Edukatorium Juliusz. Wystawa stała "Medycyna i farmacja" w dawnym kompleksie szpitalnym przybliża w interaktywny sposób narzędzia i technologie medyczne oraz podstawy anatomii. Tutaj można poczuć namiastkę emocji odczuwanych przez lekarzy na ostrym dyżurze, a także przejść się po oddziałach szpitalnych i dowiedzieć się więcej na temat chorób związanych z danymi organami. Nie zabraknie też sekretnych odwiedzin w szpitalnym archiwum na poddaszu oraz lekcji o prowadzeniu zdrowego stylu życia.
Kontynuując spacer, warto rozejrzeć się za innymi ciekawymi budynkami. Wśród najbardziej okazałych można znaleźć m.in. dawny zamek będący obecnie siedzibą sądu rejonowego, urząd miasta Rybnika czy gmach starostwa powiatowego z pobliskim parkiem.
Rybnik dla aktywnych turystów i miłośników natury
Choć śląskie miasta kojarzą się zazwyczaj z szarością, to Rybnik próbuje obalić te wyobrażenia. W końcu popularny w latach międzywojennych tytuł "miasta kwiatów i ogrodów" nie mógł być przypadkowy.
Zielonych terenów z pewnością tutaj nie brakuje. Warto odpocząć np. w malowniczym parku nad Nacyną położonym niedaleko rynku lub w dużym parku Kozie Góry. Ciekawą atrakcję zwłaszcza dla dzieci stanowi również park tematyczny nad Nacyną, w którym zgromadzono idealne do eksperymentowania urządzenia akustyczne, ruchowe i optyczne.
Turyści preferujący aktywny wypoczynek mogą z kolei uprawiać sporty wodne nad Zbiornikiem Rybnickim. Zdrowotnych inhalacji zażyć można natomiast przy tężni solankowej, znajdującej się w pobliżu stawu Paruszowiec z niewielkim molo. Świetnym zwieńczeniem wizyty w Rybniku z pewnością będzie przejażdżka rowerowa po licznych ścieżkach.