Trwa ładowanie...

Nietypowe kadry z Google Earth. "Nie są wynikiem żadnej usterki"

Nowojorski artysta Clement Valla pasjonuje się przeszukiwaniem map Google i odnajdywaniem na nich niezwykłych kadrów. Na początku sądził, że są to błędy w google’owskim algorytmie. Jednak po zbadaniu sprawy stwierdził, że nie chodzi o defekty systemu. Google Earth potrafi zaskakiwać.

Nietypowe kadry z Google Earth. "Nie są wynikiem żadnej usterki"Źródło: Google Earth, fot: Clement Valla
duymuzz
duymuzz

"Postcards from Google Earth". W ramach projektu o tym tytule amerykański artysta Clement Valla gromadzi najbardziej niesamowite obrazy (m.in. z USA, Kanady i Szwajcarii), jakie udało mu się znaleźć w trakcie godzin spędzonych na śledzeniu map Google. Widzimy na nich autostrady zawieszone nad rzekami, kanionami czy lasami. Przypominają pofalowane wstążki, dość niefrasobliwie rozpięte w najbardziej nieoczekiwanych miejscach przez jakiegoś szalonego urbanistę.

Google Earth
Źródło: Google Earth, fot: Google Earth

"Początkowo uważałem, że są to usterki lub błędy w algorytmie, ale uważnie przyglądając się zdjęciom, zdałem sobie sprawę, że sytuacja jest w rzeczywistości znacznie bardziej interesująca – te obrazy nie są usterkami. Są logicznym wynikiem działania systemu" – pisze Valla. Oczywiście nie chodzi o to, że dziwaczne miejsca istnieją naprawdę. "Google Earth to wielka fotograficzna baza danych, stale aktualizowanych, pobieranych z niezliczonych źródeł, tworzących >>bezszwowe<< obrazy. Strumień zdjęć jest poddawany ciągłej obróbce i dzięki temu możemy podziwiać fascynujące złudzenia" – wyjaśnia artysta.

Google Earth
Źródło: Google Earth, fot: Google Earth
Google Earth
Źródło: Google Earth, fot: Google Earth
Google Earth
Źródło: Google Earth, fot: Google Earth

Zobacz też: Spektakularna zorza polarna widziana z kosmosu

duymuzz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
duymuzz

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj