Nieznanice. Poczuj wyjątkową atmosferę pałacu
Historia tutejszego pałacu nie jest zbyt długa. W 1878 roku Leon Wünsche kupił od Marii Siekierskiej majątek Nieznanice. Blisko 30 lat później, w 1917 roku, jego syn Aureliusz Wünsche zdecydował się wznieść nową rezydencję.
Powstał piętrowy, eklektyczny pałac z potężną wieżą od strony ogrodu, kryty niskim, łamanym dachem z lukarnami. Budowla nie należała do najpiękniejszych, ale bez wątpienia spełniała swoje zadanie. I choć gospodarstwo w latach 1928-1943 było systematycznie pomniejszane poprzez parcelację, to otoczony parkiem pałac pozostawał siedzibą rodu Wünsche aż do 1946 roku, kiedy został przejęty przez Skarb Państwa, a majątek znacjonalizowano.
Przez kolejne lata mieściła się tu stacja hodowli roślin. W 1997 roku obiekt kupili Elżbieta Lubert i Gerard Weydmann, którzy urządzili w nim hotel i restaurację.
**Pałac Nieznanice Nocleg**
Ciężka bryła pałacu nie zachwyca, nawet wieża od strony ogrodu nie dodaje mu lekkości. Szczególnie w pochmurne dni wydaje się on pokracznym dziełem architekta-amatora. Jednak trudno oprzeć się urokowi niewielkiego parku. Nad brzegiem stawu można obserwować czarne łabędzie, gęsi i kaczki.
W samym pałacu z dawnego wystroju zachowało się stosunkowo niewiele – trochę oryginalnej stolarki, dekoracje sztukatorskie sali balowej i piękny piec w sali kominkowej, gdzie zaskoczeniem mogą być intensywnie niebieskie, przecierane ściany. Trzeba je samemu zobaczyć, by uwierzyć, jak bardzo pasują do pałacowych wnętrz. Urodę pomieszczenia podkreślają gustownie dobrane meble, nowsze i starsze, oraz obrazy: europejska martwa natura i dalekowschodnie malowidło czarnym tuszem. Skromnie urządzony salon emanuje niezwykłą siłą, która w gościach wyzwala radość i pozwala znaleźć spokój. W podobnym stylu zaaranżowany jest gabinet odnowy biologicznej, a także niektóre pokoje gościnne, znajdujące się na piętrze i poddaszu. Panujący w nich nastrój sprzyja wyciszeniu się oraz sprawia, że chce się tam przebywać, a nie tylko wracać na noc.
Niezwykła jest też domowa atmosfera. Na każdym kroku czuć serdeczność i troskę gospodarzy, starających się, by goście dobrze wypoczęli i nabrali sił. Temu służą organizowane tu warsztaty rozwoju osobistego czy oferowany program odnowy bioenergetycznej.
Polecane dania: szarlotka z koziego sera, cukinia duszona z wędzonym pstrągiem, polędwiczki wieprzowe w sosie imbirowo-orzechowym, filet z kaczki z grzybami.
**Okolica**
*Częstochowa *– duchowa stolica Polski. Na Jasną Górę do klasztoru Paulinów co roku przybywają tysiące pielgrzymów, by modlić się przed cudownym obrazem Czarnej Madonny. Atmosfery panującej w okresie pielgrzymek nigdy się nie zapomina. Warto także zwiedzić tutejszy skarbiec i muzeum zespołu klasztornego.
Gidle – miejscowość jest celem pielgrzymek, które przybywają modlić się w barokowym kościele Dominikanów, przed cudowną figurą Matki Boskiej Gidelskiej, patronką rolników i górników. Są tu jeszcze dwa kościoły: Matki Boskiej Bolesnej, barokowy z 1754 roku, oraz św. Marii Magdaleny – drewniany, otoczony sobotami, z przełomu XV i XVI wieku.
Mstów – głównym zabytkiem jest dawny zespół klasztorny kanoników regularnych. Barokowy kościół z lat 1718–1746 zbudowano przy gotyckim klasztorze z drugiej połowy XV wieku, potem przebudowywanym, na terenie ogrodzonym kamiennym murem z basztami, bramami i kordegardą. Okolice warto zwiedzić na rowerze, by zobaczyć jeden z najpiękniejszych przełomów Warty.
Warta – pod względem długości trzecia rzeka Polski, uwieczniona w hymnie narodowym. Płynąca meandrami, tworząca malownicze zakola jest jednym z najdłuższych szlaków kajakowych. Podczas spływu Wartą można poznać niemal całą Wielkopolskę.
Pałac Nieznanice Nieznanice,
ul. Sobieskiego 22a,
42-270 Kłomnice
(34) 328 19 98 (34) 329 78 87
palac@nieznanice.gold.pl+'?' )
Dojazd samochodem
Z drogi krajowej nr 1 (odcinek Radomsko–Częstochowa) w Grabowej skręt na Borowno i dalej do Nieznanic. Z drogi krajowej nr 91 (odcinek Radomsko–Częstochowa) w Witkowicach skręt na Nieznanice – tablice informacyjne, drogowskaz.
Dojazd pociągiem
Pociągiem do Częstochowy lub Radomska, a stamtąd autobusem PKS.
Seria: Miejsca niezwykłe
Tytuł: Wypoczynek w dworkach i pałacach
Autor: Robert Pasieczny