Trwa ładowanie...

Niesamowite zjawisko w Hiszpanii. "Pływające miasto" widziane z wybrzeża Barcelony

Spacerowicze na plaży Gava w pobliżu Barcelony, w niedzielę, 18 kwietnia, mieli okazje podziwiać niezwykły widok. Na horyzoncie ukazało się kilkanaście drapaczy chmur. Tajemnicze "pływające miasto" to nic innego jak fatamorgana, możliwa dzięki specyficznym warunkom atmosferycznym.

Fatamorgana u wybrzeży BarcelonyFatamorgana u wybrzeży BarcelonyŹródło: Getty Images
d2o7i6j
d2o7i6j

Spacerujący po plaży zaskoczeni patrzyli na wieżowce, które pojawiły się na wodzie. "Sylwetka Manhattanu na morzu w okolicach Barcelony?" - napisał jeden z użytkowników Twittera, który udostępnił zdjęcie fatamorgany.

Fatamorgana u wybrzeży Barcelony

W "pływające miasto" widoczne z wybrzeża Barcelony zamienił się jeden z dużych statków handlowych mieszczący na pokładzie kontenery.

Spektakularne zjawisko fatamorgany, a inaczej mirażu, polega na utworzeniu się pozornego obrazu odległego przedmiotu. Wówczas obiekty na horyzoncie – wyspy, klify czy statki na morzu, przybierają wydłużony wygląd. Do iluzji optycznej dochodzi wskutek działania wielu czynników załamania światła w warstwach powietrza o rożnej temperaturze i gęstości.

d2o7i6j

Nazwa zjawiska pochodzi od celtyckiej legendy o czarodziejce Morgany Le Fay, której przypisywano zdolność wywoływania miraży.

Barcelona - to nie pierwsze "pływające miasto"

Ostatnio coraz częściej u wybrzeży stolicy Katalonii pojawiają się "pływające miasta". Sprzyjające warunki atmosferyczne oraz znaczny ruch dużych statków – wycieczkowców i kontenerowców wpływających lub wypływających z portu wywołują spektakularne zjawisko na morzu.

Wbrew powszechnym przekonaniom, do fatamorgany dochodzi nie tylko na gorących, afrykańskich pustyniach. Najbardziej znane miraże występują w Cieśninie Mesyńskiej we Włoszech. Pojawiają się także w Polsce - na Pustyni Błędowskiej oraz na Wyżynie Śląskiej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Czego nie wiecie o Hiszpanii. Niezwykły język gwizdów mieszkańców jednej z wysp

d2o7i6j
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2o7i6j

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj