Trwa ładowanie...

Gdzie najpiękniej widać gwiazdy? Parki ciemnego nieba w Polsce

Naprawdę ciemne, usiane gwiazdami nocne niebo jest rzadkością. W Polsce jest niewiele miejsc, w których można podziwiać rozgwieżdżony firmament – i na pewno nie ma wśród nich miast oraz ich najbliższych okolic. Aby w pełni cieszyć się urokiem nocnego nieba, najlepiej pojechać w Bieszczady albo Góry Izerskie.

W Polsce istnieje kilka miejsc, w których  można podziwiać nocne niebo bez zakłóceń W Polsce istnieje kilka miejsc, w których można podziwiać nocne niebo bez zakłóceń Źródło: Getty Images, fot: 2018 Ian Forsyth
d14m2cd
d14m2cd

Aby móc obserwować gwiazdy, trzeba znaleźć odpowiednio ciemne miejsce. To brzmi jak oczywistość, ale prawda jest taka, że nie każda lokalizacja się do tego nadaje. Mieszkańcy miast nie mają szans zobaczyć w pełni nocnego nieba, również na wsi może być za dużo sztucznego światła, które w tym przeszkadza.

Coraz głośniej mówi się o tym, jak negatywne skutki dla środowiska wywołuje tzw. zanieczyszczenie światłem. Dlatego powstają parki ciemnego nieba, których zadaniem jest między innymi popularyzacja problemu oraz ochrona najciemniejszych zakątków planety. W Polsce mamy dwa takie miejsca.

Park Gwiezdnego Nieba w Bieszczadach

Bieszczadzki Park Gwiezdnego Nieba znajduje się na terenie gminy Lutowiska w Bieszczadach Zachodnich. Utworzono go w 2013 roku, obejmuje obszar Bieszczadzkiego Parku Narodowego oraz dwóch parków krajobrazowych - Ciśniańsko-Wetlińskiego i Doliny Sanu.

Jest jednym z największych parków gwiezdnego nieba w Europie, zajmuje bowiem powierzchnię 113 846 ha. Wspólnie z sąsiednim Parkiem Ciemnego Nieba "Połoniny" na Słowacji oraz Transkarpackim Parkiem Ciemnego Nieba na Ukrainie tworzą pierwszy na świecie potrójny park ciemnego nieba.

d14m2cd

W Bieszczadach organizowane są pokazy nieba, które jest wolne od sztucznego światła. Odbywają się od wiosny do jesieni w jednym z najciemniejszych miejsc w Polsce – Tarnawie Niżnej, która znajduje się przy granicy polsko-ukraińskiej. Gwiazdy można oglądać między innymi z punktu widokowego w Lutowiskach oraz szczytu pasma Otrytu, gdzie znajduje się Chata Socjologa.

Izerski Park Ciemnego Nieba

Izerski Park Ciemnego Nieba położony jest w Górach Izerskich w okolicy Świeradowa-Zdroju. Utworzono go w 2009 roku z inicjatywy Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Instytutu Astronomicznego Akademii Nauk Republiki Czeskiej.

Jest to pierwszy w Polsce park ciemnego nieba oraz pierwszy na świecie transgraniczny park tego typu. Celem istnienia parku w Górach Izerskich jest przede wszystkim zachowanie nocnego nieba wolnego od nadmiaru światła, dzięki czemu możliwe jest obserwowanie gwiazd.

Najlepszym punktem obserwacyjnym są okolice schroniska Chatka Górzystów. Można tam dojść ze Stogu Izerskiego, kierując się najpierw do Polany Izerskiej, skąd później niebieskim szlakiem amatorzy obserwowania gwiazd docierają do celu.

Punkt widokowy "Makemake" Izerskiego Parku Ciemnego Nieba - koło drogi na Halę Izerską Wikimedia Commons
Punkt widokowy "Makemake" Izerskiego Parku Ciemnego Nieba - koło drogi na Halę IzerskąŹródło: Wikimedia Commons

Tutaj też zobaczysz gwiazdy

Jeśli tylko trafi się bezchmurna noc, wyprawa do parku ciemnego nieba gwarantuje możliwość obserwowania Drogi Mlecznej, czy innych konstelacji. Nie oznacza to jednak, że w innych częściach Polski tracimy szansę na podobne obrazy.

W mocno zurbanizowanych regionach gwiazd co prawda nie widać tak wyraźnie, jednak podziwianie ich uroku możliwe jest na przykład na wschodzie kraju. Pas nieba wolnego od zanieczyszczenia światłem znajduje się m.in. w Milejczycach, wsi położonej pomiędzy Siemiatyczami a Białowieskim Parkiem Narodowym. Czyste niebo widać też pomiędzy Poleskim Parkiem Narodowym a Włodawą.

d14m2cd

Obszar o wyjątkowo dobrej widoczności gwiazd rozciąga się także w województwie warmińsko-mazurskim, wzdłuż prawie całej granicy z Rosją. Jedną z doskonałych lokalizacji jest Jezioro Oświn leżące pomiędzy Gołdapią a Bartoszycami.

Jesienne obserwacje zorzy polarnej. Ekspert podpowiada, gdzie i kiedy można je zobaczyć

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d14m2cd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d14m2cd

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj