Niezwykłe miasto w Polsce. To tu urodził się Piotr Żyła
25 lutego Piotr Żyła awansował z trzynastego na pierwsze miejsce w konkursie indywidualnym na normalnej skoczni w Planicy i niespodziewanie zdobył złoty medal. Tym samym obronił tytuł mistrza świata wywalczony dwa lata temu w Oberstdorfie. Cała Polska kibicowała sympatycznemu 36-latkowi, ale to w Cieszynie i okolicy dmuchano mu pod narty podobno najmocniej. Polski skoczek pochodzi z tego bardzo malowniczego miasta, które warto odwiedzić.
Piotr Żyła urodził się 16 stycznia 1987 roku w Cieszynie. W 2003 r. ukończył naukę w Zespole Szkół Mistrzostwa Sportowego w Szczyrku, a trzy lata później został absolwentem SMS w Zakopanem. Szczególne miejsce w jego życiu zajmowała później Wisła, gdzie mieszkał wraz z ówczesną żoną Justyną oraz córką Karoliną i synem Jakubem.
Obecnie skoczek - gdy nie jest akurat na zawodach - odpoczywa w nowym domu w pięknym Ustroniu wraz z obecną partnerką Marceliną Ziętek.To w tym samym mieście rodzice skoczka – Ewa i Zbigniew – prowadzą pensjonat Źródełko, do którego zjeżdżają fani skoków narciarskich z całej Polski.
Choć zarówno Wisła, jak i Ustroń są bardzo urokliwymi miejscowościami, dziś zabieramy was na krótką wycieczkę do klimatycznego Cieszyna, w którym przyszedł na świat nasz sportowy bohater.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sztuka podróżowania - DS7
Legenda o założeniu Cieszyna
Z początkami Cieszyna wiąże się ciekawa legenda. Dawno temu w okolicy żył ponoć władca Leszek, który miał trzech synów o imionach Bolko, Leszko i Cieszko. Był lubianym władcą, który rządził sprawiedliwie i dobrze traktował poddanych. Pewnej nocy zauważył na niebie trzy skrzące się gwiazdy, co uznał za dość nietypowe zjawisko, gdyż ta noc miała być bezgwiezdna. Władca potraktował to jako znak, że jego synowie powinni ruszyć we własną drogę. Obudził ich i rozkazał pójście w kierunku gwiazd. Każdy z młodzieńców miał iść w inną stronę i wrócić do domu jesienią. Bolko, Leszko i Cieszko spełnili prośbę ojca, opuścili rodzinną przystań i odtąd podróżowali osobno.
Mijały długie tygodnie wędrówki, aż w końcu nadszedł czas powrotu. Leszko wraz ze swoją drużyną dotarł do niewielkiego strumienia, następnie wspiął się na pobliskie wzgórze i zadął w róg, mając nadzieję, że w ten sposób przywoła dwóch braci. Na jego wezwanie odpowiedział Bolko, który szybko odnalazł krewnego. Do pełni szczęścia brakowało im już tylko najmłodszego Cieszka. Wtem niespodziewanie usłyszeli tętent końskich kopyt zbliżających się do obozowiska. Ku ich radości okazało się, że pędzi do nich Cieszko razem ze swoimi ludźmi. Szczęśliwi bracia w końcu mogli być razem i opowiadać sobie o wspaniałych przygodach, które ich spotkały. Wspólnie postanowili, że wrócą już do grodu ojca, ale przyjadą w to miejsce ponownie na wiosnę, by zbudować gród warowny o nazwie Cieszyn – na pamiątkę radosnego spotkania rozdzielonych wcześniej braci.
Tak oto według legendy powstał Cieszyn, który cieszy dziś oczy wielu turystów zainteresowanych tajemniczymi historiami i pięknymi zabytkami.
Najważniejsze miejsca w Cieszynie
Zwiedzanie Cieszyna warto zacząć właśnie od miejsca legendarnego spotkania trzech braci. Mieści się tam niewielka studnia istniejąca przypuszczalnie od średniowiecza. Nieprzypadkowo nazywa się Studnia Trzech Braci i stoi przy ulicy o tej samej nazwie. Zgodnie z tradycją wrzucenie do niej monety gwarantuje powrót do urokliwego miasta.
Szukając kolejnych symboli Cieszyna, warto udać się do słynnej romańskiej rotundy św. Mikołaja. Widnieje ona na polskim banknocie o nominale 20 zł. Na wzgórzu zamkowym można odkryć również ślady dawnego osadnictwa, a także obejrzeć Wieżę Piastowską lub współczesny Zamek Cieszyn, czyli centrum kultury i designu.
Nie można też pominąć wizyty w Browarze Zamkowym Cieszyn. Zadowoli nie tylko smakoszy piwa, ale także abstynentów zainteresowanych kulisami powstawania złocistego trunku. Dla turystów przygotowano specjalną trasę zwiedzania oferującą możliwość poznania historii browaru i piwowarstwa na Śląsku Cieszyńskim.
Kolejne kroki można skierować do Muzeum Drukarstwa, w którym zobaczymy działające do dziś maszyny drukarskie czy urządzenia introligatorskie. Zarówno browar, jak i muzeum znajdują się na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.
Chcąc dowiedzieć się więcej na temat regionu, warto odwiedzić także Muzeum Śląska Cieszyńskiego. Gromadzi ono wiele obiektów, a część z nich jest dość nietypowa. Wiele sekretów z przeszłości na pewno chętnie zdradzą muzealni przewodnicy.
A gdy emocji będzie już za dużo, ukojenie przyniesie Cieszyńska Wenecja, czyli malowniczy odcinek ulicy Przykopa z niewielkimi domami z XVIII i XIX wieku oraz mostkami przerzuconymi przez koryto sztucznego kanału Młynówka.
Idealnym zwieńczeniem krótkiego pobytu w Cieszynie będzie zaś spacer po pięknym rynku z ratuszem, okazałymi kamienicami oraz studnią z figurą św. Floriana, a także po pobliskich klimatycznych uliczkach z zabytkowymi kościołami czy monumentalnym teatrem. Czas płynie tam trochę wolniej...