Trwa ładowanie...

Nieodkryty kurort w Górach Izerskich. Polacy powoli zaczynają go doceniać

Góry Izerskie to jedno z pasm Sudetów, które nie zostało w pełni docenione przez turystów. Obecnie tendencja zaczyna się zmieniać, a Izery, wraz z największym kurortem jakim jest Świeradów-Zdrój, są coraz chętniej wybierane na wypoczynek.

Świeradów-Zdrój to idealne miejsce na urlop o każdej porze roku Świeradów-Zdrój to idealne miejsce na urlop o każdej porze roku Źródło: Adobe Stock, fot: ©Katarzyna - stock.adobe.com
d4l8u61
d4l8u61

Jak informuje portal Nocowanie.pl, Świeradów-Zdrój znalazł się wśród dziesięciu najpopularniejszych miejsc, jakie turyści wybierają na jesienny wypoczynek. Trzeba jednak zaznaczyć, że miasto jest odpowiednie na każdą porę roku, łączy bowiem zalety narciarskiego kurortu, znakomitej bazy wypadowej na szlaki, jak też uzdrowiska słynącego z wód mineralnych.

Choć lecznicze wody mineralne, będące głównym bogactwem naturalnym kurortu, odkryto już w XVI wieku, to na większą skalę zaczęto z nich korzystać dopiero dwa stulecia później. Ale kiedy już do tego doszło, rozwój Świeradowa-Zdroju był szybki.

Uzdrowisko Świeradów-Zdrój

Pierwsze pewne wzmianki o Świeradowie-Zdroju pochodzą z początku XVI wieku. Miasto pojawia się oczywiście w kontekście tryskających tam źródeł wód mineralnych, nad właściwościami których pochylali się lekarze. Na większą skalę wykorzystywano je jednak do warzenia piwa, co zmieniło się dopiero w drugiej połowie XVIII wieku, gdy Świeradów-Zdrój zaczął przekształcać się w uzdrowisko.

Uzdrowisko Świeradów-Zdrój Adobe Stock
Uzdrowisko Świeradów-ZdrójŹródło: Adobe Stock, fot: ALBINMARCINIAK

Przełomowy był jednak rok 1934, gdy odkryto, że skład miejscowych wód mineralnych uzupełnia leczniczy radon. Przyczyniło się do wzbogacenia oferty leczniczej, a w konsekwencji do szybkiego rozwoju uzdrowiska. Obecnie zabiegi oferowane w uzdrowisku Świeradów-Zdrój opierają się nie tylko na wodzie, ale między innymi bazują na naturalnej borowinie.

d4l8u61

Atutem miasta jest nie tylko oferta zabiegów leczniczych, ale także wyjątkowa architektura dawnego uzdrowiska. Szczególnie okazale prezentuje się Dom Zdrojowy, który został wybudowany u podnóża Stogu Izerskiego. Składa się z kilku części, w tym liczącej 80 metrów długości, hali spacerowej ozdobionej pięknymi witrażami i roślinną polichromią, znajduje się tu również pijalnia wód mineralnych oraz wieża widokowa.

- Bardzo ciekawa architektura, pięknie zagospodarowane i utrzymane otoczenie. Czysto i bez tłumów. W piwnicy ciekawe muzeum i możliwość wejścia na wieżę widokową - dzieli się swoimi wrażeniami pan Artur.

Atrakcje Świeradowa-Zdroju

Turyści, którzy wypoczywają w Świeradowie-Zdroju, powinni zdawać sobie sprawę z liczby atrakcji, jakie tam na nich czekają. Na pewno warto znaleźć też czas, by zwiedzić Czarci Młyn, będący skansenem produkcyjnym Muzeum Chleba. Jest to miejsce, gdzie kompleksowo odtworzono proces powstawania pieczywa przed dziesiątkami lat.

Natomiast osoby lubiące ciekawostki i osobliwości, mogą odwiedzić Mini Muzeum Szachów oraz Pracownię Piernikową, w której zawsze panuje klimat Bożego Narodzenia.

Kolejka gondolowa w Świeradowie-Zdroju Adobe Stock
Kolejka gondolowa w Świeradowie-ZdrojuŹródło: Adobe Stock, fot: ©Piotr Szpakowski - stock.adobe.com

Świetnym celem wycieczki jest także szczyt Stogu Izerskiego (1060 m n.p.m.). Będzie to przyjemny spacer trasą wiodącą przez świerkowe lasy i trzęsawiska - można go zakończyć odpoczynkiem w schronisku PTTK, gdzie podawana jest sycąca zupa gulaszowa oraz prawdziwy góralski bigos. Strawą dla ducha będzie natomiast przepiękna panorama Świeradowa-Zdroju. Na szczyt Stogu Izerskiego można dostać się nowoczesną koleją gondolową, z której latem korzystają turyści, a zimą narciarze.

d4l8u61

Wyjątkowe widoki można podziwiać zresztą nie tylko z górskiego szczytu. Najnowszą atrakcją Świeradowa-Zdroju jest wieża Sky Walk, oferująca niezwykły spacer w chmurach. Otwarto ją latem i w ciągu kilku miesięcy stała się hitem nie tylko miasta, ale całego regionu.

Świeradów-Zdrój - tu najlepiej widać gwiazdy

Okolice Świeradowa-Zdroju to jedno z kilku miejsc w Polsce, które najlepiej nadają się do obserwowania gwiazd, ale też doświadczenia, jak ciemne jest nocne niebo. W 2009 roku utworzono tu Izerski Park Ciemnego Nieba, czyli polsko-czeski projekt mający na celu zachowanie nocnego nieba od nadmiaru sztucznego światła. Dzięki temu w bezchmurne noce naprawdę dobrze widać tu gwiazdy!

Aby tam trafić, ze Stogu Izerskiego należy udać się czerwonym szlakiem na Polanę Izerską, a dalej niebieskim szlakiem do Chatki Górzystów.

Kolorowe jeziorka podbijają serca Polaków. Są hitem wśród turystów

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4l8u61
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4l8u61